Webinar "Melancholia i szaleństwo - obraz w kulturze, a rzeczywistość życia osób w kryzysie psychicznym"

location icon
calendar icon
Od 15 wrz 18:30 do 15 wrz 18:30

Z analiz opartych na oficjalnych danych statystycznych służby zdrowia i służb ratowniczych wynika, że różnego rodzaju kryzysów psychicznych doświadcza w toku swojego życia co najmniej 25% polskiego społeczeństwa. Rzeczywista skala tego typu problemów może być znacznie większa, niż wskazują przytoczone dane. Dotyczą one bowiem jedynie osób, które skorzystały z profesjonalnej pomocy i zostały oficjalnie zarejestrowane w systemie ochrony zdrowia.Jednocześnie pierwsze wzmianki dotyczące tego, co dziś kojarzymy z profesjonalnie sklasyfikowanymi zaburzeniami psychicznymi, odnajdujemy już w Starym Testamencie, zaś zmianami nastroju pod postacią "melancholii" zajmowali się już starożytni. W świecie współczesnym obrazy i stany osób w kryzysach psychicznych stanowią inspirację dla malarzy, pisarzy, muzyków i twórców filmowych.W trakcie webinarium prześledzimy historię "melancholii i szaleństwa" w kulturze. Przyjrzymy się również współczesnym obrazom przedstawiającym postacie zmagającymi się z emocjonalnymi trudnościami. Zastanowimy się czy owe obrazy odzwierciedlają rzeczywistość cierpiących osób, bądź czy też mogą przyczyniać się do zmiany świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego.Spotkanie w formie mini-wykładu połączonego z dyskusją i wymianą spostrzeżeń.Na spotkaniu m.in.:

- definicja i rozwój pojęcia "melancholia",
- szeroko rozumiane pojęcie "kryzysu psychicznego",
- dzieła filmowe i literackie dotykające tematu zaburzeń psychicznych i emocjonalnych,
- szanse i zagrożenia - wpływ kultury na postrzeganie problematyki zdrowia psychicznego,
- jak pracować z wykorzystaniem obrazów filmowych np. z nastolatkami,
- jak wygląda rzeczywistość osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i czy pokrywa się z wykreowanym kulturowo obrazem,
- jaką pomoc możemy zaproponować cierpiącym osobom,
- efekt Wertera i inne pojęcia, gdzie świat literacki przenika się ze światem zaburzeń psychicznych,
- swobodna rozmowa i wymiana uczestników.
mgr Marta Łyzińska - absolwentka psychologii na Uniwersytecie Gdańskim w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Zawodowo związana m.in. z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Gdyni, gdzie udziela pomocy psychologicznej osobom w sytuacji kryzysu emocjonalnego. Stanowi również część zespołu terapeutycznego KONTUR, działającego na terenie Gdyni.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  "Melancholia i szaleństwo - obraz w kulturze, a rzeczywistość życia osób w kryzysie psychicznym"
Wyprzedane Brak wolnych miejsc