04.12.2021 (niedziela) - 13:00 - "…bo to "Zła" Warszawa była - spacer śladami bohaterów powieści Leopolda Tyrmanda "Zły". [Spacer]

location icon
Plac Trzech Krzyży Trzech Krzyży 2, Warszawa
calendar icon
Od 4 gru 13:00 do 4 gru 15:00
ticket icon
Od 21,00 zł

(...) Każdy zły człowiek, każdy łobuz, chuligan, a nawet bandyta ma w życiu chwilę, kiedy chce wrócić do ludzi. Ta chwila więcej jest warta (...) więcej znaczy niż setki świetlic, niż miliony wychowawczych pogadanek, niż najbardziej ponura cela więzienna. Taki moment nachodzi każdego z tych złych ludzi z najróżniejszych przyczyn. Bywa tak, że pokocha się dziewczynę i wtedy... (...)

Marek Hłasko zarzucił Leopoldowi Tyrmandowi napisanie powieści nieprawdziwej, niemniej "Zły" znalazł się w kanonie obowiązkowych lektur każdego miłośnika historii Warszawy. Podczas tego spaceru postaramy przenieść się do Warszawy początku lat pięćdziesiątych XX wieku.

Znajdziemy się w miejscach opisywanych przez Leopolda Tyrmanda w powieści "Zły", między innymi obok kiosku Juliusza Kalodonta, przed kamienicą, mieszczącą siedzibę spółdzielni "Woreczek", przed kawiarnią "Lajkonik", naprawdę nazywającą się zupełnie inaczej,  znajdziemy się na stanowisku pracy Moryca Mechcińskiego, a siłą wyobraźni spróbujemy odtworzyć klimat tamtych czasów.

-----------------------

Spotykamy się 04 grudnia 2022 (niedziela), o godzinie 13:00. niedaleko kiosku Juliusza Kalodonta, a kończymy przy magazynie Spółdzielni "Woreczek".

(A mniej powieściowo - spotykamy się na Placu Trzech Krzyży, przy pomniku Wincentego Witosa, a spacer kończymy w rejonie placu Grzybowskiego).

Bilety na spacer można zakupić pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/zlawarszawa041222

-----------------------

W trakcie wędrówki poszukamy odpowiedzi , między innymi, na takie pytania:

 • - Czy Warszawa rzeczywiście była zła i niebezpieczna?
 • - Jak zabrać się do tworzenia organizacji przestępczej we wczesnym PRL-u?
 • - Co można dziś kupić w sklepie Olimpii Szuwar?
  - Gdzie Jerzy Meteor dobijał targu z herr Yusufem?
 • - Gdzie zniknęła ulica Wielka i kto mieszkał na niej przed wojną?
 • - Jak Stalin z carskich błędów naukę wyciągnął?
 • - W którym zaułku dzisiaj spotkamy Złego?
 • - Gdzie można zobaczyć meble z apteki, w której Marta kupowała leki?
 • - Czy jeszcze dostaniemy swoją pule biletów do rozprowadzenia na mecz Polska - Węgry?
 • - W którym budynku został napisana powieść "Zły"?
 • - Czy na ulicy Bagno można spotkać obywatela "Kudłatego"?
 • - Dlaczego Leopold Tyrmand ma swój pasaż przy Placu Trzech Krzyży?
 • - Gdzie Filip Merynos szukałby dzisiaj siedziby Spółdzielni "Woreczek"?
 • - Czy możemy naprawić samochód w warsztacie inżyniera Wilgi?
 • - Gdzie wypatrywać kiosku pana Juliusza?


Nie zobaczymy wszystkiego - by odwiedzić każde miejsce, opisane w powieści, potrzebowaliśmy dwa i pół dnia, a musi nam wystarczyć dwie godziny, bo tyle będzie trwał spacer.

---------

UWAGA!

PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE PŁATNOŚCI. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową (biuro@zwiedzajznami.com.pl) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEJKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.

Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl/

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  04.12.2021 (niedziela) - 13:00 - "…bo to "Zła" Warszawa była - spacer śladami bohaterów powieści Leopolda Tyrmanda. [Spacer]

dostępnych: 19

już niedostępne 21,00 zł -