12/13.10.2019 - Dolny Śląsk. Kościoły Pokoju, cystersi w Lubiążu i zamek Bolka Łysego. [Wycieczka autokarowa]

Tym razem zapraszamy na dwudniowy wyjazd w rejon Wrocławia. W trakcie zobaczymy cztery zabytki o unikatowym charakterze.


Cysterski zespół klasztorny w Lubiążu jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie. Długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie. Posiada ponad 600 okien.


W 1150 powstał klasztor benedyktynów, którzy zbudowali kościół św. Jakuba, jednak przed 1163 opuścili Lubiąż. W 1163 roku książę śląski Bolesław Wysoki sprowadził cystersów z Turyngii. W ciągu wieków, dzięki nadaniom książęcym i prywatnym, klasztor stał się jednym z większych posiadaczy ziemskich na Śląsku.


Od 1649 rozpoczęto wielką odnowę całego kompleksu w stylu barokowym. Przeprowadzono wówczas głównie prace konieczne do rozwoju klasztoru: usunięto uszkodzenia i szkody budowlane, odnowiono część mieszkalną (klauzurę), odremontowano kościół, zbudowano szkołę klasztorną i budynki gospodarcze. Opat sprowadził w 1660 do Lubiąża czołowego malarza barokowego na Śląsku Michała Willmanna. Willmann do śmierci mieszkał w Lubiążu wykonując liczne obrazy i freski. Po II Wojnie Światowej wiele obrazów Willmana trafiło do Warszawy.

Największą inwestycją był budowany w latach 1681-1699 monumentalny pałac opacki liczący ponad 300 sal z bogatym wystrojem wnętrz.

Od 1996 można zwiedzać imponującą Salę Książęcą o powierzchni ponad 400 m² i wysokości 13,4 metrów. W sali, zajmującej dwie kondygnacje gmachu, znajdują się między innymi rzeźby wrocławskiego mistrza Józefa Mangoldta oraz plafon i malowidła ścienne malarza Christiana Bentuma. Sala ta uważana jest za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku.Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. W roku 2001 zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościoły powstały w drugiej połowie XVII wieku, w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648), gdy naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na obszarach bezpośrednio podległych jego władzy.

Cesarska zgoda na budowę Kościołów Pokoju obwarowana była dodatkowymi ograniczeniami:

 • budowle miały być wzniesione jedynie z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina, piasek)
 • kościoły mogły być wybudowane jedynie poza granicami miasta, nie dalej jednak niż na odległość strzału armatniego od murów miejskich
 • nie mogły mieć wież, dzwonów, ani tradycyjnego kształtu świątyni
 • musiały być ukończone w ciągu jednego roku
 • musiały zostać wzniesione na koszt protestantów
 • nie mogły przy nich powstać szkoły parafialne

Zamek w Bolkowie

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku kiedy to książę legnicki Bolesław II Łysy zwany Rogatką stwierdza "castro nostro". Jednak samo powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem jego syna, Bolka I. Za jego panowania zostaje on otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi wraz z systemem bram, oraz wzniesiono murowane budynki mieszkalne. W tym okresie powstaje wieża dziobowa. Jest ona jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce.

W 1703 roku zostaje zakupiony przez Cystersów z Krzeszowa. Po sekularyzacji zakonu w 1810 roku przechodzi na własność skarbu państwa pruskiego. Opuszczony powoli staje się ruiną. W 1885 roku rada miasta zezwala na częściową rozbiórkę murów. W pierwszej połowie XX w rozpoczęto prace zabezpieczające. Przerwane, zostały wznowione w 1994 roku i trwają do dnia dzisiejszego.


PROGRAM RAMOWY

Dzień I

Spotykamy się w dniu 12 października 2019 (sobota) na placu Bankowym w pobliżu pomnika Juliusza Słowackiego o godzinie 6:30. O godzinie 6:45 ruszamy w kierunku Lubiąża.

 • 13:00 - planowane wejście do zespołu klasztornego w Lubiążu. W trakcie zwiedzania zobaczymy: jadalnię opata, salę książęcą, kościół NMP, refektarz
 • 15:00 - zwiedzanie Kościoła Pokoju w Jaworze.
 • Około godziny 17:00 przyjazd do hotelu "Polonia" we Wrocławiui zakwaterowanie.
 • 18:00 - Obiadokolacja. (Rosół z makaronem, schab faszerowany śliwką serwowany na sosie pieczeniowym w towarzystwie ziemniaków purre i surówki z czerwonej kapusty, ciasto jogurtowe z owocami, woda z cytryną). Wegetarian zainteresowanych posiłkiem prosimy o kontakt.
Nocleg w hotelu "Polonia" we Wrocławiu: http://www.poloniawroclaw.pl. Nocujemy w pokojach dwuosobowych.

Dzień II

 • 09:30 spotkanie przy autokarze. Odjazd w kierunku Bolkowa.
 • 11:00 - wejście za mury zamku w Bolkowie.
 • 13:00 - zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy.
 • 14:30 - posiłek w restauracji Ratuszowej. Posiłek w cenie 35,00 PLN NIE JEST uwzględniony w cenie wycieczki. Propozycja obiadu: Zupa pieczarkowa z pęczakiem. Pieczeń w sosie, puree ziemniaczane, czerwona kapusta. Woda z cytryną.

Planowany przyjazd do Warszawy około godziny 21:00.


INFORMACJE TECHNICZNE

Koszt wycieczki - 460,00 PLN/osoba

Cena obejmuje koszt noclegu w hotelu "Polonia" we Wrocławiu (pokoje dwuosobowe), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ujętych w programie, przejazd autokarem klasy turystycznej, opiekę pilota i lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (do 10 000 PLN) oraz obiadokolacji w dniu pierwszym oraz śniadania w dniu drugim.

W drugim dniu można zamówić obiad restauracji "Ratuszowa" w Świdnicy w cenie 35,00 PLN. (Zupa pieczarkowa z pęczakiem Pieczeń w sosie, puree ziemniaczane, czerwona kapusta. Woda z cytryną.). Płatność gotówką w autokarze.

 • Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 35 osób.
 • Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat.

-------------------------

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 90,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DOKONANIA REZERWACJI.

CAŁOŚĆ WPŁATY POWINNA WPŁYNĄĆ NA PODANY PONIŻEJ NUMER KONTA DO DNIA 20 WRZEŚNIA (PIĄTEK) 2019.

W tytule przelewu proszę wpisać hasło "Kościoły Pokoju".

Dokonanie przelewu oznacza akceptację "Warunków uczestnictwa w wycieczkach jednodniowych organizowanych przez firmę *Arktour* w formacie pdf. Warunki uczestnictwa w wycieczkach wielodniowych oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Osoby zainteresowane wykupieniem ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży (25,00 PLN) prosimy o kontakt mailowy na adres biuro@zwiedzajznami.com.pl

Arktour WHU
ul. Egejska 11
02-764 Warszawa

mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Przy rejestracji należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW ! Gdyby nie wyświetlało się pole daty urodzenia dane należy wpisać w polu "NOTATKA".

REZERWACJE OSÓB, KTÓRE NIE DOKONAŁY WPŁATY W PODANYM TERMINIE ZOSTANĄ ANULOWANE.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

-------------------------

Wycieczkę pilotuje Arkadiusz Żołnierczyk.

Organizatorem jest firma Arktour WHU, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

www.zwiedzajznami.com.pl

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105
e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci


Opactwo cystersów w Lubiążu.

Refektarz w opactwie cystersów w Lubiążu.

Kościół pokoju w Jaworze.

Sklepienie kościoła w Świdnicy.

Udział bezpłatny

Zarejestruj się

Zobacz również:

kultura i sztuka kultura i sztuka w lubiąż 56-100 wydarzenia Lubiąż 56-100

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "12/13.10.2019 - Dolny Śląsk. Kościoły Pokoju, cystersi w Lubiążu i zamek Bolka Łysego. [Wycieczka autokarowa]" jest Arktour WHU - Arkadiusz Żołnierczyk

  Rodzaj Dostępne do Liczba
REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 90,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DOKONANIA REZERWACJI. 12/13.10.2019 - Kościoły Pokoju, cystersi w Lubiążu i zamek Bolka Łysego. [Wycieczka autokarowa]

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 90,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DOKONANIA REZERWACJI.

dostępnych: 29

9 Października 2019

Polecamy także:

Business Insider Trends Festival

2 Października - 3 Października od 890,00 zł
The Koneser Square, Warsaw

I love Sales & Commerce 12-13.05.2020

12 Maja - 13 Maja od 701,10 zł
MTP Sala Ziemi, Poznań

Blockchain Alliance Warsaw

7 Sierpnia, 10:00 - 18:00
Startberry, 03-840 Warszawa

FIWE FITNESS TRADE SHOW 2019 : UNITED

13 Września, 10:00 od 34,99 zł
Expo XXI, Warszawa

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej