WawaGra: Lawendowa Dolina, miejsca mocy i kupalny wieczór

location icon
Zbiórka uczestników na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki pl. Defilad, Warszawa
calendar icon
Od 27 cze 9:30 do 27 cze 9:30
ticket icon
Od 115,00 zł

Zbiórka uczestników 27.06.2020 roku (w sobotę) o godzinie 9.30 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki. Wyruszamy o godzinie 9.40 w kierunku Kołbieli. Planowane zakończenie na parkingu przed PKiN około godziny 1.00 w dniu 28.06.2020 r.

Wyjazd prowadzić będzie Adrian Pogorzelski.

Ruszamy na krańce historycznego Mazowsza w poszukiwaniu świętych kamieni, których moc leczyła. Nie zabraknie również świętych źródeł i niezwykłych śladów po tajemniczych mieszkańcach wczesnośredniowiecznej osady w obecnym Podebłociu. Nie zabraknie przyrody, ludowej muzyki i dobrego jadła!

LAWENDOWA DOLINA - tu zatrzymamy się, żeby nacieszyć oczy i nozdrza widokiem i zapachem lawendy. W czasie zwiedzania gospodarstwa czeka nas też wyjątkowa opowieść o tym, jak hodować lawendę - od rozsadzania po podlewanie.

UROCZYSKO JOŚCIE (gdzie jadło się nosi) - jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Mazowszu południowo-wschodnim. W miejscu, w którym wznosi się dziś kapliczka św. Anny, jeszcze na początku XX wieku znajdował się głaz narzutowy z tajemniczymi zagłębieniami. Głaz traktowany był jako święty kamień słynący z licznych cudów. Z kamieniem wiąże się również tajemniczy rytuał związany z tzw. "przesileniem wiosennym". Na uroczysku spróbujemy poznać bliżej historię tego niezwykłego miejsca. Ja sam opowiem o pewnym cudzie, który się tam dokonał…

ŁASKARZEW (rosa, która leczy i kult świętej Anny) - tu dotrzemy do Kaplicy św. Onufrego wybudowanej w XVIII wieku nad głazem narzutowym, który w czasach przedchrześcijańskich mógł pełnić rolę kamienia ofiarnego. Relacje pisane z początku XVIII wieku opisują cudowne działanie wody, która zbierała się w zgłębieniach na powierzchni kamienia. Na krańcu miasteczka poznamy też kamień związany z kultem św. Anny.

SOBOLEW (boże stópki i sen, który wydobył kamień) - nasze kroki skierujemy w stronę głazu narzutowego w pobliżu kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Gnejsowy kolos ma na powierzchni charakterystyczne zagłębienia, które według lokalnej tradycji ustnej zwane "bożymi stópkami", miały powstać w sposób cudowny w trakcie objawienia maryjnego w początku XX wieku. Tradycja kamienia jest jednak znacznie starsza…

A po drodze do Podebłocia czeka nas spotkanie z jedną z ludowych artystek! Dowiem się, jak spotkanie z diabłem może wpłynąć na dojrzałą twórczość.

PODEBŁOCIE (pasterze i greckie litery) - zwiedzanie pozostałości grodziska cyplowego, położonego na szczycie krawędzi tarasu opadającego w kierunku pradoliny Wisły. Na terenie osady podgrodowej w Podebłociu odnaleziono prawdopodobnie jedne z najstarszych śladów chrześcijaństwa na ziemiach polskich - tzw. tabliczki z Podebłocia. Tu spróbujemy rozwikłać zagadkę tajemniczych pasterzy sprzed 1000 lat.

WARSZTATY PLECENIA WIANKÓW - na zakończenie naszej wyprawy czeka nas wyprawa na kwietne łąki! Zbieranie kwiatów i ziół pod czujnym okiem białogłowy.

SŁOWIAŃSKIE GOTOWANIE NA ŻYWO - w czasie pokazu poznamy tajniki kuchni wczesnośredniowiecznej! Opowieść zaczniemy od naczyń i tradycyjnych ziół, przypraw, a skończymy na degustacji przygotowanej zupy!

OGNISKO - zaczniemy od posilenia się - czeka na nas kiełbaska, dodatki, dla wegan i wegetarian będą sałatki etc. Przy ognisku czekają nas tańce przy ogniu w rytm skrzypiec i harmonii, a po zmroku pójdziemy nad rzekę puścić wianki!

📌 CENA: 115 zł/uczestnik

📌 CENA ZAWIERA: - transport: autokar lub bus (klimatyzacja, DVD), - opiekę pilota/przewodnika na całej trasie, - ubezpieczenia NNW (Signal Iduna), - opłaty: drogowe, parkingowe, ognisko i kateringiem.

📌 CENA NIE ZAWIERA: zwyczajowych ofiar (ŁAKSARZEW, SOBOLEW), kosztu warsztatów płatne obligatoryjnie 25 zł/uczestnik.


📌 REZERWACJA:

Po rejestracji przez portal evenea.pl prosimy oczekiwać na informacje dotyczące szczegółów płatności (otrzymają je Państwo drogą mailową). Nie przyjmujemy rezerwacji składanych za pośrednictwem Messengera.

Prosimy o dokonanie opłaty za wycieczkę w ciągu 72 godzin od momentu rezerwacji. Wpłata stanowi potwierdzenie Państwa rezerwacji. W wypadku nieopłacenia przez Państwa wyjazdu, rezerwacja zostanie automatycznie anulowana. Numer konta oraz dane do przelewu otrzymają Państwo w mailu (zostanie on wysłany w ciągu 24 godzin od dokonania rezerwacji). Jeśli nie odnajdą Państwo wiadomości w skrzynce odbiorczej, prosimy o sprawdzenie spamu. Zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.

Serdecznie zapraszam!

Adrian Pogorzelski (WawaGra) tel. 511 630 598 lub mail: info@wawagra.waw.pl

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Kup bilet na wycieczkę
już niedostępne 115,00 zł -