Muzyka i Taniec Koncerty, Festiwale, Rozrywka

LUBCZYK! Koncert Małgorzaty Wojciechowskiej w PIWNICY pod BARANAMI

location icon
Piwnica Pod Baranami Rynek Główny 27, Kraków
calendar icon
Od 28 gru 19:00 do 28 gru 20:00

"Lubczyk" to koncert magiczny, wciągający. W odbiorze lekki jak piórko, eteryczny, a jednocześnie wyważony, przemyślany i dojrzały. W warstwie muzycznej zbalansowany, lekko jazzujący. Znajdziecie tu również silne inspiracje muzyką ludową - zarówno w śpiewnych melodiach, jak i w tytułach ("Kujawiak żałobny", "Kujawiak bez końca" i "Oberek lotny").
Wokalista śpiewa czarującym, aksamitnym altem, którego łagodność koi, a przede wszystkim chwyta za serce, i - co tu ukrywać - wzrusza. To koncert, którego tematem przewodnim jest miłość - nie na darmo lubczyk uchodzi w kulturze ludowej za najskuteczniejszy afrodyzjak.
Małgorzata Wojciechowska tworzy subtelny, pełen refleksji, poezji i cudownych dźwięków nastrój pełen miłosnych uniesień. Teksty - Poniedzielskiego, Brzechwy i samej Wojciechowskiej - choć reprezentują tak różne światy, w "Lubczyku" tworzą spójną, magnetyzującą jedność.
Zebrany w "Lubczyku" materiał podsumowuje niemal dwudziestoletnie sceniczne życie artystki. "Lubczyk" to kilkanaście piosenek układających się w piękny koncert. Sceniczne doświadczenie Małgorzaty Wojciechowskiej przejawia się nie tylko w wykonaniu i interpretacji poszczególnych utworów, ale również w dramaturgii całości. 


Pozwólcie Małgosi Wojciechowskiej zaprosić się do jej lubczykowego lasu i zatracić się w nim bez reszty.


Małgorzata Wojciechowska - wokal
Łukasz Mazur - fortepian, instrumenty klawiszowe
Kuba Mazur - perkusja, instrumenty perkusyjne
Anna Pawłowska - kontrabas

Małgorzata Wojciechowska to artystka uznana, obsypywana nagrodami wokalnymi i aktorskimi. Aktorka, wokalistka, autorka tekstów i scenariuszy teatralnych. Laureatka wielu festiwali piosenki: Zamkowych Spotkań w Olsztynie, FAMY w Świnoujściu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, "Pamiętajmy o Osieckiej" Sopot/Warszawa, Festiwalu im. Marka Grechuty "Korowód" w Krakowie, OPPA w Warszawie, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (dwukrotnie nagroda Tukana OFF) i wielu innych. Stypendystka miasta Krakowa w dziedzinie teatru i sztuki estradowej. Otrzymała nagrodę im. Mariana Redwana za najlepsze teksty piosenek na festiwalu FAMA. Współpracuje z teatrami m.in.: Capitol we Wrocławiu, Łaźnia Nowa w Krakowie, Europejskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie. Jest pedagogiem teatralnym i wokalnym. Niedawno wydała swoją autorską, debiutancką płytę "Lubczyk".


BILETY: 

40zł (I pula) / 50zł (II pula) / 60zł (bezpośrednio ptrzed koncertem

--> dostępne w BARZE Piwnicy pod Baranami

--> ON-LINE: evenea.pl


Źródła: 

www.strefapiosenki.pl 

www.pogotowiewokalne.pl

www.muzycznewidzimisie.plRECENZJA albumu "Lubczyk"

DOZNANIE MIŁOSNYCH UNIESIEŃ


"Tym razem przychodzę do Was z debiutanckim albumem Małgorzaty Wojciechowskiej - aktorki, autorki tekstów, ale przede wszystkim wokalistki z kręgu piosenki literackiej i poezji śpiewanej. Od kilku lat z wielką uwagą wsłuchiwałam się w pojedyncze piosenki, wykonywane przez nią na wszelkiego rodzaju konkursach i koncertach, a teraz nareszcie mogę cieszyć uszy dźwiękami jej debiutanckiej płyty.

Album nosi tytuł Lubczyk i z jednej strony odnosi słuchaczy do miłości (wspomniane zioło bowiem uchodzi za najskuteczniejszy afrodyzjak), z drugiej natomiast Małgorzata Wojciechowska oddaje tu hołd krajobrazom leśnym, roślinom, czyli po prostu naturze. Wokalistka śpiewa czarującym, aksamitnym altem, którego łagodność uspokaja, koi, ale przede wszystkim wzrusza mnie do łez.

Dostrzegam na tej płycie silne inspiracje rodzimą muzyką ludową, zarówno słyszalne w śpiewnych melodiach, jak i w tytułach. Pojawiają się tu bowiem trzy polskie tańce - dwa kujawiaki i jeden oberek. Piosenka Kujawiak żałobny to w mojej opinii najważniejszy i najbardziej osobisty utwór w dorobku Małgorzaty Wojciechowskiej, skomponowany przez nią niezwykle wcześnie, gdyż w wieku osiemnastu lat. Warto jednak zaznaczyć, że dojrzałości mu nie brakuje, gdyż skumulowały się w tej kompozycji przeżycia związane ze stratą bliskich wokalistce osób. Bolesny, pełen dramatycznego przekazu tekst potęguje nostalgiczna oprawa muzyczna, eksponująca piękne, niskie dźwięki głosu wykonawczyni. 

Z kolei Kujawiak bez końca obdarzony jest nieco radośniejszą melodią, niepozbawioną jednak romantycznej zadumy oraz ciepłych, z lekka egzotycznych, wokalnych ozdobników. Jeśli chodzi o Oberek lotny, ma on lekko jazzujący, taneczny charakter i jako jedyny utwór na płycie nie dotyczy tematyki miłosnej. Małgorzata Wojciechowska zadedykowała go swoim studentom, zamieszczając w tekście tej piosenki przesłanie, że po życiowym upadku zawsze należy podnieść się z kolan i cieszyć pełnią przeżywanych dni. 

Inspiracji muzyką ludową nie brakuje także Lubczykowi, czyli kompozycji tytułowej, przepełnionej subtelną, egzotyczną melodyjnością okraszoną lekko matowym wokalem, słyszalnym momentami jakby z oddali. 

Gdy słucham opisywanego albumu, dla mnie zatrzymuje się czas i nie piszę o tym przypadkowo, bowiem dwa utwory na nim zawarte są ściśle związane z czasem. Pierwszy to mój osobisty faworyt, czyli wiersz Jana Brzechwy, magicznie umuzyczniony przez Małgorzatę Wojciechowską. Nosi tytuł Dziwny czas i stanowi poetycki opis leśnej wędrówki, a rolę motywu przewodniego pełni tu brzoza, produkująca życiodajny sok. Szczególnie ujmuje mnie w tej piosence kunszt ostrych solówek trąbki, a także wieńcząca ją wokaliza na samogłosce "a", która dla mnie symbolizuje (zasygnalizowany w warstwie lirycznej) lament rozprutej brzozy. 

Kompozycja Szumi czas natomiast jest dziełem pianisty i kompozytora - Marcina Partyki do tekstu Andrzeja Poniedzielskiego. To piękna muzyczna opowieść, w której narrator pragnie z całej duszy, by dwoje samotnych i podobnych do siebie mentalnie ludzi połączyło się ze sobą. Liryczna partia wokalna wspaniale kontrastuje tu z donośnymi, ostrymi dźwiękami trąbki.

Zapowiedź miłosnego spełnienia jest z kolei domeną melodyjnej i lekko jazzującej piosenki Przyjdą słoneczne nasze chwile z muzyką Łukasza Mazura (pianisty akompaniującemu Małgorzacie Wojciechowskiej) do wiersza poety Jana Gajzlera. Romantyczne, wokalne rozmarzenie rozbrzmiewa tu na tle ruchliwego akompaniamentu instrumentalnego z pierwszoplanową rolą gęstych, jazzowych akordów fortepianu wypływających spod palców kompozytora. 

Spośród refleksyjnych utworów, wyróżnia się rytmiczna piosenka Na minusie, pełna przewrotnych gier słownych, przedstawiających ludzkie uczucia skorelowane z całą paletą finansowych metafor, np. "nerwy w ratach" czy "żal w odsetkach". Od strony muzycznej, wokalistka zadziornie swinguje w towarzystwie burzliwych, fortepianowych akordów oraz przestrzennej (eksponującej niskie dźwięki) partii kontrabasu.

Album Lubczyk Małgorzaty Wojciechowskiej to wspaniały, muzyczny afrodyzjak. Roi się na nim od miłosnych uniesień, zarówno na płaszczyźnie damsko-męskiej, jak i otaczającego świata, pełnego magicznych cudów natury. Charyzmatyczny, ciepły głos wokalistki w połączeniu z jazzowymi solówkami instrumentalnymi, wciąż zachęca mnie do detalicznego wnikania w tę romantyczną przestrzeń. Wspaniale przeplatają się tu inspiracje polską muzyką ludową ze szczyptą jazzu oraz poetyckiego liryzmu, a wszystko to spajają wykonania odznaczające się niebywałym kunsztem i szlachetnością."


Agata Zakrzewska

22 listopada 2019

www.muzycznewidzimisie.pl

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  BILET NORMALNY w PROMOCJI!

dostępnych: 0

Wyprzedane 40,00 zł Wyprzedane
  BILET NORMALNY (II pula)

dostępnych: 14

już niedostępne 50,00 zł -
  BILET NORMALNY (III pula)

dostępnych: 9

już niedostępne 60,00 zł -