To wydarzenie już się zakończyło:( Sprawdź inne ciekawe wydarzenia:

Coworking Now 2019 - 3 edycja!

4 Kwietnia - 5 Kwietnia 499,00 zł
O4 Coworking, Olivia Four, Olivia Business Centre, Gdańsk

OpenReaktor #74

17 Kwietnia, 18:00
ReaktorWarsaw, Warszawa

WORLD SALES CONGRESS 2019 - ŁÓDŹ

24 Maja, 09:00 - 17:45 od 350,00 zł
Hotel Andels 4****, 91-065 Łódź

Waves Blockchain Day Powered by Waves Platform, Blockchain Alliance and Partners

Czwartek, 10:00 - 18:00
Mercedes-Benz Polska, 02-460 Warszawa

Noc Laboratoriów 2018 Uniwersytet Wrocławski "Odkryj sekrety genów"

Podczas Nocy Laboratoriów Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na warsztaty "Odkryj sekrety genów", w ramach których wybrać można zajęcia spośród trzech paneli tematycznych:

1. Genetyka mikroorganizmów - czy potrzebujemy supebakterii?

Bakterie, zwłaszcza niepatogenne szczepy Escherichia coli, są jednym z podstawowych narzędzi w codziennej pracy nie tylko mikrobiologa, ale niemal każdego biotechnologa. Bakterie E. coli wykorzystywane są do klonowania fragmentów DNA, nadprodukcji białek rekombinowanych, produkcji antybiotyków oraz przeszukiwania wielkich bibliotek genomowych. Potencjał wykorzystania tych "superbakterii" w dzisiejszej biotechnologii jest niemal nieograniczony i zależy jedynie od pomysłów badacza.

W ramach panelu "Genetyka mikroorganizmów" uczestnicy imprezy będą mieli okazję zwiedzić laboratorium mikrobiologii molekularnej, zapoznać się z przykładami wykorzystania bakterii w biotechnologii i inżynierii genetycznej, zapoznać się z podstawowymi technikami mikrobiologicznymi wykorzystywanymi w codziennej pracy biotechnologów, sprawdzić na własne oczy (i nosy), jak wyglądają i pachną hodowle bakteryjne w laboratorium, zapoznać się ze sprzętem stosowanym w laboratorium, zobaczyć "świecące" bakterie pod mikroskopem fluorescencyjnym.

2. Inżynieria genetyczna zwierząt — co nas (nie) różni od muszki owocowej?

Muszka owocowa (Drosophila melanogaster) jest jednym z najlepiej poznanych organizmów pod względem embrionalnym, anatomicznym, fizjologicznym i genetycznym, m.in. ze względu na łatwość hodowli i krótki cykl życiowy. Jest ona niezastąpionym organizmem modelowym dla większości genetyków. To dzięki niej rozpracowano metody klonowania organizmów, a także poznano rolę i mechanizmy działania ludzkich genów. Badania nad Drosophila dotyczą również problemu długowieczności, a nawet seksualności.

Uczestnicy tego panelu będą mogli dowiedzieć się więcej o badaniach prowadzonych nad muszką oraz poznać podstawowe techniki pracy z tym owadem. Dowiedzą się również, co tak naprawdę różni nas od tego niewielkiego owada. Będą mieli okazję na własne oczy (pod binokularem) zobaczyć różne mutanty muszki owocowej i stadia cyklu rozwojowego, nauczyć się rozróżniać samce muszki owocowej od samiczek, zobaczyć chromosomy olbrzymie (politeniczne) wyizolowane z gruczołów śliniankowych larw, zwiedzić laboratorium biologii molekularnej i zapoznać się z podstawowym sprzętem.

3. Genetyczne modyfikacje roślin - cała prawda o GMO

Pojęcie GMO — genetycznie modyfikowane organizmy — wywołuje często strach i oburzenie. Poruszymy tematykę tworzenia roślin GM i ich potencjalnego zastosowania, omówimy ich wady i zalety, a tym samym pokażemy, że "nie taki diabeł straszny". Zaprezentujemy zmodyfikowane genetycznie rośliny: rzodkiewnik pospolity (Arabidopsis thaliana) oraz len (Linum usitatissimum). Korzystne cechy lnu skłaniają naukowców do prób intensyfikacji jego właściwości z wykorzystaniem technik nowoczesnej biotechnologii.

Uczestnicy tego panelu będą mieli okazję zobaczyć produkty powstałe na bazie transgenicznego lnu, zapoznają się z etapami powstawania roślin transgenicznych, zobaczą fitotrony z roślinami GM, zwiedzą pracownię biologii molekularnej i zapoznają się z podstawowym sprzętem. Nie tylko poznają praktyczne przykłady zastosowania roślin transgenicznych, lecz będą mogli je również obejrzeć i dotknąć.

Zobacz również:

imprezy imprezy w 50-383 wrocław wydarzenia 50-383 Wrocław

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "Noc Laboratoriów 2018 Uniwersytet Wrocławski "Odkryj sekrety genów"" jest Uniwersytet Wrocławski

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej