11. Weekend Architektury w Gdyni // "Arcy Duety - Archi Spacer"

location icon
start Gdynia InfoBOX Świętojańska 30, Gdynia
calendar icon
Od 28 sie 12:00 do 28 sie 14:00

ARCY Duety - ARCHI Spacer

- Indywidualizm był często postrzegany jako cecha ludzi wybitnych, jednostek o umysłach niezależnych, niepokornych, zdolnych przełamywać aktualne trendy, mody, odmrażać pokornych z letargu - codziennego konformizmu.

W architekturze gdyńskiej okresu międzywojnia trudno było narzekać na nudę. Pojawienie się architektów - modernistów, w tym propagujących nurtu awangardowe, spowodowało w bardzo krótkim okresie prawdziwą rewolucję w myśleniu o estetyce, funkcji, konstrukcji technicznej, jakości detali, a także samym procesie realizacji. Jednostki - indywidualności - przenikały się wzajemnie, stykały twórczo i pragmatycznie, czerpiąc wzajemnie ze swoich stosunkowo jeszcze niewielkich doświadczeń, za to napędzane wspólną pasją nowoczesności - archi-stwórczości - potęgą nowych idei, myśli oraz możliwości technicznych.

Architektura Gdyni w okresie lat 30. Gnała do przodu i "wrzała" jak stal w rozgrzanym do czerwoności tyglu. O jej charakterze decydowali najczęściej młodzi architekci ze lwowskiej i warszawskiej Politechniki, którzy w początkowym okresie wyjątkowo chętnie i często zmieniali konfigurację osobową zespołu w pracy nad konkretnym projektem. Na spacerze obejrzymy i dokonamy analizy kilkunastu różnych duetów architektów pracujących - zestawionych często w kilku różnych zespołach osobowo-twórczych. Czy tak dynamiczny system pracy twórczej był oznaką ówczesnych potrzeb estetyczno-modowych? A może jedynie potrzebą czysto pragmatyczną? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć wspólnie w trakcie spaceru ARCY Duety - Archi SPACER.

Prowadzenie:

  • Grzegorz Mika - architekt, badacz modernizmu, doktorant Politechniki Warszawskiej 
  • Robert Chrzanowski historyk, przewodnik miejski

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  11. Weekend Architektury w Gdyni //"Arcy Duety - Archi Spacer"/ prowadzenie Grzegorz Mika i Robert Chrzanowski
już niedostępne -