13/14. 07.2019 - Romańskim szlakiem wokół Gniezna. [Wycieczka autokarowa]

Zapraszamy Państwa na podróż romańsko-piastowskim szlakiem. Ponieważ architektury romańskiej w Warszawie nie doświadczymy, podczas tej wycieczki skoncentrowaliśmy się na obiektach reprezentujących właśnie ten styl. A jako że taka architektura pojawiła się w okresie, gdy na tronie zasiedli Piastowie romans Piastów i architektury romańskiej jest dosyć oczywisty.

W trakcie  wycieczki zobaczymy prawdziwe i czasem mało znane perły architektury.

Katedra na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie przypomina nam o wielu wydarzeniach w dziejach Kościoła i państwa polskiego. To właśnie w Gnieźnie arcybiskupi a później prymasi dokonywali koronacji królewskich. Niejednokrotnie sprawowali urząd Interreksa - to do nich należał tytuł

Pierwszego Księcia. Po tych wybitnych postaciach i ich działalności pozostało wiele pamiątek w postaci budowli, ważnych dokumentów i drogocennych fundacji. Wspaniała gotycka katedra wraz z jej podziemiami, niezwykłe Drzwi Gnieźnieńskie, ogromny skarbiec katedralny (trzeci co do wielkości i najstarszy w Polsce - dziś eksponowany w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej), niezliczona ilość dokumentów i ksiąg (najstarsza pochodzi z roku 800 i znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie). Wszystko to znajdziecie Państwo w dawnym, historycznym miejscu - katedrze na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza - niezwykle istotne dla tzw. "archeologii mokrej" zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku.

W Strzelnie odwiedzimy jeden z najbardziej znanych obiektów architektury romańskiej w Polsce. To Rotunda św. Prokopa - największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła. Dokładny czas budowy kościoła nie został ustalony. Obiekt powstał w XII wieku lub na przełomie XII i XIII wieku.

Zwiedzimy również należący w przeszłości do opactwa norbertanek kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej. Budowę kościoła z granitowych kostek rozpoczęto w XII wieku i ukończono dopiero w połowie XIII wieku.

Do najcenniejszych i najbardziej znanych zabytków znajdujących się w bazylice należą romańskie kolumny. Kolumny pokryte płaskorzeźbą figuralną - należą do unikatowych zabytków romańskich. W całej Europie, oprócz kolumn strzelińskich, zachowały się rzeźbione kolumny tylko w Hiszpanii w Santiago de Compostela (w katedrze św. Jakuba) oraz we Włoszech, w Wenecji (w katedrze św. Marka). Datowane są one na 2. połowę wieku XII i początek XIII.


Mogilno - zwiedzanie położonego nad Jeziorem Mogileńskim kompleksu klasztornego powstałego w XI wieku. Klasztor został ufundowany przez Kazimierza Odnowiciela w II połowie XI wieku. Benedyktyni zostali wówczas sprowadzeni do założonego dwa wieki wcześniej grodu.

Mogileńscy benedyktyni uczestniczyli w szerzeniu chrześcijaństwa na Mazowszu i Kujawach, a ich społeczność rozrosła się na tyle, że w 1145 przejęli oni kościół św. Jakuba i kościół św. Klemensa w Mogilnie. Stare zabudowania klasztorne zostały przebudowane w stylu późnoromańskim

Kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim uznawany jest za jeden z najstarszych, drewnianych kościołów w Polsce. Stojący do dziś obiekt powstał w ostatniej ćwierci XIV wieku. Badania dendrochronologiczne drewna użytego do jego konstrukcji dowiodły, że ścięto je na przełomie jesieni/zimy 1373/1374 roku. W niewiele zmienionej formie kościół ten przetrwał do dziś.

Wewnątrz znajduje się najwspanialszy w Polsce zespół polichromii, która zdobi całe wnętrze kościoła: nawę główną, prezbiterium i zakrystię oraz fragmentarycznie drzwi wejściowe do kościoła w kruchcie pod wieżą.


W Wągrowcu odwiedzimy jedno z najstarszych opactw cysterskich w Polsce.

PROGRAM

Dzień I

Spotykamy się 13 lipca 2019 (sobota) o godzinie 6:45 na placu Bankowym

O godzinie 07.00 wyjazd w kierunku Strzelna.

  • Strzelno - zwiedzanie ponorbertańskiego kościoła Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny z unikatowymi kolumnami z przedstawieniami cnót i występków oraz rotundy św. Prokopa.
  • Mogilno - wizyta w klasztorze braci mniejszych kapucynów.
  • Trzemeszno - około godziny 14:00 przerwa na lekki posiłek we własnym zakresie. (http://www.hotel-pietrak.home.pl/strona/steak/).
  • Gniezno - zwiedzanie podziemi i katedry oraz wizyta przy drzwiach gnieźnieńskich.

Około godziny 18:00 zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja. Nocujemy w hotelu Ibis Styles https://www.accorhotels.com/pl/hotel-A0Y3-ibis-styles-gniezno-stare-miasto/index.shtml w pokojach dwu i trzyosobowych.

Dzień II

Śniadanie w hotelu. Odjazd o godzinie 9:00 w kierunku Biskupina.

  • Biskupin - zwiedzanie uznanego za pomnik historii rezerwatu archeologicznego 
  • Tarnowo Pałuckie - wejście do wnętrz XIV wiecznego drewnianego kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja.
  • Wągrowiec - zwiedzanie kościoła  oraz klasztoru pocysterskiego. Zwiedzanie miasta - między innymi jedyne w Polsce skrzyżowanie rzek.

Posiłek we własnym zakresie.
Około godziny 16:00 wyjazd w kierunku Warszawy.
Planowany przyjazd na plac Bankowy około godziny 21:00.

UWAGA! Ze względów technicznych kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

INFORMACJE TECHNICZNE

Wycieczkę pilotuje historyk sztuki, a jednocześnie znakomity pilot i przewodnik Koleżanka Monika Brodowska.

Koszt wycieczki - 390,00 PLN/osoba

Cena obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW (do 10 000,00 PLN), obiadokolację dnia pierwszego i śniadanie dnia drugiego oraz bilety wstępu i koszt ofiar w świątyniach.

  • Cena obejmuje obiadokolację dnia pierwszego i śniadanie dnia drugiego natomiast nie obejmuje innych posiłków.
  • Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 35 osób.
  • Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 100,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DOKONANIA REZERWACJI.

Całości płatności należy dokonać przelewem do dnia 24. maja 2019 (piątek).

W tytule przelewów proszę wpisać hasło "GNIEZNO"

Dokonanie przelewu oznacza akceptację "Warunków uczestnictwa w wycieczkach wielodniowych organizowanych przez firmę *Arktour* w formacie pdf. http://arktour.nazwa.pl/wp-content/uploads/2018/11/Warunki-uczestnictwa-w-wycieczkach-wielodniowych.pdf oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Osoby zainteresowane wykupieniem ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży (25,00 PLN) prosimy o kontakt mailowy na adres biuro@zwiedzajznami.com.pl

DANE DO PRZELEWU:

Arktour WHU, ul. Egejska 11, 02-764 Warszawa

mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Przy rejestracji należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW ! Gdyby nie wyświetlało się pole daty urodzenia dane należy wpisać w polu "NOTATKA".

Jeżeli ktoś z Państwa już po dokonaniu rezerwacji podejmie decyzję, że nie jedzie z nami prosimy o przesłanie maila ze słowem "Rezygnuję" na adres biuro@zwiedzajznami.com.pl. Nie blokujmy miejsca tym, którzy chcieliby pojechać.

REZERWACJE OSÓB, KTÓRE NIE DOKONAŁY WPŁATY W PODANYM TERMINIE ZOSTANĄ ANULOWANE.

-------------------------

Organizatorem jest firma Arktour WHU, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

www.zwiedzajznami.com.pl
kontakt e-mail:
biuro@arktour.nazwa.pl
Kontakt telefoniczny: 514-784-177 lub 508 101 105.

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności.Zobacz również:

kultura i sztuka kultura i sztuka w 88-320 strzelno wydarzenia 88-320 Strzelno

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "13/14. 07.2019 - Romańskim szlakiem wokół Gniezna. [Wycieczka autokarowa]" jest Arktour WHU - Arkadiusz Żołnierczyk

  Rodzaj Dostępne do Liczba
REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 100,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DOKONANIA REZERWACJI.
Całości płatności należy dokonać przelewem do dnia 24. maja 2019 (piątek).
13/14 07.2019 - Romańskim szlakiem wokół Gniezna. [Wycieczka autokarowa]

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 100,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DOKONANIA REZERWACJI.
Całości płatności należy dokonać przelewem do dnia 24. maja 2019 (piątek).

dostępnych: 13

już niedostępne -

Polecamy także:

Business Insider Trends Festival

2 Października - 3 Października od 900,00 zł
The Koneser Square, Warsaw

OpenReaktor #76

14 Czerwca, 18:00
ReaktorWarsaw, Warszawa

Krąg Kobiet - warsztaty rozwoju samoświadomości, Grudziądz

Pojutrze, 17:30 - 20:30 65,00 zł
QAL Group, Grudziądz

Warsztat Edukacji Finansowej - Gra Cashflow !

30 Maja, 19:00 - 21:00 29,89 zł
Warszawa, Warszawa

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej