22.09.2019 - 15:30 - Utracone perły architektury. [Spacer]

location icon
Centralna Biblioteka Rolnicza ul. Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa
calendar icon
Od 22 wrz 15:30 do 22 wrz 18:00

Warszawa należy do miast szczególnie ciężko doświadczonych podczas II Wojny Światowej. Działalność Biura Odbudowy Stolicy do dziś budzi żywe emocje a wiele obiektów o szczególnych walorach architektonicznych lub wyjątkowym znaczeniu historycznym pominięto w czasie odbudowy stolicy Polski.


Część jednak zniknęła z panoramy miasta na długo przez II Wojną Światową. Nie zobaczymy już Wielkiego Salonu, Pałacu Karasia, Soboru Aleksandra Newskiego czy Kuźni Saskich. Z różnych powodów musiały odejść w niebyt.


Dzięki wysiłkowi zapalonych miłośników przeszłości, w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego w skali 1:25 odtworzono budynki, których dzisiaj już nie zobaczymy.


Są to WIERNE ODTWORZENIA - patrząc na miniaturę możemy mieć pewność, że budynek właśnie tak wyglądał

w pewnym okresie swego istnienia. Właśnie takie miał okna, ta pęknięta płyta chodnikowa znajdowała się przed wejściem, ściana boczna właśnie w ten sposób była zarysowana, a figurka na balkonie kamienicy Granzowa przypomina jej właściciela.

Zapraszamy Państwa na spacer szlakiem nieistniejących pereł architektury


Najpierw zwiedzimy, znajdujący się na dziedzińcu Biblioteki Rolniczej, Park Miniatur Województwa Mazowieckiego a później ruszymy w teren by ze starymi pocztówkami w ręku szukać śladów tego, co nie istnieje.


W Parku Miniatur zobaczymy:

  • Pałac Saski z 1842 r. według stanu z roku 1938.
  • Budowle Ogrodu Saskiego z pierwszej poł. XVIII w. Wielki Salon i Żelazna Brama, stan z roku 1763.
  • Pałac Kronenberga z roku 1871, stan z pierwszych lat po ukończeniu.
  • Rezydencjonalna z roku 1880, stan z końca XIX w.
  • Giełda Warszawska w postaci nadanej w 1877 r., wg. stanu z końca XIX w.
  • Gościnny Dwór z roku 1841, stan ok. 1870 r.
  • Pałac Karasia z roku 1775 wg stanu po ukończeniu.
  • Pałac Lubomirskich z XVIII w. w postaci po powojennej odbudowie i w trakcie przesuwania na nowe miejsce w roku 1970.
  • Teatr Letni w Ogrodzie Saskim z roku 1871, stan z końca XIX w.


Podczas spaceru odnajdziemy miejsca w których budynki były wzniesione. Popatrzymy również na miejsca, gdzie stały budowle nieodtworzone w Parku Miniatur - Kamienica Beyera, Kuźnie Saskie, Sobór Aleksandra Newskiego, Oranżeria w Ogrodzie Saskim, północna pierzeja placu Saskiego, Pałac Brühla. Zobaczymy, gdzie były prywatne miasteczka Bielino i Wielopole.


Przy okazji znajdziemy również ślad tego, co nie powstało - wielkiego Łuku Triumfalnego do wybudowania którego było bardzo ale to bardzo blisko. Na przeszkodzie stanęły jednak dziejowe zawirowania.

W trakcie spaceru będzie można wziąć do ręki oryginalne pocztówki z początku XX wieku i zachwycić się nie tylko obrazem ale również piękną sztuką kaligrafii jaką zmuszeni byli posiąść w szkołach nasi przodkowie.


Spotykamy się w niedzielę, 22 września 2019, o godzinie 15:30, na Krakowskim Przedmieściu 66 obok figury Matki Boskiej Passawskiej widocznej na zdjęciu obok.

Będziemy wędrować około dwóch i pół godziny.

Terminy wszystkich wydarzeń dostępne pod linkiem: www.zwiedzajznami.com.pl

Znajdź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


UWAGA !

Cena biletu na spacer zawiera również koszt wstępu do Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego.


PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE OPŁAT W GOTÓWE. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową (biuro@zwiedzajznami.com.pl) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.

Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

Organizatorem jest firma *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Terminy wydarzeń przez nas organizowanych dostępne są na stronie
www.zwiedzajznami.com.pl


Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl


Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci


Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
CENA BILETU ZAWIERA KOSZT WSTĘPU DO PARKU MINIATUR WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO. 22.09.2019 - 15:30 - Utracone perły architektury. [Spacer]

CENA BILETU ZAWIERA KOSZT WSTĘPU DO PARKU MINIATUR WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.

dostępnych: 12

już niedostępne 28,00 zł -