"Sprawiedliwość Naprawcza w konfliktach" :mediacje-system prawny-życie społeczne: prezentacje-dyskusje-warsztaty:

location icon
Uniwersytet SWPS Poznań Aula 001 Kutrzeby 10, Poznań
calendar icon
Od 6 gru 9:00 do 6 gru 20:00

Uniwersytet SWPS, Poznańskie Centrum Mediacji i Europejski Instytut Mediacji

zapraszają na konferencję "Sprawiedliwość Naprawcza w konfliktach"

6 grudnia 2019 r. godz. 9.00-20.00

Aula SWPS Poznań ul. Kutrzeby 10

Chcemy rozmawiać o praktycznych aspektach Sprawiedliwości Naprawczej; w mediacji, w postępowaniu karnym i cywilnym, w szkole, w życiu społecznym. Dlatego pojawią się wystąpienia wskazujące przeszkody, które należy w procesie wdrażania SN w Europie i w Polsce pokonać, ale przede wszystkim inspirujące pomysłami - jak przekonać ustawodawców i społeczeństwo by idea SN nie wydawała się czystą abstrakcją, lecz skutecznym rozwiązaniem. Na zakończeniu konferencji zapraszamy na pokaz specjalny filmu "Rozmowa"(napisy po polsku), będącego ważnym głosem w dyskusji o Sprawiedliwości Naprawczej (https://vimeo.com/235738403)

Informacje i zapisy (od 14 listopada):    www.swps.pl/poznan/aktualnosci , www.mediacjecentrum.poznan.pl  (udział w we wszystkich wydarzeniach konferencji jest bezpłatny) 

Plan konferencji

8.45-9.00 rejestracja uczestników

9.00-14.00 prelekcje i dyskusje

- Gert Jan Slump Restorative Justice Nederland - rozwój idei SN w Holandii : "Wpływ Srawiedliwości Naprawczej na zmiany w systemie karnym i więziennym w Holandii" ( tłumaczenie wystąpienia: PL)

- Peter Keeley, dyrektor RJS- Restorative Justice Service, członek EFRJ, Dublin, Irlandia "Rozwój praktyk Sprawiedliwości Naprawczej w Irlandii" ( tłumaczenie wystąpienia: PL)

- Daniela Arieti , mediator, Center of Restorative Justice in Trient, członek EFRJ. Włochy : "Sprawiedliwość Naprawcza w pracy z młodzieżą" ( tłumaczenie wystąpienia: PL)

- Peder Knutsen mediator w Norwegian Mediation and Reconciliation Service: "Norweski system Sprawiedliwości Naprawczej" ( tłumaczenie wystąpienia: PL)

- Marceli Kwaśniewski mediator, dyrektor Poznańskiego Centrum Mediacji: "Kto się boi Sprawiedliwości Naprawczej?"

- Beata Czarnecka-Dzialuk, dr nauk prawnych, adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych PAN: "Komu i po co potrzebna jest sprawiedliwość naprawcza"

- Aleksandra Dopierała, wykładowca, dr psychologii ,,Sprawiedliwość Naprawcza w szkole"

- Piotr Karlik, dr nauk prawnych, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu "Sprawiedliwość Naprawcza w polskim prawie karnym"

- Magdalena Taraszkiewicz, Grzegorz Miśta - Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej "Wrocławska droga do Sprawiedliwości Naprawczej"

wystąpienia gości zagranicznych będą tłumaczone na język polski

14.00-15.00 Przerwa

15.00-18.00 Warsztaty

Daria Arieti, Peter Keeley, Peder Knutsen ( warsztaty w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski)

Daniela Arieti ( IT) g. 15.00 - 16.30

Na podstawie swoich doświadczeń Daniela poprowadzi warsztat : "Zastosowanie Sprawiedliwości Naprawczej w pracy z młodzieżą".

Uczestnicy dowiedzą się, jak praktycznie odpowiadać na potrzeby młodych ludzi.

Peter Keeley ( IRL) g. 15.00 - 16.30

"Sprawiedliwość Naprawcza w poważnych przestępstwach na podstawie przypadków" - to tytuł warsztatu Petera, który pracując z uczestnikami nad rozwiązaniem konkretnych spraw zaprezentuje i omówi swoje techniki pracy i zaprosi do dyskusji.

Peder Knutsen (NOR)- 16.30 - 18.00

Peter zaprasza na warsztat "Sprawiedliwość Naprawcza w mediacji", podczas którego uczestnicy wezmą udział w doświadczaniu stosowania idei SN podczas pracy mediatora.

Każdy warsztat potrwa około półtorej godziny i będzie miał charakter praktyczny.

Wszystkie trzy warsztaty odbędą się w godzinach 15.00-18.00 i dwa z nich będą prowadzone równolegle.

18.30 Po zakończeniu warsztatów zapraszamy dorosłych widzów na pokaz filmu "A Conversation" ( 1,2 godz.) z napisami w języku polskim . Film jest oparty na faktach i opowiada o spotkaniu rodziców ofiary, zgwałconej i zabitej dziewczyny, z rodziną zabójcy. Prowokuje do stawiania pytań o Sprawiedliwość Naprawczą, lecz nie tylko pytań natury prawnej, ale i etycznej, moralnej czy filozoficznej. Bo czy można "naprawić" zbrodnię? Film prezentowany jest z napisami w języku polskim.

Trailer (https://vimeo.com/235738403)

Udział we wszystkich wydarzeniach konferencji jest bezpłatny

Informacje i zapisy (od 14 listopada):

www.swps.pl/poznan/aktualnosci , www.mediacjecentrum.poznan.pl

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  rejestracja
już niedostępne -