Noc Laboratoriów 2019 Politechnika Wrocławska "Zachować od zapomnienia"

location icon
Budynek D-21 Pl. Grunwaldzki 11, Wrocław
calendar icon
Od 19 paź 18:00 do 19 paź 18:00

Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów CWiNT
"Zachować od zapomnienia"

Jak wyglądały dolnośląskie miasteczka przed II wojną światową? Jakie budynki w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat zniknęły z mapy Wrocławia? Ideą projektu, którego część będzie można zobaczyć przy okazji Nocy Laboratoriów, jest ułatwienie dostępu do zdjęć, szkiców i dokumentów - ukrytych dotychczas w szafach bibliotecznych opatrzonych klauzulą "specjalne/tylko dla badaczy". Teraz dosłownie każdy będzie mógł do nich sięgnąć.

Zdjęcia, negatywy, stare dokumenty oraz sposób, w jaki się je digitalizuje - to wszystko pokażą pracownicy Politechniki Wrocławskiej, którzy na co dzień zachowują kruchą pamięć o naszej architekturze. Jedną z najciekawszych części projektu jest digitalizacja kolekcji około 40 tysięcy zdjęć, negatywów (szklanych i celuloidowych), opisów i innych powiązanych z nimi dokumentów, dotyczących budynków zabytkowych, głównie z Dolnego Śląska.

Pochodzą one m.in. z lat pięćdziesiątych XX wieku. Przedstawiają budynki i budowle oraz miejsca prowadzenia prac archeologicznych przez pracowników Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Cały ten zbiór przechowywany były do tej pory w kopertach. Teraz utrwalany i przekazywany jest szerszemu gronu odbiorców. Szczególnej wartości tej kolekcji nadaje fakt, że często są to ostatnie dokumentacje zabytków, które w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat zostały zniszczone lub wyburzone (np. podczas rozbudowy kopalń odkrywkowych węgla brunatnego na Dolnym Śląsku).

Limit miejsc: 15
Wiek uczestników: 12+
Godziny zwiedzania: 18.00, 19.00
Adres: pl. Grunwaldzki 11
Piętro: parter
Pokój: 007

Uczestnictwo w Nocy Laboratoriów jest równoznaczne z akceptacją regulaminu wydarzenia.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Tura 1 - godz. 18.00
Wyprzedane Brak wolnych miejsc
  Tura 2 - godz. 19.00
Wyprzedane Brak wolnych miejsc