Kultura i Sztuka Dieta, Odżywianie i Degustacje

WINNICA MODERNA w DZIKIM WINIE na KLEPARZU czyli NESTOR KOŚCIAŃSKI o architekturze wina

location icon
Dzikie Wino Na Kleparzu Rynek Kleparski 20, Kraków
calendar icon
Od 12 sie 20:00 do 12 sie 22:30
ticket icon
Od 90,00 zł

Winnica MODERNA w Dzikim Na Kleparzu!
"Nowoczesna konstrukcja i minimalizm to cechy, które łączą inspirujący nas modernizm Wrocławia z architekturą naszego wina - głosi umieszczone na każdej butelce motto Nestora Kościańskiego, właściciela dolnośląskiej winnicy "Moderna".
Obok na etykiecie czytamy również: "winnica na wzgórzach trzebnickich | własne owoce | ręczny zbiór| rzemiosło | pasja" i wreszcie "less is more". Słynna fraza Ludwiga van der Rohe przekłada się na filozofię pracy Nestora Kościańskiego: nieinterwencyjną uprawę, ręczny zbiór i selekcję owoców, minimalną ingerencję w winifikację oraz zaangażowanie na każdym etapie powstawania wina. 

Przyzwyczailiśmy się już, że wina z Winnicy Moderna zbierają wyłącznie entuzjastyczne recenzje. Dlatego zaprosiliśmy do Dzikiego Wina Na Kleparzu ich twórcę - Nestora Kościańskiego, żeby opowiedział nam, jak to robi.

Tytułem wstępu:
Dolnośląskie Wzgórza Trzebnickie słyną ze znakomitych siedlisk i nie bez kozery powstały tu najlepsze polskie winnice. Jedną z nich jest winnica Moderna należąca do Nestora Kościańskiego. Jak pisze Maciej Nowicki "od premierowego rocznika 2016 jego wina nie tylko utrzymują stale wysoki poziom, ale i nie schodzą ze starannie obranej stylistycznej ścieżki. Te białe są na wskroś wytrawne i krótszy lub dłuższy czas dojrzewają na osadzie w stalowych zbiornikach, w różowych zdarza się cukier resztkowy, choć zachowują zwykle dobry balans (...), czerwone od pewnego czasu dojrzewają w dębowych beczkach. Kościański tradycyjnie pozwala im na spokojne dojrzewanie." (Winicjatywa, 10 maja 2022)

Od samych początków winnicy Moderna zwracała uwagę nie tylko wysoką jakością wina, ale też znakomitymi etykietami, które wyróżniały się na tle powszechnie stosowanych emblematów związanych z uprawą winorośli. Otóż właściciele winnicy konsekwentnie umieszczają na swoich etykietach graficzne rysunki wrocławskich budowli związanych z okresem modernizmu. Na butelce Johannitera znajdziecie wizerunek domu jednorodzinnego ze słynnego osiedla WuWa (projekt Heinricha Lauterbacha, 1929), Cabernet Cortis poznacie po iglicy projektu inżyniera Stanisława Hempla z 1948 roku, Rondo - po rysunku charakterystycznych "sedesowców" Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, a na Rieslingu zobaczycie elektrownię południową na Odrze.

Winnica, założona w 2015 roku na Wzgórzach Trzebnickich, początkowo mieściła się na dwóch parcelach o łącznej powierzchni 2,4 ha. Pierwsza z nich (1,6 ha), o wspaniale pofałdowanym terenie, położona jest 300 m na wschód za miejscowością Krakowiany (20 km od Wrocławia). Znakomita jej część jest tarasowana. Druga (0,8 ha) znajduje się na doskonale nasłonecznionej działce w samej miejscowości Krakowiany.
Na dwóch pierwszych parcelach królują krzewy johannitera, rieslinga, chardonnay, muscarisa, rondo i cabernet cortis. W 2019 roku kolejna parcela została obsadzona pinot noir i pinot gris.
Siedliska charakteryzuje bardzo dobre podłoże lessowe, zapewniające winorośli odpowiednią ilość wody i minerałów. Długi okres wegetacji oraz mikroklimat Wzgórz Trzebnickich pozwalają owocom spokojnie dojrzeć tak, by osiągnęły optymalne parametry.
.
~~~~> To nasze piąte spotkanie z polskimi winiarzami.
~~> Cykl zapoczątkowaliśmy 25 lutego 2022 wieczorem z Michałam Pajdoszem, właścicielem winnicy Jakubów.
~~> 1 kwietnia próbowaliśmy win autorstwa Kamila Barczentewicza, rozmawiając z ich autorem i zagryzając wyszperanymi na Kleparzu polskimi serami i wędlinami z Węgierskich Specjałów.
~~> Natomiast 10 czerwca gościliśmy Joannę Spałek-Niemiec i Marcina Niemca z podkrakowskiej Winnicy Amonit, których wina degustowaliśmy w parze m.in. z pstrągiem ojcowskim.
~~> 1 lipca wybraliśmy się symbolicznie pod Łódź, gdzie Jean Thierry Smolis robi wina musujące, do których podaliśmy ostrygi.
.
KOSZT udziału w spotkaniu i degustacji: 90zł - w cenie degustacja 4 win z winnicy MODERNA + lokalne przekąski
.
REZERWACJE: 

[email protected]
+48 502739673 (prosimy o SMS)
Potwierdzeniem rezerwacji jest kupienie biletu via Evenea.
Ilość miejsc ograniczona.
.
Jak znaleźć Dzikie Wino Na Kleparzu?
--> Nasz wine-bar znajduje się w murowanym budynku na terenie Placu Targowego Stary Kleparz od strony ul. Św. Filipa.
--> Wejście z trzech stron - od strony targu, od strony ul. Św. Filipa oraz vis-a-vis hotelu Indygo i restauracji Filipa 18

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  BILET NORMALNY

dostępnych: 4

już niedostępne 90,00 zł -