To wydarzenie już się zakończyło:( Sprawdź inne ciekawe wydarzenia:

Coworking Now 2019 - 3 edycja!

4 Kwietnia - 5 Kwietnia 499,00 zł
O4 Coworking, Olivia Four, Olivia Business Centre, Gdańsk

OpenReaktor #74

17 Kwietnia, 18:00
ReaktorWarsaw, Warszawa

WORLD SALES CONGRESS 2019 - ŁÓDŹ

24 Maja, 09:00 - 17:45 od 350,00 zł
Hotel Andels 4****, 91-065 Łódź

Waves Blockchain Day Powered by Waves Platform, Blockchain Alliance and Partners

Czwartek, 10:00 - 18:00
Mercedes-Benz Polska, 02-460 Warszawa

"Czy świat nas przerasta?" Spotkanie poświęcone twórczości i dziedzictwu Vaclava Havla

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 19 stycznia na wieczór poświęcony twórczości Vaclava Havla. O wybitnym polityku, dramaturgu i pisarzu rozmawiać będą Agnieszka Wolny-Hamkało, Andrzej Jagodziński, Adam Michnik, Jacek Żakowski, Sławomir Sierakowski i Martin M. Simecka.

Wydarzenie rozpocznie rozmowa o książkach "Obywatel kultury" i "Utwory sceniczne", następnie odbędzie się debata "Czy świat nas przerasta? - o tym, co nam zostało po Havlu", a na zakończenie wyświetlimy film dokumentalny Krystyny Krauze "Nasz Vaszek. O sile bezsilnych". Początek wydarzeń o godz. 18.00. Wstęp wolny. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

PROGRAM

Godz. 18.00, spotkanie na temat książki "Obywatel kultury" i "Utwory sceniczne" z udziałem Andrzeja Jagodzińskiego i Agnieszki Wolny-Hamkało | wymagana rejestracja, wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

Książka "Obywatel kultury" wydana przez Agorę w październiku 2016 to zbiór pisanych na przestrzeni pół wieku, niepublikowanych dotąd w Polsce artykułów, opowiadań, esejów i wierszy Vaclava Havla. Przeczytamy w niej m.in. o Hrabalu i innych czeskich pisarzach, o języku totalitaryzmu i ogłupiającej człowieka propagandzie, o teatrze, który przyczynił się do wybuchu czeskiej nowej fali filmowej, o sztukach samego Havla i o wielu innych zjawiskach składających się na twór zwany "kulturą". O twórczości byłego prezydenta Czech będziemy rozmawiać z Andrzejem Jagodzińskim - tłumaczem literatury czeskiej i słowackiej (m.in. Havel, Skvorecky, Kundera, Hrabal, Grusa, Fischl, Mitana); który był dziennikarzem Gazety Wyborczej i jej korespondentem w Pradze i Bratysławie, redaktorem Literatury na Świecie oraz dyplomatą.

- W moim wypadku przygoda z twórczością Havla zaczęła się od jego tekstu włączonego do antologii "Bez nienawiści" oraz od tłumaczenia jego teatralnych jednoaktówek. To, że jeszcze przed stanem wojennym udało się u nas pokazać te sztuki na scenie, było dużym wydarzeniem. Potem już aż do 1989 roku było to niemożliwe. O tych wystawieniach Havel dowiedział się, siedząc w więzieniu. Napisał mi potem w liście, że informacja, że grają go w Polsce, była najprzyjemniejszą wiadomością, jaką dostał w więzieniu - opowiadał w wywiadzie z Zofią Zaleską na łamach www.dwutygodnik.com Andrzej Jagodziński.

Pod koniec grudnia 2016 roku Krytyka Polityczna wydała "Utwory sceniczne", pierwszą książkę z największymi dziełami dramatycznymi Havla w jednym tomie. - Mimo, że od napisania tych sztuk upłynęło wiele lat i zmieniły się niektóre zewnętrzne realia, to jestem przekonany, że w istocie są one wciąż aktualne - mówi Andrzej Jagodziński.

Godz. 19.30, debata "Czy świat nas przerasta? - o tym, co nam zostało po Havlu" z udziałem Adama Michnika, Sławomira Sierakowskiego i Martina M. Simecki, moderacja: Jacek Żakowski. | wymagana rejestracja, wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

Adam Michnik - publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. Od 1989 redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". Publikuje także w "Der Spiegel", "Le Monde", "Libération", "Lettre Internationale", "The New York Review of Books", "The Washington Post" i innych czasopismach.

Martin Milan Šimečka - słowacki i czeski literat, publicysta oraz dziennikarz, w latach 1999-2006 redaktor naczelny liberalnego dziennika "Sme". Od 1992 przewodniczył słowackiemu PEN-Clubowi. W latach 1999-2006 pełnił obowiązki redaktora naczelnego gazety "Sme". Od 2006 do 2009 był redaktorem naczelnym tygodnika czeskiego "Respekt".

Jacek Żakowski - dziennikarz i publicysta, nauczyciel akademicki. Od 1999 kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Jest publicystą i komentatorem tygodnika "Polityka", publikuje komentarze w "Gazecie Wyborczej" i prowadzi piątkowe wydania "Poranka" w Tok FM.

Sławomir Sierakowski - polski publicysta, socjolog, krytyk literacki i teatralny, wydawca, okazjonalnie dramaturg. Założyciel i redaktor naczelny pisma "Krytyka Polityczna", internetowego Dziennika Opinii oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej, współtwórca REDakcji. 

Godz. 21.00, pokaz filmu "Nasz Vaszek. O sile bezsilnych" (2012), reż. Krystyna Krauze. | Wstęp bezpłatny, nie wymagamy rejestracji

Filmowa refleksja nad losami i dorobkiem życiowym Vaclava Havla, prezydenta Czechosłowacji i Czech, który był symbolem walki z komunizmem i zmian w Europie Środkowej po roku 1989. Zawsze podkreślał, jak ważne były dla niego kontakty z polską opozycją i przyjaźnie, które wówczas się zawiązały. Reżyserka podejmuje próbę pokazania tego, co łączyło polityka z Polską. Dokument zawiera wspomnienia, archiwalne zapisy wydarzeń, fragmenty przedstawień oraz reportaż ze słynnego festiwalu rockowego w Trutnowie, dedykowany Havlowi.

Krystyna Krauze - reżyserka, scenarzystka. Studiowała także politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Gdańsku. Tłumaczka dramaturgii czeskiej, autorka sztuk teatralnych. Mieszka w Czechach. W 2014 roku odznaczona medalem "Artis Bohemiae Amicis" przyznanym przez Ministra Kultury Republiki Czeskiej za "działalność na rzecz szerzenia dobrego imienia czeskiej kultury w kraju i za granicą".Zobacz również:

imprezy imprezy w Gdańsku wydarzenia Gdańsk Adam Michnik Jacek Żakowski

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia ""Czy świat nas przerasta?" Spotkanie poświęcone twórczości i dziedzictwu Vaclava Havla" jest Instytut Kultury Miejskiej

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej