11. Weekend Architektury w Gdyni // "Arcy Duety - Archi Spacer"
ARCY Duety - ARCHI Spacer
- Indywidualizm był często postrzegany jako cecha ludzi wybitnych, jednostek o umysłach niezależnych, niepokornych, zdolnych przełamywać aktualne trendy, mody, odmrażać pokornych z letargu - codziennego konformizmu.
W architekturze gdyńskiej okresu międzywojnia trudno było narzekać na nudę. Pojawienie się architektów - modernistów, w tym propagujących nurtu awangardowe, spowodowało w bardzo krótkim okresie prawdziwą rewolucję w myśleniu o estetyce, funkcji, konstrukcji technicznej, jakości detali, a także samym procesie realizacji. Jednostki - indywidualności - przenikały się wzajemnie, stykały twórczo i pragmatycznie, czerpiąc wzajemnie ze swoich stosunkowo jeszcze niewielkich doświadczeń, za to napędzane wspólną pasją nowoczesności - archi-stwórczości - potęgą nowych idei, myśli oraz możliwości technicznych.
Architektura Gdyni w okresie lat 30. Gnała do przodu i "wrzała" jak stal w rozgrzanym do czerwoności tyglu. O jej charakterze decydowali najczęściej młodzi architekci ze lwowskiej i warszawskiej Politechniki, którzy w początkowym okresie wyjątkowo chętnie i często zmieniali konfigurację osobową zespołu w pracy nad konkretnym projektem. Na spacerze obejrzymy i dokonamy analizy kilkunastu różnych duetów architektów pracujących - zestawionych często w kilku różnych zespołach osobowo-twórczych. Czy tak dynamiczny system pracy twórczej był oznaką ówczesnych potrzeb estetyczno-modowych? A może jedynie potrzebą czysto pragmatyczną? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć wspólnie w trakcie spaceru ARCY Duety - Archi SPACER.
Prowadzenie:
- Grzegorz Mika - architekt, badacz modernizmu, doktorant Politechniki Warszawskiej
- Robert Chrzanowski historyk, przewodnik miejski