Androsz x Trzaska x Walicki

location icon
Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona, Budynek Neofilologii UG Kampus Oliwa, ul. Wita Stwosza 51, Gdańsk
calendar icon
Od 6 paź 19:00 do 6 paź 20:30
ticket icon
Od 0,00 zł

SPEKTAKL SŁOWNO-MUZYCZNY

z okazji obchodów 95. urodzin Güntera Grassa

OBIERAJĄC CEBULĘ
Dorota Androsz / Mikołaj Trzaska / Olo Walicki

Termin:

6 października 2022 (czwartek), godz. 19:00

Miejsce:

Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona, Budynek Neofilologii UG

ul. Wita Stwosza 51, Kampus Oliwa, 80-312 Gdańsk

WSTĘP WOLNY


Spektakl słowno-muzyczny bazujący na cytatach zaczerpniętych z książki Güntera Grassa Przy obieraniu cebuli, w której autentyczność góruje nad fikcją, a pamięć nad wyobraźnią. Głównymi motywami książki są: bolesny rozrachunek z własną przeszłością, miłość do matki i spotkanych kobiet, rodzinnego Gdańska, walka o przetrwanie na froncie, w obozie jenieckim, w kopalni, wśród powojennych ruin i przemożna pasja tworzenia.

MIKOŁAJ TRZASKA - saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor muzyki filmowej, wyrósł z yassu - ruchu społeczno-artystycznego, który bezczelnie kwestionował sztywność zinstytucjonalizowanego głównego nurtu polskiego jazzu lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Wolni od jakiejkolwiek doktryny i otwarci na wszelkie formy artystycznej ekspresji muzycy, z powodzeniem wpłynęli na scenę jazzową w kraju.

Trzaska był współzałożycielem najważniejszej grupy yassowej - kultowego zespołu Miłość, który trwał z przerwami od 1988 do 2002 roku oraz równie kreatywnej grupy Łoskot, który powstał w 1993 roku. Trzaska stał się jednym z głównych liderów polskiej sceny, ale także współpracował z czołową rzeszą międzynarodowych improwizatorów. Po okresie yassowym nagrał kilka skoncentrowanych, cichszych albumów ze znanym duetem basowo-bębnowym braci Oleś. Towarzyszył także poetom takim jak Marcin Świetlicki i Jurij Andruchowycz oraz tworzył projekty muzyczno-literackie ze znanym polskim pisarzem, dziennikarzem i krytykiem Andrzejem Stasiukiem.

Obecnie współpracuje z wieloma zespołami, w tym z własnym międzynarodowym trio Volumen, Resonance Ensemble Kena Vandermarka, Magic z Joe McPhee czy wyjątkowym trio Shofar z Raphaelem Rogińskim i Macio Moretti, które eksploruje nowe, wyjątkowe perspektywy improwizacji w tradycyjnej muzyce żydowskiej. Ugruntował swoją pozycję jako wielokrotnie nagradzany kompozytor muzyki filmowej, współpracując z reżyserem Wojciechem Smarzowskim. Ale jego główny cel samorealizacji jest zakorzeniony w radykalnym free jazzie: podróżuje po świecie współpracując z niektórymi z największych światowych improwizatorów, takimi jak Peter Brötzmann, Joe McPhee czy Ken Vandermark

OLO WALICKI - kontrabasista, kompozytor, producent, Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca.

Współpracuje z Gabą Kulką, Maćkiem Szupicą, Maciem Morettim, Wacławem Zimplem, Piotrem Pawlakiem, Kubą Staruszkiewiczem, Wojtkiem Mazolewskim, Kalle Kalimą, Tomkiem Ziętkiem, Teatrem Dada von Bzdülöw.

Debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera.

W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego.

Współtworzył free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów. Od ponad dziesięciu lat autorskie projekty Walickiego publikowane są nakładem jego własnego wydawnictwa.

DOROTA ANDROSZ - aktorka. W latach 2004-2007 występowała w Teatrze Polskim im. Konieczki w Bydgoszczy. Od 2007 występuje w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Nagrody - m.in.:

2013 - nagroda aktorska za rolę Brigitte w przedstawieniu AMATORKI Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak z Teatru Wybrzeże w Gdańsku na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

2010 - nagroda aktorska za rolę w przedstawieniu ORGIA Piera Paola Passoliniego w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru Wybrzeże w Gdańsku na 9. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy

2010 - Nagroda Teatralna Miasta Gdańsk

2005 - Nagroda aktorska im. Hieronima Konieczki z uzasadnieniem werdyktu: "Androsz doceniliśmy za odwagę, bezkompromisowość i konsekwencję w kreowaniu postaci oraz wyrazistość nawet w epizodycznych rolach."

Patronat medialny:

Organizatorzy: Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych JANTAR / Akademickie Centrum Kultury UG ALTERNATOR / Uniwersytet Gdański /

Partnerzy: Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku / Pracownia Badań nad Narracjami Pogranicza / Wydział Filologiczny UG / Instytut Filologii Germańskiej 

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  OBIERAJĄC CEBULĘ DOROTA ANDROSZ / MIKOŁAJ TRZASKA / OLO WALICKI
już niedostępne -