Przyszłe misje kosmiczne z polskim udziałem

W 2019 na Marsie wylądował polski penetrator Kret w ramach misji NASA InSight. Jakie inne ciekawe misje kosmiczne z polskim udziałem nastąpią w nadchodzących latach? O tym dowiecie się z kolejnego SpaceHUBa, który wraca po wakacyjnej przerwie.

UWAGA! Przenosimy SpaceHUBa pod nowy adres - Ul. Postępu 15 - to również Brain Embassy.

🔴 Polska "pępowina" w drodze na Marsa - Łukasz Powęska - SENER Polska

URM (ang. Umbilical Release Mechanism) jest mechanizmem zapewniającym strukturę wsporczą oraz połączenie elektryczne między lądownikiem "Kazachok" oraz łazikiem "Rosalind Franklin" w ramach projektu ExoMars 2020 realizowanym przez Rosyjską i Europejską Agencję Kosmiczną. Ten kluczowy dla misji mechanizm zaprojektowany został przez grupę polskich inżynierów z firmy Sener, a w 2020 roku wyruszy w podróż na powierzchnię Marsa. W trakcie prezentacji omówione zostaną główne wyzwania związane z rozwojem projektu, ewolucja samego mechanizmu oraz przedstawienie najważniejszych wniosków wyciągniętych po latach rozwoju mechanizmu.

🗣️ Łukasz Powęska, Inżynier i Kierownik Projektów w SENER Polska. Kieruje projektem "pępowiny", czyli mechanizmu zwalniającego połączenia elektrycznego łazika w misji ExoMars. Uczestniczy także w projekcie IBDM - innowacyjnego systemu dokowania oraz cumowania pojazdów kosmicznych. Ponadto jest kierownikiem projektu polegającego na dostarczeniu oprzyrządowania pomocniczego do luster M2 oraz M3 wchodzących w skład Europeskiego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu, który powstaje na pustyni Atakama w Chile. Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Temat jego pracy dyplomowej był związany z projektem "pępowiny" łazika ExoMars.

🏎️ Projekt RaCER jako poligon doświadczalny dla przyszłych misji księżycowych

Projekt "Rover Speed Characterisation for Lunar Exploration" (RaCER) został zrealizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej jako część przygotowań do przyszłych misji księżycowych HERACLES. Celem tej misji jest poszerzenie wiedzy na temat Księżyca poprzez pobranie i przetransportowanie próbek księżycowych na Ziemię, przygotowanie podstaw pod przyszłą eksplorację Księżyca przez ludzi oraz przetestowanie technologii w kierunku misji związanych z eksploracją Marsa. Celem projektu RaCER było określenie maksymalnej bezpiecznej prędkości łazika do eksploracji Księżyca, przeprowadzenie testów z wykorzystaniem ramienia robotycznego oraz przetestowanie różnych strategii sterowania w środowisku analogicznym do księżycowego.

🗣️Grzegorz Ambroszkiewicz na co dzień zajmuje się inżynierią systemową mechanizmów robotycznych pracujących w przestrzeni kosmicznej. Aktualnie pracuje nad projektami chwytaków przeznaczonych do zastosowań orbitalnych i planetarnych. Jako absolwent Inżynierii Biomedycznej jego obszar zainteresowań obejmuje również medycyna oraz fizjologia kosmiczna.

🗣️Przemysław Pustułka, konstruktor w PIAP Space oraz kierownik projektu RaCER, uczestnik projektów Biomass Adaptor oraz TesVAC MGSE. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunkach Mechanika i Budowa Maszyn oraz Górnictwo i Geologia. Pasjonat górnictwa kosmicznego oraz inicjator Konferencji Górnictwa Kosmicznego organizowanej corocznie na Akademii Górniczo-Hutniczej. Temat jego pracy dyplomowej był związany z metodyką badań własności mechanicznych skał w przestrzeni kosmicznej.

Prezentacja #3 - ogłosimy niebawem

Prezentacja #4

Resztę naszych prelegentów i ich prezentacje ogłosimy już niebawem.

SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej  Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

Udział bezpłatny

Zarejestruj się

Zobacz również:

konferencje konferencje w Warszawie wydarzenia Warszawa

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "Przyszłe misje kosmiczne z polskim udziałem" jest Kapitech Sp. z o.o.

  Rodzaj Dostępne do Liczba
  Rejestracja
23 Października 2019, 18:00

Polecamy także:

I love Sales & Commerce 12-13.05.2020

12 Maja - 13 Maja od 701,10 zł
MTP Sala Ziemi, Poznań

Szkolenie na "Prowadzącego strzelanie" (LOK) - Strzelnica FSO

26 Października - 27 Października od 549,99 zł
Strzelnica FSO, Warszawa

OpenReaktor #78

Środa, 18:00
ReaktorWarsaw, Warszawa

WORLD SALES CONGRESS 2019 - MAKSIMUM OSIĄGNIĘĆ W SPRZEDAŻY - WROCŁAW

22 Listopada, 09:00 - 17:45 od 390,00 zł
Novotel Wrocław ****, 53-332, Wrocław

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej