To wydarzenie już się zakończyło:( Sprawdź inne ciekawe wydarzenia:

Life Balance Congress

29 Listopada - 1 Grudnia od 110,00 zł
Ptak Warsaw Expo, Nadarzyn

I love Sales & Commerce 12-13.05.2020

12 Maja - 13 Maja od 701,10 zł
MTP Sala Ziemi, Poznań

Szkolenie na "Prowadzącego strzelanie" (LOK) - Strzelnica FSO

30 Listopada - 1 Grudnia od 549,99 zł
Strzelnica FSO, Warszawa

Krąg Kobiet - warsztaty rozwoju samoświadomości, Grudziądz

6 Grudnia, 17:30 - 20:30 50,00 zł
Marina Grudziądz, Grudziądz

IX Weekend Architektury w Gdyni//Spacer architektoniczny z prelekcją // SEN o NIEBOTYKACH//Archi Spacer 1

Spacer architektoniczny z prelekcją // SEN o NIEBOTYKACH

  • prowadzenie Arkadiusz Brzęczek
  • 9:00-11:30, start Miejska Informacja, ul. 10 Lutego 24
Opis:

Modernizm gdyński stanowi przykład starannie zaprojektowanej, spójnej estetycznie architektury miejskiej spod znaku funkcjonalizmu i awangardy lat 30. Warto także zwrócić uwagę na konsekwencję i przejrzystość urbanistyczną wpisywania kolejnych obiektów w rozwijający się organizm miasta i portu. Gdyni udało się uniknąć pokusy rywalizowania z technokratyczną megalomanią miast amerykańskich, a także skrajnym monumentalizmem, czy futurologią państw totalitarnych (Niemcy, Włochy, Związek Radziecki).

Niniejszy spacer będzie stanowił okazję do przyjrzenia się z bliska oraz z wysoka (wejścia na tarasy i dachy) układowi urbanistycznemu Gdyni (osie ulic 10 Lutego, Świętojańskiej i Starowiejskiej), a także pojawiające się w kilku miejscach rozwiązania, które odzwierciedlają, coraz śmielsze w II poł. lat 30, marzenia o własnych drapaczach chmur - "śnie o niebotykach" na miarę wielkich aspiracji II RP.

Prawdopodobnie, gdyby nie wybuch wojny, krajobraz architektoniczny Śródmieścia Gdyni już w latach 40. uległby znaczącej transformacji. Realizacja planowanych, imponujących wówczas dominant (np. Bazylika Morska, pomnik Zjednoczenia Ziem Polskich, czy wieże mieszkalne) zmieniłaby w sposób bezprecedensowy gdyński Sky-Line. Głównym przyczynkiem do snucia obecnych rozważań były plany, projekty oraz wizje dotyczące budowy tzw. Dzielnicy Reprezentacyjnej Gdyni, przygotowywane i konsultowane w okresie 1931-1938 przez zespół znakomitych architektów i urbanistów, w tym Jerzego Müllera, Stanisława Filipkowskiego, Stefana Rudolfa czy Stanisława Tołwińskiego

Zobacz również:

inne inne w Gdyni wydarzenia Gdynia Arkadiusz Brzęczek

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "IX Weekend Architektury w Gdyni//Spacer architektoniczny z prelekcją // SEN o NIEBOTYKACH//Archi Spacer 1" jest Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o.

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej