To wydarzenie już się zakończyło:( Sprawdź inne ciekawe wydarzenia:

Coworking Now 2019 - 3 edycja!

4 Kwietnia - 5 Kwietnia 499,00 zł
O4 Coworking, Olivia Four, Olivia Business Centre, Gdańsk

OpenReaktor #74

17 Kwietnia, 18:00
ReaktorWarsaw, Warszawa

WORLD SALES CONGRESS 2019 - ŁÓDŹ

24 Maja, 09:00 - 17:45 od 350,00 zł
Hotel Andels 4****, 91-065 Łódź

FIWE FITNESS TRADE SHOW 2019 : UNITED

13 Września, 09:00 od 34,99 zł
Expo XXI, Warszawa

Aukcja Prace na Papierze: Sztuka Dawna

Tak pięknej pracy Witkacego na rynku sztuki nie było już dawno. "Portret dziewczynki na tle pejzażu" to dzieło klasy muzealnej, analogiczne znajdują się w najbardziej prestiżowych kolekcjach w Polsce. Twórczość największych polskich mistrzów pastelu pójdzie pod młotek na aukcji Prace na Papierze: Sztuka Dawna już 14 czerwca.


Filozof, malarz, dramaturg, powieściopisarz, wybitny teoretyk narkomanii, czciciel Peyotlu, największy demon Podhala - tak pisał o Witkacym jego serdeczny przyjaciel Rafał Malczewski. W latach 20. Witkiewicz otworzył Firmę Portretową - to w niej powstały najbardziej znane prace artysty. Znajdujący się w katalogu "Portret dziewczynki na tle pejzażu" Witkiewicza stanowi brawurowy przykład umiejętności jako pastelisty i portrecisty. W tle artysta umieścił niezwykle różnorodny pejzaż, świadczący o wyjątkowej klasie dzieła, gdyż tak rozbudowane tła zdarzały się jedynie w przypadku największych jego portretów. Pod młotek pójdzie również "Portret Jadwigi Fabrycy" autorstwa Witkacego. Z oblicza modelki bije subtelny erotyzm i dyskretne piękno. Uwagę zwracają ogromne, drapieżne oczy. To one szczególnie pociągały artystę w płci przeciwnej.


Uwagę kolekcjonerów na pewno zwróci szkic Stanisława Wyspiańskiego przedstawiający Józefa Mehoffera siedzącego na kanapie w paryskiej pracowni artystów. Mimo skrajnych charakterów malarze zaprzyjaźnili się. Urodzeni w tym samym roku razem uczęszczali do szkoły, a potem studiowali u Jana Matejki w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas pobytu w Paryżu wspólnie tworzyli w wynajmowanej pracowni, niestety konflikt między nimi narastał i w październiku 1893 zerwali kontakt. Prezentowana na aukcji praca pochodzi z 1891 roku, czasów rozkwitu ich przyjaźni. W katalogu znalazł się również szkic do projektu kurtyny Teatru Miejskiego w Krakowie. Zarówno Mehoffer, jak i Wyspiański brali w konkursie dla Teatru udział.


Na aukcji pojawią się również prace Teodora Axentowicza - jednego z najwybitniejszych polskich mistrzów pasteli. Elegancka formuła portretowa artysty zbliżała go do najbardziej cenionych i rozpoznawalnych na artystycznej scenie Paryża portrecistów epoki w tym m.in. Jamesa Whistlera. W prezentowanym portrecie "Starość i Młodość" Axentowicz ubiera pojawiającą się na pierwszym planie kobietę w ekstrawagancki strój - zieloną, swobodną suknię oraz zdobne pawie pióra. Rude włosy modelki, jej kształtne usta i urokliwy, acz pewny wzrok rodzą skojarzenia z kobietami prerafaelitów. W tle, za głową kobiety, widać spoglądającą w kierunku modelki tajemniczą postać - starca uosabiającego wiek dojrzały. Drugą pracą Axentowicza, która pójdzie pod młotek jest "Święcenie wody". Kanwę dla powstania pracy stanowiło Święto Jordanu. Witalny charakter uroczystości Axentowicz podnosił w realizowanych pastelowych kompozycjach. Malarz za pomocą delikatnego, srebrzystego koloru i subtelnej kreski potrafił ożywić duchowy charakter huculskich obrzędów oraz aury przyrody, która im towarzyszyła.


Na aukcji prezentowanych jest łącznie 118 prac klasyków polskiej sztuki nowoczesnej od Jana Piotra Norblina do twórców połowy XX wieku. W katalogu znalazły się akwarele, pastele, rysunki Władysława Czachórskiego, Juliana Fałata, Piotra Michałowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Juliusza Kossaka, Jana Stanisławskiego, Józefa Pankiewicza, Jacka i Rafała Malczewskiego. Katalog otwierają prace Antoniego Uniechowskiego, jednego z najważniejszych rysowników i ilustratorów doby PRL.


Aukcja Prace na Papierze: Sztuka Dawna: 14 czerwca 2018, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa


Wystawa obiektów: 4-14 czerwca 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny


Więcej informacji o aukcji Prace na Papierze: Sztuka Dawna oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:

https://desa.pl/pl/auctions/473/prace-na-papierze-sztuka-dawna-14-czerwca-2018-godz-19

Zobacz również:

szkolenia szkolenia w Warszawie wydarzenia Warszawa

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "Aukcja Prace na Papierze: Sztuka Dawna" jest DESA Unicum

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej