Biopolis: Warsztaty z dr Magdaleną Zamorską

location icon
Kraków
calendar icon
Od 22 lis 10:00 do 22 lis 10:00

⭐️⭐️ Pracownia Kuratorska serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach "Synfitonia—wśród niewidzialnych roślin" prowadzonych przez dr Magdalenę Zamorską. Warsztaty są częścią interdyscyplinarnego projektu "Biopolis", w ramach którego w sierpniu tego roku odbyła się rezydencja artystyczno-badawcza Karoliny Grzywnowicz w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

💥💥 Wstęp na warsztaty jest darmowy, ale obowiązuje rejestracja.
Liczba miejsc jest ograniczona!

🌿🌿 "Synfitonia—wśród niewidzialnych roślin"
Rośliny i ludzie koewoluują. Wszystkie uczestniczki i uczestnicy procesu, który Donna Haraway określiła mianem sympojezy (sympoiesis) stale zmieniają się i przekształcają. Ekolodzy i ekolożki przyglądają się zbiorowiskom roślinnym i zwierzęcym przystosowanym do życia w warunkach silnie przekształconych przez człowieka. Zamieszkujące je gatunki określają są mianem synantropijnych (gr. syn - razem, anthropos - człowiek). Choć wspólne ludzko-roślinne stawanie się jest czymś oczywistym, rośliny nadal są postrzegane przede wszystkim jako "zasób". Powoli jednak stosunek do zielonych organizmów stanowiących ponad 95% biomasy i współ-oddychających z człowiekiem zmienia się. Dwie dekady temu James Wandersee i Elisabeth Schussler zaproponowali termin "roślino-ślepota" (plant blindness) oznaczający niedostrzeganie roślin w ich własnym środowisku wraz z programem pozwalającym zwalczyć tę wygenerowaną ewolucyjnie, ich zdaniem, przypadłość. Dziesięć lat później Szwajcarski Federalny Komitet ds. Etyki w Zakresie Nie-ludzkiej Biotechnologii dopomniał się o moralny status roślin, w tym roku francuskie Zgromadzenie Narodowe proklamowało Deklarację praw drzewa, w której podkreślono, że drzewo powinno być uznane za podmiot prawny.

➡️➡️ Podczas naszego warsztatu-seminarium zadamy pytania:
• czy naprawdę widzimy rośliny?
• jak współtworzymy wraz z nimi świat?
• gdzie są nasi wspólni przodkowie?
• czy jesteśmy w stanie odnowić "roślinny kontrakt"?
Spróbujemy ujawnić i dopuścić do głosu niewidzialną florę ukrytą w przedmiotach, materiałach i w nas samych.

👤👤 Magdalena Zamorska - badaczka, teoretyczka, kulturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, adiunktka w Instytucie Kulturoznawstwa UWr, członkini Laboratorium Humanistyki Współczesnej UWr. Autorka książki Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy butō (2014) / Intense Bodily Presence: Practices of Polish Buto Dancers (2018). Interesuje się strategiami twórczymi w obrębie nowej choreografii, zagadnieniami polityczności, doświadczania, produkcji i dystrybucji w sztuce, a także zagadnieniami z obszaru humanistyki środowiskowej, krytycznych studiów nad roślinami, studiów międzygatunkowych oraz posthumanistyki krytycznej. Realizowała autorskie projekty badawcze z obszaru tańca i choreografii dla Instytutu Muzyki i Tańca oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Badaczka w projekcie Fundacji om - organizmy i maszyny w kulturze Neurofizjologia artysty w performance. e.1/2015-2017. Kuratorka cyklu rezydencji choreograficznych DyFuzje w BWA Awangarda we Wrocławiu (kwiecień-maj 2019). Prowadzi bloga poświęconego współczesnym praktykom ruchowym (choreobiota.pl).

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja
już niedostępne -