Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) w Katowicach

CINiBA - biblioteka otwarta!
Z Centrum korzystamy bez żadnych zbędnych formalności. Biblioteka jest otwarta dla wszystkich.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) to jeden z najnowocześniejszych ośrodków informacji naukowej w Europie, wybudowany wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w samym sercu rewitalizowanego śródmieścia Katowic.
Jest to jeden z projektów kluczowych dla rozwoju Regionu. Zrealizowany w latach 2008-2012, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013 oraz z budżetu samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia wyniósł blisko 80 000 000 PLN. Wartość wkładu Unii Europejskiej to prawie 53 000 000 PLN.
Dzięki współdziałaniu dwóch uniwersytetów w Katowicach powstała pierwsza w Polsce biblioteka międzyuczelniana, która zabiega zarówno o użytkowników ze środowiska akademickiego, jak i spośród mieszkańców miasta i regionu.
Biblioteka otwarta - to model funkcjonowania CINiBA. O otwartym charakterze instytucji decydują takie czynniki, jak: przyjazna architektura, najnowsze technologie informacyjne, a także swobodny dostęp do zasobów i wiedzy. Na parterze mieści się hol główny z wypożyczalniami i informatorium, sale konferencyjna i dydaktyczna. Na kolejnych poziomach otwarte przestrzenie ze strefami wolnego dostępu do książek i czasopism oraz stanowisk komputerowych, czytelnie, mediateka, pracownia komputerowa, magazyny zbiorów i pomieszczenia biurowe, miejsca do pracy indywidualnej oraz grupowej. Czytelnik może poruszać się po budynku swobodnie i samodzielnie, korzystając z systemu komunikacji wizualnej i dostępnych wszędzie planów lub skorzystać z pomocy bibliotekarzy, którzy dyżurują w widocznych z każdego miejsca Informatoriach.
Nowy budynek umożliwia realizację idei biblioteki hybrydowej, udostępniającej równolegle wszelkie dokumenty, niezależnie od ich nośnika - książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami organizmu. W Centrum przewidziano miejsce na 1,8 mln woluminów. Dotychczas zgromadzono blisko 850 tys., z czego 340 tys. w wolnym dostępie. Są to interdyscyplinarne zbiory odpowiadające dziedzinom wiedzy uprawianym przez obie uczelnie. Dzięki wdrożonym technologiom można maksymalne skrócić czas oczekiwania na zamówione materiały, a specjalna wrzutnia umieszczona na zewnątrz budynku umożliwia zwrot książek przez całą dobę, również poza godzinami pracy placówki. Książnica akademicka stała się także popularnym miejscem wydarzeń naukowych, kulturalnych i edukacyjnych. Od otwarcia (wrzesień 2012 r.) odbyło się w CINiBA blisko 3 000 konferencji, wykładów i wystaw. W tym czasie skorzystało z biblioteki ponad 1 000 000 osób.