"Urodziny Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" - koncert

location icon
Dobre Miejsce - Katolickie Centrum Kultury Dewajtis 3, Warszawa
calendar icon
Od 26 sty 17:00 do 26 sty 17:00

Zapraszamy na wyjątkowy koncert - "Urodziny Krzysztofa Kamila Baczyńskiego". Nowa, poruszająca swą prostotą i bezpretensjonalnością interpretacja poezji wojennego wieszcza w wykonaniu Sławomira Zygmunta (śpiew, gitara, harmonijka ustna) oraz Krzysztofa Domańskiego (gitara). Podczas występu usłyszymy utwory z płyty pt. "Z wiatrem" zawierającej 17 wierszy z przepiękną muzyką. Album został wydany przez Polskie Radio a patronat nad tym wydawnictwem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego oraz 1 Program Polskiego Radia.

"Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego towarzyszą mi przez całe życie. Zanim jeszcze zacząłem je rozumieć i doceniać, poeta istniał w rodzinnych wspomnieniach - był sąsiadem moich dziadków, jednym z bohaterów opowieści o wojnie i Powstaniu Warszawskim, w którym walczyli i zginęli także członkowie mojej rodziny. Można powiedzieć, że wychowałem się w cieniu legendy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Już kiedy byłem nastolatkiem doceniłem jego niesłychany talent poetycki i wrażliwość. Dziś podziwiam również dojrzałość, mądrość i przenikliwość, która przenika poezję Baczyńskiego. Aż trudno uwierzyć, że te wiersze pisał tak młody chłopak!
Pierwszą muzykę do jego poezji napisałem mając 17 lat - to "Piosenka śnieżna żołnierza". Śpiewam ją do dziś." - mówi Sławomir Zygmunt

"Poezja Baczyńskiego mówi nie tylko o wojnie. Także o przeżyciach młodych patriotów i powstańców broniących z niezwykłą determinacją straconej, jak się wkrótce okazało, sprawy. Dotyczy nie tylko pokolenia Kolumbów. Te wiersze są uniwersalne i aktualne. Jest w nich miłość i zauroczenie. Pokazują, że głębokie, subtelne, ale gorące uczucia rozkwitają nawet w najcięższych czasach. Są silniejsze od śmierci i okrucieństwa. Krzysztof Kamil Baczyński to wojownik, kiedy trzeba walczyć i pełen ciepła, wrażliwości oraz zdumiewającej, jak na dwudziestoparoletniego człowieka, dojrzałości poeta. Z jego życia i poezji można czerpać natchnienie i odwagę do odnajdywania piękna, radości oraz spełnienia w najtrudniejszych nawet czasach.
Uniwersalny jest też język poezji Baczyńskiego. Po przeszło 70 latach brzmi nowocześnie i oryginalnie. Jego wiersze pokazują, że słowa, które wszyscy znamy użyte z wyobraźnią, świadomie i precyzyjnie tworzą niezwykłe i poruszające obrazy. Pomagają nazwać i pokazać innym złożone przeżycia i emocje. Bo przecież każdy doświadcza życia inaczej. Wojna może zalać wściekłością i rozpaczą. Albo zbudować poczucie obowiązku i pokory wobec historii, która w dużym stopniu determinuje nasz los, wzmocnić poczucie słuszności wartości, przy których obstajemy i nadzieję, że nasze poświęcenie nie pójdzie na marne. Taki był właśnie Krzysztof Kamil Baczyński" - mówi Sławomir Zygmunt.

Płyta "Z wiatrem" sprawia wrażenie niezwykle przemyślanej pod względem brzmieniowym, osadzona została pewnie i konsekwentnie w tradycji muzycznej, która ukształtowała Sławomira Zygmunta - ballady, folka i rocka przełomu lat 60. i 70. Można tu także znaleźć odniesienia do muzyki klasycznej, a nawet latynoamerykańskiej, co nadaje płycie oryginalny charakter. Są na niej miejsca stworzone z rozmysłem obok pełnych swobody partii solowych, niezbyt rozbudowanych, ale przez swą oszczędność i zwartość trafnych. Zaskakuje użycie harmonijki ustnej. W kompozycjach budowane skutecznie jest wewnętrzne napięcie wynikające logicznie ze struktury utworów i ściśle z nią powiązanych subtelnych zmian interpretacji wokalnej. Wielką zaletą, zarówno kompozycji jak i aranżacji, jest to, że dla Sławomira Zygmunta kompozytora bardzo ważny jest tekst. Zygmunt dba o czytelność i komunikatywność wiersza, nie starając się go zdominować zbytnio ekspresyjną interpretacją. W większości utworów zachowuje ton osobistej, wręcz intymnej rozmowy ze słuchaczem, pozbawionej patosu i koturnowości. Poszczególne kompozycje mają świetne melodie, które na długo zostają w pamięci.

Sławomir Zygmunt

Muzyk, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego), producent. W latach 80. związany ze słynnym klubem Hybrydy. Autor sześciu płyt CD ("16 x Edward Stachura", "Ballada o Kazimierzu Dolnym", "Kiedy idę ulicą", "Polka dyrektora - piosenki satyryczne", "Elegia o chłopcu polskim", "Z wiatrem"), dwóch kaset magnetofonowych ("Śmiech do łez - kabaret FTS", "Sted: opowieść-wiatr"). Jego utwory znalazły się także na płytach: LP "Dla bliskich i dalekich" oraz CD "Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany". Jako dziennikarz, autor ponad 1,5 tys. artykułów (wywiady, recenzje, reportaże), książek: "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki", który zdobył miano bestsellera i miał już trzy wydania oraz "Spotkania z..." z 60 fascynującymi wywiadami (m.in. ze Zdzisławem Beksińskim, Romanem Wilhelmim, Gustawem Holoubkiem, Krzysztofem Krauze). Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co Krzysztof Kamil Baczyński ze swoją żoną Barbarą. Sławomir Zygmunt jest także autorem muzyki do 4 filmów dokumentalnych i oświatowych. Najnowszy "Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej" czeka na premierę.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Przedsprzedaż / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne 25,00 zł -
  Normalny / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne 30,00 zł -