WawaGra: Kowno, Ryga, Kłajpeda - w poszukiwaniu polskich śladów

location icon
Zbiórka uczestników na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki pl. Defilad, Warszawa
calendar icon
Od 1 paź 6:00 do 4 paź 22:00
ticket icon
Od 0,00 zł

KOWNO, RYGA, KŁAJPEDA - w poszukiwaniu polskich śladów

Dzień I

O godzinie 6.00 zbiórka na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki. O godzinie 6.10 wyruszamy w drogę w kierunku Kowna.

W drodze do Kowna czekają nas opowieści z pogranicza. Nie zabraknie w nich historii Jaćwingów, Litwinów, relacji z dawnych bojów w Inflantach, a także wiadomości na temat kuchni regionalnej i miejscowych napitków.

Po drodze do Kowna przerwa na posiłek we własnym zakresie.

Kowno - urokliwe miasto o średniowiecznym rodowodzie, pełne zabytków gotyku i tzw. wileńskiego baroku. Spacer z przewodnikiem po zabytkowej części miasta, w czasie którego odwiedzimy: starówkę z placem ratuszowym i ratuszem zwanym Białym Łabędziem, Archikatedrę św. Piotra i Pawła - największy kościół gotycki na Litwie, Dom Perkuna, zamek kowieński (XIII-XIV wiek). W czasie zwiedzanie poszukiwać będziemy śladów Mickiewicza, Miłosza. Nie zabraknie też widoków na "kręgosłup" miasta, czyli rzekę Niemen! Czas wolny do dyspozycji uczestników wycieczki.

Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Dla chętnych wieczorny spacer na Stare Miasto.

Dzień II

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w kierunku Rygi.

Kiejdany - jedno z najstarszych miast na Litwie położone nad brzegiem rzeki Niewiaży, w samym sercu Litwy. Według legendy miasto założone przez kupca Kejdagenga. Może poszczycić się wyjątkową starówką, która przyciąga turystów z różnych zakątków świata. Rozwój miasta nastąpił u schyłku XVI wieku za sprawą Krzysztofa Radziwiłła "Pioruna", który ustanowił je swoją siedzibą rodową. W Kiejdanach poznamy dobrze bohatera "Potopu" - księcia Janusza Radziwiłła. W czasie spaceru po mieście zobaczymy: Wielki Rynek, zbór kalwiński (główna nekropolia Radziwiłłów), ratusz, dom burmistrza Andersena, domy rektorskie, dom kupca Szaflera. Tu przybliżmy państwu związki Sienkiewicza z Litwą (wszystko za sprawą pierwszego teścia, który stał się pierwowzorem książkowego Zagłoby).

Rundale - "Mały Wersal" - zwiedzanie wspaniałego barokowego pałacu, jednego z najpiękniejszych zabytków na Łotwie (zwiedzanie indywidualne).

Kircholm (dzisiejsze Salaspilis) - tuż pod Rygą w roku 1605 hetman Jan Karol Chodkiewicz pokonał wojska szwedzkie Karola IX. Krótkie zwiedzanie pola bitwy. Tu nie zabraknie wnikliwej analizy, kim tak naprawdę byli słynni skrzydlaci husarze. Dociekać będziemy, czy aby na pewno nosili na plecach skrzydła.

Ryga - stolica Łotwy bierze swój początek od niewielkiej osady rybackiej położonej nad rzeką Daugava. Nazwa miasta pochodzi najpewniej od słowa "ringi", co oznacza zakole rzeki. W średniowieczu na rozwój miasta wpływ miało powstanie zakonu inflanckiego i duży napływ kupców z różnych krajów nadbałtyckich, którzy ożywili handel. Ryga była jednym z miast związku Hanzy. Zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta - kościół św. Piotra i Pawła, budynki Wielkiej Gildii i Małej Gildii, plac ratuszowy, Dom Wagi, Dom Bractwa Czarnogłowych, posąg Rolanda, katedra Najświętszej Marii Panny.

Zakwaterowanie w hotelu w Rydze, obiadokolacja. Po kolacji dla chętnych wieczorna wyprawa do serca Rygi.

Dzień III

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Kontynuacja zwiedzania Rygi. Przerwa na posiłek we własnym zakresie. Wyjazd w kierunku Połągi.

Góra Krzyży - według tradycji na wzniesieniu pierwszy krzyż ustawiono w 1430 roku na pamiątkę chrztu Żmudzi.

Zakwaterowanie w hotelu w Połądze, obiadokolacja. Wieczorny spacer po Połądze.

Dzień IV

Kłajpeda - spacer przewodnikiem po centrum litewskiego miasta portowego, wyprawa promem na Mierzeję Kurońską - zwiedzanie Muzeum Morskiego z wystawą fauny i flory Morza Bałtyckiego i mórz południowych. Wizyta w delfinarium. Zwiedzanie osad rybackich Nehringa i Nida, punkt widokowy na szczycie Pamidos, Juodkrante.

Wyjazd w kierunku Warszawy. W drodze powrotnej przerwa na posiłek we własnym zakresie. Planowany powrót do Warszawy około godziny 22.

WYDARZENIE ZOSTANIE ZORGANIZOWANE PRZY GRUPIE MINIMUM 20 UCZESTNIKÓW.

📌 TERMIN: 1-4.10.2020

📌CENA: 930 zł/uczestnik

📌 CENA ZAWIERA: - transport: autokar lub bus (klimatyzacja, DVD), - opiekę pilota na całej trasie, - zakwaterowanie w hotelu dwu- lub trzygwiazdkowym w pokojach dwuosobowych z łazienkami (dopłata do pokoju jednoosobowego + 200 zł/uczestnik) - wyżywienie zgodnie z programem: śniadania + obiadokolacje, - ubezpieczenia NNW + KL (SignalIduna), - opłaty: drogowe, parkingowe.

📌 CENA NIE ZAWIERA: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, zwyczajowych ofiar w świątyniach, usług przewodników lokalnych, płatne obligatoryjnie u pilota - 35 euro.

📌 REZERWACJA:

Po rejestracji przez portal evenea.pl prosimy oczekiwać na informacje dotyczące szczegółów płatności (otrzymają je Państwo drogą mailową). Nie przyjmujemy rezerwacji składanych za pośrednictwem Messengera.

Serdecznie zapraszamy!

Adrian Pogorzelski

WawaGra tel. 511 630 598 lub mail: info@wawagra.waw.pl


Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet
Wyprzedane Brak wolnych miejsc