To wydarzenie już się zakończyło:( Sprawdź inne ciekawe wydarzenia:

I love Sales & Commerce 12-13.05.2020

12 Maja - 13 Maja od 701,10 zł
MTP Sala Ziemi, Poznań

WORLD SALES CONGRESS 2020 - MAKSIMUM OSIĄGNIĘĆ W SPRZEDAŻY - POZNAŃ

24 Kwietnia, 09:00 - 17:45 od 290,00 zł
Poznań

Executive coaching w praktyce. Dyskusyjny Klub Coachingu / Lublin

19 Grudnia, 17:15 - 20:15
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie, Lublin

06.07.2019 - Świątynie na granicy. Jabłeczna, Kodeń, Kostomłoty. [Wycieczka autokarowa]

Tym razem zapraszamy Państwa na koniec Polski. Zaraz za miejscami, które planujemy odwiedzić przebiega granica z Białorusią. Będziemy również poruszać się na styku trzech religii gdyż naszym celem będą świątynie różnych wyznań.


Monaster św. Onufrego - stauropigialny męski klasztor prawosławny w Jabłecznej.

Jak głosi legenda, został założony w miejscu, gdzie zatrzymała się płynąca Bugiem ikona świętego Onufrego. Dzięki niezłomnej woli mnichów i pomocy tutejszej szlachty, która uposażyła klasztor, przetrwał on przez XVII i XVIII wiek jako prawosławny, mimo że diecezja chełmska, na której terenie się znajdował, postanowieniem unii brzeskiej z 1596 r. przeszła na katolicyzm, zachowując wschodni obrządek.

Przez wiele lat po II wojnie światowej miejscowy klasztor był jedynym w Polsce prawosławnym męskim zgromadzeniem zakonnym.

We wnętrzu cerkwi pod wezwaniem świętego Onufrego znajdują się niezwykle cenne ikony, w tym ikona przedstawiająca patrona świątyni, która dała początek istnieniu monasteru w Jabłecznej. Napisana prawdopodobnie w XV wieku, zawiera w wydrążonym otworze relikwię św. Onufrego.

W 1990 r. dzieło to zrabowano wraz z inną cenną ikoną - Bogurodzicy. Cztery lata później zakonnicy odzyskali oba zabytki, podobno płacąc za nie solidny okup.

Strona monasteru: http://www.klasztorjableczna.pl


Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia Matki Jedności.

Historia sanktuarium związana jest z potężnym rodem Sapiehów, którzy w Kodniu posiadali swoją siedzibę. Czwarty dziedzic Kodnia - Mikołaj Sapieha zwany Pobożnym, jako dar Bogu za swoje życie buduje świątynię pod wezwaniem św. Anny. W trakcie budowy zapada na nieznaną chorobę, której efektem jest paraliż. Postanawia zatem udać się na pielgrzymkę błagalną do Rzymu, aby u stóp Apostołów prosić o łaskę zdrowia.

Przyjmuje go papież Urban VIII i zaprasza na Eucharystię do swojej prywatnej kaplicy na Watykanie, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, znanej także pod tytułem Matki Bożej z Guadalupe. Podczas Eucharystii, sprawowanej przez papieża przed obrazem Matki Bożej, Mikołaj Sapieha zostaje uzdrowiony. Prosi zatem Ojca Świętego, aby podarował mu Cudowny Wizerunek.

Kiedy papież odmawia, Mikołaj Sapieha, przekupiwszy papieskiego zakrystiana, wykrada obraz z kaplicy na Watykanie i uciekając przed papieskim pościgiem, dociera z nim 15 września 1631 roku do Kodnia. Za świętokradztwo zostaje z Kościoła wyklęty.

Dopiero po kilku latach zostaje zdjęta z niego kara ekskomuniki, a obraz pozostaje na stałe w Kodniu. Kodeń szybko staje się miejscem pielgrzymek, dzieją się tutaj cuda.

Staraniem Sapiehów obraz Matki Bożej zostaje koronowany koronami papieskimi 15 sierpnia 1723 roku. Jest to trzecia koronacja koronami papieskimi na ziemiach polskich (tylko sześć lat po koronacji obrazu jasnogórskiego).

Strona Sanktuarium: https://koden.com.pl

Cerkiew pod wezwaniem świętego Nikity w Kostomłotach należy do JEDYNEJ na świecie parafii katolickiej obrządku bizantyjsko-słowiańskiego i została wzniesiona w 1631.

Parafia katolicka obrządku wschodniego w Kostomłotach powstała w 1627 roku na fali wydarzeń związanych z zawarciem tzw. Unii Brzeskiej. Drewniana kostomłocka cerkiew pochodzi z z roku 1631 a patronuje jej męczennik - rzymski legionista Nicetas, który oddał życie za Chrystusa w 370 r. na terenie dzisiejszych Węgier. W cerkwi znajduję się piękna ikona św. Nikity pochodząca również z XVII wieku.

Obecnie parafia liczy zaledwie 147 wiernych. Od 2007 roku posługą jej dwaj księża diecezji siedleckiej (birytualiści), proboszcz - Ks. Mgr Zbigniew Nikoniuk pochodzący z parafii Pratulin z rodziny o korzeniach i tradycjach unickich oraz wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej Ks. Mgr Andrzej Daniluk.

Strona parafii: https://www.kostomloty.com


PROGRAM

 • Spotykamy się 06.07.2019 (sobota) o godzinie 6:30 na placu Bankowym niedaleko pomnika Juliusza Słowackiego.
 • O godzinie 6:45 odjazd w kierunku Jabłecznej.
 • Planowany przyjazd do Jabłecznej - godzina 11:00.
 • Zwiedzanie głównej świątyni w Monasterze w Jabłecznej.
 • Zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej wraz z drogą krzyżową.
 • Przerwa obiadowa na posiłek w Domu Pielgrzyma. Obiad we własnym zakresie. Koszt posiłku z dwóch dań wynosi około 20,00 PLN.
 • Wizyta w parafii w Kostomłotach i zwiedzanie świątyni.
 • Powrót do Warszawy około godziny 20:00.
 • W trakcie podróży przewidywany jest krótki postój w rejonie Siedlec.
Na miejscu będą nas oprowadzać przewodnicy oddelegowani przez Administratorów świątyń.

INFORMACJE TECHNICZNE

Koszt wycieczki - 149,00 PLN/osoba

Cena obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW (do 10 000,00 PLN) oraz koszt ofiar w świątyniach.

 • Cena nie obejmuje posiłku.
 • Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 35 osób.
 • Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 49,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DOKONANIA REZERWACJI.

-------------------------

Całości płatności należy dokonać przelewem do dnia 07. czerwca 2019 (piątek).

W tytule przelewów proszę wpisać hasło "GRANICA"

Dokonanie przelewu oznacza akceptację "Warunków uczestnictwa w wycieczkach jednodniowych organizowanych przez firmę *Arktour* w formacie pdf. Warunki uczestnictwa w wycieczkach jednodniowych. oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Osoby zainteresowane wykupieniem ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży (15,00 PLN) prosimy o kontakt mailowy na adres biuro@zwiedzajznami.com.pl

Arktour WHU
ul. Egejska 11
02-764 Warszawa

mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Przy rejestracji należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW ! Gdyby nie wyświetlało się pole daty urodzenia dane należy wpisać w polu "NOTATKA".

Jeżeli ktoś z Państwa już po dokonaniu rezerwacji podejmie decyzję, że nie jedzie z nami prosimy o przesłanie maila ze słowem "Rezygnuję" na adres biuro@zwiedzajznami.com.pl. Nie blokujmy miejsca tym, którzy chcieliby pojechać.

REZERWACJE OSÓB, KTÓRE NIE DOKONAŁY WPŁATY W PODANYM TERMINIE ZOSTANĄ ANULOWANE.

-------------------------

Wycieczkę pilotuje Arkadiusz Żołnierczyk.

Organizatorem jest firma Arktour WHU, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

www.zwiedzajznami.com.pl

kontakt e-mail: biuro@arktour.nazwa.pl

Kontakt telefoniczny: 514-784-177 lub 508 101 105.

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności.

Zobacz również:

kultura i sztuka kultura i sztuka w 21-509 kodeń wydarzenia 21-509 Kodeń Arkadiusz Żołnierczyk

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "06.07.2019 - Świątynie na granicy. Jabłeczna, Kodeń, Kostomłoty. [Wycieczka autokarowa]" jest Arktour WHU - Arkadiusz Żołnierczyk

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej