Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe - prof. Adrian Bejan

location icon
Politechnika Wrocławska, bud. A-1 wybrzeże Wyspiańskiego 27, Wrocław
calendar icon
Od 18 wrz 15:00 do 18 wrz 15:00

Ostatni przed wakacjami wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na PWr wygłosi prof. Adrian Bejan z amerykańskiego Uniwersytetu Duke. Jest on wybitnym specjalistą z mechaniki i odkrywcą prawa konstruktywnego w termodynamice.

O przejawach tego prawa w przyrodzie oraz o jego zastosowaniu w projektowaniu układów przez człowieka profesor Bejan będzie opowiadał podczas wykładu pt. "Nature, evolution and purpose", który 24 czerwca wygłosi w auli PWr (bud. A-1, wyb. Wyspiańskiego 27), początek o godzinie 15.

Pochodzący z Rumunii prof. Adrian Bejan jako dziecko kształcił się w rysunku. W latach 60. grał zawodowo w koszykówkę i występował w reprezentacji swojego kraju. W wieku 18 lat wygrał narodowy konkurs matematyczny. Rok później otrzymał prestiżowy grant i wyjechał na stypendium do USA, gdzie podjął studia na Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Profesor Bejan kieruje obecnie Katedrą Mechaniki im. J. A. Jonesa na Uniwersytecie Duke w USA. Jego badania naukowe dotyczą zarówno form naturalnych i istoty życia, jak i konstrukcji mechanicznych tworzonych przez człowieka.

Jest autorem kilkunastu książek, a także ponad 600 artykułów naukowych cytowanych w sumie ponad 30 tysięcy razy. Jego najnowsza książka ukazała się w 2016 roku i nosi tytuł: "The Physics of Life: The Evolution of Everything". Za odkrycie ogólnego prawa konstruktywnego (constructal law) został uhonorowany m.in. Medalem Benjamina Franklina (2018) i Nagrodą Badawczą Humboldta (2019). Należy do Academia Europaea - prestiżowej, międzynarodowej organizacji zrzeszającej naukowców z różnych dziedzin. Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych (będzie prowadzony w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski). 

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców - studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i wynikami badań. W ramach ISN byli u nas już m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie oraz prof. Jan Biliszczuk - wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w mostownictwie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki - prof. prof. Klaus von Klitzing, ekspert w dziedzinie konserwacji zabytków - prof. Andrzej Kadłuczka, prof. Hermann Maurer - światowej sławy specjalista z zakresu informatyki, architekt Zeev Baran, który jest Honorowym Konsulem Generalnym RP w Jerozolimie, Jayshree Seth - amerykańska badaczka z firmy 3M, prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Alfred Forchel, uznany niemiecki fizyk oraz prof. Agnieszka Dobrzyń, dyrektor Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, światowej sławy matematyk z University College Dublin - prof. Frédéric Dias, a także dr hab. Marek Wroński, zajmujący się tropieniem nierzetelności w badaniach naukowych.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja bezpłatna
już niedostępne -