Spotkajmy się w Rotundzie: Miłość w czasie Powstania

location icon
Kawiarnia PKO Rotunda Marszałkowska 100/102, Warszawa
calendar icon
Od 8 paź 18:00 do 8 paź 18:00

Podczas spotkania nie będziemy opowiadać o militarnych sukcesach i porażkach, ani o politycznych i militarnych aspektach Powstania. Spróbujemy za to spojrzeć na ten czas z perspektywy zwykłych uczestników, którzy chcieli kochać mimo tego, że znaleźli się w samym środku piekła.

Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się:

- ile par wzięło ślub w czasie Powstania?

- czyj ślub do dzisiaj możemy oglądać na taśmach filmowych?

- czym zaskakiwały weselne przyjęcia?

- którzy Powstańcy cieszyli się największym powodzeniem u uczestniczek Powstania?

Statystycznie na każdy dzień powstania przypadały cztery śluby. Zapewne było ich znacznie więcej, ale tyle udało się udokumentować. Zawieranie związków małżeńskich było tak istotną sprawą, że Antoni Chruściel 18 sierpnia wydał rozkaz regulujący w świetle prawa sposób zawierania małżeństw w trakcie Powstania. Ślub był chwilą radości, a czasami ta chwila musiała wystarczyć na całe życie. Mimo tego, że niektóre trwały zaledwie kilka minut, to miały w sobie więcej treści, a mniej formy co wielokrotnie potwierdzali po latach Powstańcy. W końcu śluby w czasie powstania były namiastką wolności i powrotu do normalności.

Spotkanie poprowadzi Adrian Sobieszczański, historyk, varsavianista, licencjonowany przewodnik miejski. Współtwórca varsavianistycznego projektu Warszawy Historia Ukryta i autor spacerów tematycznych po Warszawie. Współpracuje m.in. z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami, Polską Agencją Prasową, miesięcznikiem "Stolica", Big Book Festiwal, Szare Domy Festiwal Otwarty i Fundacją Hereditas.

Pierwszych 30 osób, które zarejestrują się na wydarzenie poprzez Evenea.pl i jako pierwsze przyjdą na wydarzenie do kawiarni PKO Rotunda, otrzymają kupon, który po spotkaniu będzie można wymienić na książkę "Dziewczyny z Powstania" autorstwa Anny Herbich.

Udział jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja. Prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa i noszenie maseczek podczas wydarzenia. Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniu oraz Klauzulą informacyjną dotyczącą gromadzenia danych osobowych w trakcie trwania epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Foto: Muzeum Powstania Warszawskiego

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatna wejściówka na wydarzenie
już niedostępne -