Nauka i Edukacja Kultura i Sztuka DIY, Majsterkowanie, Hobby

Przekroje i zbliżenia. Wykłady Markiewiczowskie: "Archiwum Herberta"

location icon
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie ul. Podgróna 15/16, Szczecin
calendar icon
Od 14 gru 17:30 do 14 gru 17:30
ticket icon
Od 0,00 zł

Zapraszamy do uczestnictwa w siódmym wykładzie z cyklu "Przekroje i zbliżenia. Wykłady Markiewiczowskie", zatytułowanym "Archiwum Herberta", który odbędzie się we wtorek 14 grudnia 2021 o godz. 17.30 w Sali im. prof. H. Markiewicza, a dodatkowo będzie transmitowany na stronie facebook.com/ksiaznicapomorska.

Wybitny polonista i bibliofil prof. Henryk Markiewicz zmarł 31 października 2013 r. w Krakowie, a w 2014 roku dla uczczenia pamięci zmarłego jedna z sal Muzeum Literackiego Książnicy Pomorskiej otrzymała jego imię. Począwszy od kolejnego roku Książnica Pomorska organizuje wykład wygłaszany przez znamienitego humanistę, kontynuując cykl zatytułowany "Przekroje i zbliżenia. Wykłady Markiewiczowskie". Wystąpienia w ramach cyklu mieli już kolejno: prof. dr hab. Andrzej Mencwel (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Małgorzata Książek-Czermińska (Uniwersytet Gdański), prof. dr hab. Anna Legeżyńska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Anna Łebkowska (Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński) i prof. dr hab. Radosław Gaziński (Uniwersytet Szczeciński). Coroczne upamiętnianie prof. H. Markiewicza w Książnicy Pomorskiej ma związek z włączeniem do zbiorów instytucji liczącej ok. 40 tys. woluminów biblioteki naukowej uczonego. W skład zakupionej kolekcji, oprócz księgozbioru, weszły także rękopiśmienne archiwalia i korespondencja profesora, co uzupełniło dotychczasowe zbiory biblioteki, która posiada już księgozbiór i archiwalia m.in. Zbigniewa Herberta. 

Tegoroczny "Wykład Markiewiczowski", zatytułowany "Archiwum Herberta", wpisze się więc w tematykę cyklu, nawiązując jednocześnie do stałych powinności pracowników bibliotek naukowych jako opiekunów spuścizn wybitnych przedstawicieli polskiej nauki i kultury. Zaproszenie do wygłoszenia tegorocznego wykładu przyjęła prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak, kierowniczka Zakładu Literaturoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Profesor Mikołajczak jest autorką kilku monografii naukowych, redaktorką i współredaktorką kilkunastu książek naukowych i dwóch antologii poezji, a także autorką około 160 artykułów naukowych związanych z tematyką jej badań, skupionych na kwestiach poetyki, interpretacji i antropologii literatury, ze szczególnym uwzględnieniem herbertologii, a ostatnio także - literatury regionalnej i regionalizmu w badaniach literackich. 


Limit sanitarny: 10 osób na sali.

Transmisja online: https://fb.me/e/20iqQ5Mup

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wykłady Markiewiczowskie: "Archiwum Herberta"
już niedostępne -