To wydarzenie już się zakończyło:( Sprawdź inne ciekawe wydarzenia:

I love Sales & Commerce 12-13.05.2020

12 Maja - 13 Maja od 701,10 zł
MTP Sala Ziemi, Poznań

Szkolenie na "Prowadzącego strzelanie" (LOK) - Strzelnica FSO

26 Października - 27 Października od 549,99 zł
Strzelnica FSO, Warszawa

OpenReaktor #78

Dzisiaj, 17:30
ReaktorWarsaw, Warszawa

WORLD SALES CONGRESS 2019 - MAKSIMUM OSIĄGNIĘĆ W SPRZEDAŻY - WROCŁAW

22 Listopada, 09:00 - 17:45 od 390,00 zł
Novotel Wrocław ****, 53-332, Wrocław

Poligon negocjacyjny - praktyczny trening negocjacji - KATOWICE 03-04.10.2019

 Poligon negocjacyjny -  praktyczny trening negocjacji

Jedną z najważniejszych umiejętności sprzedawcy jest umiejętność pozyskania klienta i zbudowanie z nim relacji w taki sposób, który oczywiście pozwoli realizować cele biznesowe, ale przede wszystkim spowoduje, że zadowolony klient do nas wróci i będzie potrafił "oprzeć" się konkurencji. Szkolenie dedykowane jest osobom, które chcą przećwiczyć umiejętności negocjacyjne nabyte podczas warsztatów VENI, VIDI, VICI oraz podczas dotychczasowej pracy.


JEŚLI CHCESZ:

  • trenować przypomnieć i ugruntować zasady, taktyki i strategie negocjacyjne,
  • umiejętnie wypracować strategię radzenia reagowania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych podczas negocjacji np. podczas impasu, przerwania negocjacji, presji czasu, agresywnej manipulacji drugiej strony,
  • uświadomić sobie typy psychologiczne negocjatorów i przeanalizować jaki typ negocjatora reprezentujesz,
  • stworzyć indywidualny plan rozwoju umiejętności negocjacyjnych,
  • rozwinąć umiejętności elastycznego stosowania różnych taktyk negocjacyjnych w zależności od sytuacji oraz od typu psychologicznego osoby "po drugiej stronie stołu"

... TO ZAPRASZAMY NA WARSZTAT.


Pełny program i informacja organizacyjna do pobrania TUTAJ.


TREŚCI PORUSZANE NA WARSZTACIE:

Żołnierski test - przypomnienie podstawowych zagadnień z zakresu negocjacji w formie quizu z nagrodami - rywalizacja w zespołach.

Zaprawa bojowa - taktyki negocjacyjne - krótkie przypomnienie i trening- przypomnienie oraz przećwiczenie wielu różnych technik negocjacyjnych np. "wyższa instancja", "dobry i zły policjant", "próbny balon", "atak frontalny i personalny", "eskalacja żądań", "nagroda w raju" i inne.

Rozpoznanie bojem - trening umiejętności negocjacyjnych z kamerą.

Podczas praktycznego treningu nie może zabraknąć scenek nagrywanych oraz omawianych przez grupę (sesja informacji zwrotnych po analizie nagranych negocjacji/ mocne strony/obszary rozwojowe - wskazówki do planu rozwoju). Podczas tego modułu będziesz miał możliwość określić swoje cele i plan doskonalenia umiejętności negocjacyjnych.

Veni, Vidi, Vici - poznaj siebie, poznaj swojego partnera w negocjacjach, bądź gotowy na najgorsze.

Efektywne zakończenie spotkania - ta część warsztatu pokaże jak budować "pomost w przyszłość" w relacjach z klientem i umiejętnie podsumować spotkanie.

Scenki i ćwiczenie negocjacji w trudnych sytuacjach- moduł pozwalający, który pozwoli znaleźć odpowiedzi na pytania: Jakim jestem typem negocjatora?, Jak rozpoznać poszczególne typy negocjatorów?, Jak negocjować z poszczególnymi typami psychologicznymi negocjatorów? Jak reagować na trudne sytuacje (impas, manipulacje, odejście od stołu)?

Ostateczne bitwa- uczestnicy wezmą udział w grze negocjacyjnej, która będzie uwzględniała specyfikę negocjacji prowadzonych przez uczestników warsztatu.


WARSZTAT POPROWADZI:

Łukasz Gabryś

Trener, coach i konsultant z 16-letnim stażem. Praktyczne doświadczenie zdobył pracując w międzynarodowym koncernie Pfizer Polska Sp. z o. o. w działach sprzedaży i szkoleń. Prowadził szkolenia z profesjonalnych umiejętności sprzedaży oraz sesje coachingowe dla przedstawicieli handlowych. Współpracował z Regionalnymi Kierownikami Sprzedaży i Dyrektorem Sprzedaży, monitorując wyniki i poziom umiejętności sprzedażowych handlowców.

Obecnie specjalizuje się w warsztatach z zakresu leadership oraz rozwoju kompetencji managerskich na wszystkich szczeblach zarządzania. Realizuje też projekty rozwojowe z zakresu sprzedaży, negocjacji oraz profesjonalnej obsługi klienta (m.in. opracowanie i wdrożenie standardów obsługi klienta). Prowadzi również zajęcia w obszarach rozwoju osobistego łącząc pracę warsztatową z sesjami coachingowymi (zarządzanie sobą w czasie, efektywna komunikacja i mediacje, asertywność, prezentacje i wystąpienia publiczne i inne).


GDZIE I KIEDY?:

03-04.10.2019 - Katowice


ZAPRASZAMY!!!

Pełny program i informacja organizacyjna do pobrania TUTAJ.


Zobacz również:

szkolenia szkolenia w 40-042 katowice wydarzenia 40-042 Katowice ŁukaszGabryś sprzedaż szkolenie

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "Poligon negocjacyjny - praktyczny trening negocjacji - KATOWICE 03-04.10.2019" jest TAW Polska Sp. z o.o.

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej