Rozwój osobisty Kultura i Sztuka Muzyka i Taniec Koncerty, Festiwale, Rozrywka

Spektakl Jak tańczyć po (życia) kres / How to dance forever - Rafał Dziemidok

location icon
Ogrody Geyera - siedziba Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi Piotrkowska 295, łódź
calendar icon
Od 23 paź 19:00 do 23 paź 19:00
ticket icon
Od 20,00 zł


Rafał Dziemidok, tancerz i improwizator zaprasza widzów na wykład performatywny, w którym używając osobistej opowieści i własnego ciała wchodzi w dyskusję z autobiograficzną książką amerykańskiej legendy tańca Daniela Nagrina How to Dance Forever.

Dziemidok w swoim solowym spektaklu postanowił skonfrontować się z lekturą ważną na początku jego tanecznej kariery. Punktem wyjścia dla tego solowego projektu jest więc książka autorstwa zmarłego w 2008 roku nowojorskiego tancerza, choreografa i nauczyciela Daniela Nagrina. Już sam tytuł performansu (nazywanego przez Dziemidoka z przymrużeniem oka wieczorkiem literackim), będący próbą przetłumaczenia tytułu książki, znamionuje niemożność zgrabnej translacji języków i światów, a wręcz nieprzystawalność pewnych pojęć.

"Jak po polsku wyrazić forever - na zawsze, wiecznie, do końca, czy wręcz bez końca?" - pyta Rafał Dziemidok. "Książkę, zawierającą ogromną liczbę rad dla tancerzy, w jaki sposób mogą oni zarządzać swoim życiem, ciałem, karierą, aby osiągnąć wspomniane w tytule forever, trudno przetłumaczyć na polski. Na polskie realia, system, sposób życia, mentalność, kulturę. Dodatkowym utrudnieniem jest również czas, który upłynął od momentu publikacji książki, czyli 1988 roku. Świat zmienił się bardzo. Pytanie, czy i jak zmienił się też świat tańca."

Autor wykładu performatywnego - składającego się z części mówionej i tańczonej - odnosi się zarówno do swojej pierwszej lektury tej książki, jak i do lektury najświeższej, które dzieli 20 lat. Czy ten czas zmienia coś w odczytaniu tego tekstu, a jeżeli tak, to co i dlaczego? Projekt jest próbą zastanowienia się nad tym, czym jest taniec dla uprawiających go zawodowców.


Rafał Dziemidok - niezależny choreograf, reżyser, tancerz, improwizator i pedagog improwizacji, z wykształcenia prawnik mieszkający i tworzący od 2012 roku w Berlinie. Obecny jest na polskiej scenie tańca od ponad 20 lat, realizując własną, unikalną i wyrazistą ścieżkę ruchowej ekspresji. 

Jako tancerz współpracował m.in. z: Teatrem Dada von Bzdülöw, Gdańskim Teatrem Tańca, Compagnie Yvette Bozsik, Teatrem Powszechnym, Public and Private/Clement Layes, Novoflot, Theater o.N., Two Fish/Theater an der Parkaue, Julian Rosefeld. Jest współzałożycielem i liderem Grupy Artystycznej Koncentrat. Rafał Dziemidok tworzy choreografie dla teatru, opery i filmu; tworzy także spektakle sceniczne i prace o charakterze site-specific, a także grupowe i solowe spektakle z zawodowymi tancerzami i amatorami, nieustannie poszukując abstrakcyjnego języka i precyzji w przekazywaniu na scenie osobistych historii na scenie. W swoich spektaklach sięga po autotematyzm i groteskę.

https://culture.pl/pl/tworca/rafal-dziemidok


Spektakl powstał na zaproszenie Edyty Kozak i festiwalu Ciało/Umysł w cyklu wykładów performatywnych Taniec, moja miłość, które miały za zadanie zajrzeć za kulisy i sprawdzić, jak funkcjonuje zaplecze pracy współczesnego tancerza w Polsce. Spektakl miał podczas festiwalu dwie odsłony, w 2016 i 2019 roku. 

Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł 

Zdj. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet

dostępnych: 34

już niedostępne 20,00 zł -