Kultura i Sztuka Projektowanie

Wystawa Antoni Gaudí

location icon
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
calendar icon
Od 5 mar 12:00 do 3 lip 20:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Antoni Gaudí to jedna z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych postaci w historii sztuki. Genialny architekt, wizjoner, "czarodziej architektury", ale również ekolog stosujący w swoich dziełach zasady recyklingu. Jego modernistyczne, wręcz rewolucyjne koncepcje architektoniczne i wyjątkowy talent - wzbudzały i nadal wzbudzają - ogromne emocje. Na wystawie zaprezentujemy ok. 150 eksponatów (plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramikę, fotografie, wideo, mapping), pochodzących z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych.


Będzie to pierwsza w Polsce, największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego architekta. Zapraszamy na wędrówkę po zadziwiającym świecie Gaudíego: od projektu spółdzielni La Obrera Mataronense przez Pałac Güell i domy Calvet, Batlló oraz Milà
aż do świątyni Sagrada Família, jego najbardziej znanego dzieła.


Program towarzyszący

Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny (wykłady, spotkania, warsztaty, oprowadzania, lekcje dla szkół). Zbadamy fenomen Barcelony − miasta, w którym działał artysta oraz historyczne źródła jego inspiracji. Przyjrzymy się współczesnej spuściźnieGaudíego oraz temu, czego dziś możemy się od niego nauczyć. Dla szkół przygotowujemy warsztaty oraz specjalne lekcje.


Zapraszamy także na dwie wystawy towarzyszące, dostępne w otwartych przestrzeniach Zamku. Pierwsza z nich pokaże wybór rysunków architektonicznych budowy i licznych przebudów Zamku Cesarskiego, powstałych przez dziesięciolecia istnienia gmachu, druga będzie stanowić okazję do zastanowienia się nad związkami świata przyrody ze sztuką i architekturą, biorąc za punkt wyjścia fotografie owadów.

Szczegółowy program wydarzeń wkrótce na naszej stronie internetowej.

Dostępność wystawy

Duża część programu towarzyszącego jest dostępna dla osób g/Głuchych oraz słabosłyszących: część wykładów jest opatrzona tłumaczeniem na PJM, zaś wszystkie nagrane wykłady są opatrzone napisami. Dla osób słabowidzących i niewidomych przygotowano na wystawie obiekty dotykowe oraz audiodeskrypcje. Przedprzewodnik pozwoli komfortowo doświadczyć wystawy osobom ze spektrum autyzmu. Osoby mające trudność w poruszaniu się będą mogły skorzystać z mobilnych siedzisk służących również jako podparcia. Całość wystawy zrealizowana będzie w przestrzeniach nieposiadających progów lub wąskich przejść utrudniających poruszanie się na przykład osobom na wózkach. Można zamawiać oprowadzanie dla osób g/Głuchych słabowidzących i niewidomych.

kuratorka: Charo Sanjuán Gómez

Wystawa czynna w Sali Wystaw i przestrzeniach Zachodniego Skrzydła Zamku
wtorek-niedziela w g. 12-20, w czwartki w g. 12-22

zwiedzanie dla szkół: poniedziałek-piątek g. 9-20 (po uprzednim umówieniu)
bilety: 30 zł (n), 25 zł (u), 20 zł (grupowe, powyżej 15 osób)

--
Organizatorzy:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Miasto Poznań, Aurea Cultura i Art
Patronat honorowy:
Ambasada Hiszpanii w Polsce, Prezydent Miasta Poznania,
Patron wystawy:
NH Poznań
Patroni medialni:
RMF Classic, Anywhere, WTK, epoznan.pl, Radio Afera, Onet

--

Grafika z identyfikacją wizualną wystawy. Na żółtopomarańczowym tle, w centralnym punkcie, zarys jednego z najbardziej znanych projektów Gaudíego: Sagrady Familii. Na nim duży biały napis: Gaudí. Na zwieńczeniu jednej z wież znajduje się imię architekta. Po prawej stronie daty trwania wystawy, a z boku po lewej stronie nazwisko autorki identyfikacji, Ewy Hejnowicz.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Kup bilety
Wyprzedane Brak wolnych miejsc