KOBIECOŚĆ W NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI - ZAPROSZENIE DO DYSKUSJI NA UNIWERSYTECIE RZESZOWSKIM

location icon
Budynek A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego Pigonia 1, rzeszów
calendar icon
Od 25 sty 10:00 do 25 sty 14:00

Kobiecość, męskość, atrakcyjność, relacje, seksualność, miłość i godność w kontekście niepełnosprawności. Tematy rzadko poruszane, a bardzo ważne. W styczniu specjaliści, którzy badają je od wielu lat, zapraszają do dyskusji. Seminarium "Kobiecość w niepełnosprawności" zaplanowane zostało na 25 stycznia, rozpocznie się o godzinie 11.00 w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ulicy Pigonia 1. Organizatorzy - Zakład Badań nad Niepełnosprawnością Intelektualną Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego wspólnie z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego - zapraszają wszystkich zainteresowanych tematem, a szczególnie osoby z niepełnosprawnościami, a także ich rodziców i członków rodzin oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wcześniej jednak należy się zarejestrować:https://forms.gle/xuqLndRFnUVFYUpu6 .

Punktem wyjścia do dyskusji będzie głośny projekt artystyczny "Wdzięczność" Tamary Pieńko i dr Alicji Długołęckiej. W Rzeszowie obejrzeć będzie można wystawę fotografii, która jest częścią projektu. Zdjęcia pokazują ciało kobiece, któremu nieraz daleko do doskonałości, jaka na co dzień atakuje nas w reklamach i na okładkach kolorowych czasopism. Fotografie pokazują ciała bardzo różnych osób, także kobiet z niepełnosprawnościami. Projekt stara się na nowo zdefiniować pojęcie atrakcyjności, udowadniając, że atrakcyjność może dotyczyć wszystkich, że każdy ma prawo czuć się dobrze we własnym ciele. Autorki o pracy przy tym projekcie opowiedzą w Rzeszowie.

Pomysłodawcą rzeszowskiego seminarium jest prof. Remigiusz Kijak, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego, który od kilkunastu lat przełamuje tabu związane z seksualnością osób z niepełnosprawnościami, głównie z niepełnosprawnością intelektualną. W Rzeszowie opowie o feministycznych studiach nad niepełnosprawnością. Prelegenci poruszać będą różne wątki związane ze społecznym postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami, m. in.: w jaki sposób media kształtują obraz osób z niepełnosprawnością. Będzie też mowa o wykluczeniu, jakiego doświadczają niepełnosprawni, których często definiuje się poprzez tę jedną cechę, zapominając o innych rolach: kobiecości, męskości, rodzicielstwie… Panel dyskusyjny poprowadzi Marta Lorczyk, która sama jest przykładem osoby z niepełnosprawnością wymykającej się stereotypom.

Organizatorami seminarium "Kobiecość w niepełnosprawności" są: Uniwersytet Warszawski, Katedra Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii oraz Uniwersytet Rzeszowski, Zakład Badań nad Niepełnosprawnością Intelektualną. Partnerami wydarzenia: Fundacja "Potrafię Pomóc", Pedagogika Specjalna Portal dla Nauczycieli, Perfektus, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UR. Patronat honorowy nad seminarium objęło Miasto Rzeszów, a także Prezydent Miasta Rzeszowa, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego i Dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj: http://www.ur.edu.pl/uniwersytet/aktualnosci/38417,instytut-pedagogiki-zaprasza-na-drugie-seminarium-naukowe-studiow-nad-niepelnosprawnoscia-kobiecosc-w-niepelnosprawnosci-25-01-2020.html?fbclid=IwAR3OMDX-qTWjoGhtCJelgGb_HXCB-fZ4zuj0gPwOE3fksSyk4oK_C-0yIYk . Program wydarzenia dostępny jest pod tym linkiem: https://drive.google.com/open?id=1LdrVysKvgzHj8I4g3h1Q-17tCLamyS3p .


Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Dostępne do Liczba
  Bezpłatna rejestracja
Wyprzedane Brak wolnych miejsc