To wydarzenie już się zakończyło:( Sprawdź inne ciekawe wydarzenia:

Business Insider Trends Festival

2 Października - 3 Października od 1 390,00 zł
The Koneser Square, Warsaw

I love Sales & Commerce 12-13.05.2020

12 Maja - 13 Maja od 701,10 zł
MTP Sala Ziemi, Poznań

OpenReaktor #78

16 Października, 18:00
ReaktorWarsaw, Warszawa

Krąg Kobiet - warsztaty rozwoju samoświadomości, Grudziądz

2 Października, 17:30 - 20:30 65,00 zł
Marina Grudziądz, Grudziądz

Pokaz filmu "Polska silniej w was zamieszkała" oraz spotkanie z Gośćmi i twórcami

8 listopada 2018 o godz. 18:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym w sali Warszawa odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Polska silniej w was zamieszkała" w reżyserii Ewy Górskiej.

Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja z udziałem producentów, twórców, młodzieży oraz osób, które zetknęły się z tematem emigracji. Zaproszenie na to spotkanie przyjęła Pani Klementyna Kasprzyk-Kucharz, która podzieli się z Państwem swoim doświadczeniem emigracyjnym, jakie zdobyła podczas pobytu w Irlandii. Tam między innymi pracowała jako korespondentka TVP Polonia oraz zainicjowała Festiwal Filmu Polskiego KINOPOLIS. Gościem specjalnym będzie także dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni. Debatę poprowadzi historyk i dziennikarz, redaktor Wojciech Suleciński (TVP Gdańsk i Radio Gdańsk).

To szczególna okazja do umożliwienia młodym ludziom skonfrontowania się z problematyką emigracji, jako ważnego doświadczenia kulturowego, historycznego, ekonomicznego i społecznego.

Szczególną uwagę zwraca nietypowa formuła filmu, w którego realizację została aktywnie zaangażowana młodzież z trójmiejskich liceów. Historie emigrantów - tych, którzy postanowili wrócić do Polski, jak i tych, którzy nadal żyją na obczyźnie - zostały w pierwszej kolejności przedstawione młodzieży, której reakcje i spostrzeżenia zostały zarejestrowane i włączone do ostatecznej wersji filmu. Kontakt licealistów z profesjonalną ekipą i metodami produkcji, to nie tylko praca na planie filmowym, ale także pretekst do zabrania głosu głosu w sprawach aktualnych dla każdego pokolenia.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej emigracja stała się doświadczeniem ponad 20 milionów Polaków rozsianych po całym świecie. Co wiemy dziś o jednym z najważniejszych zjawisk polskiej historii i kultury? Czy potrafimy ocalić przed zapomnieniem pamięć o ludziach, którzy Polskę zaszczepili swoim potomkom? Co czuli, czego doświadczyli, opuszczając kraj?

Reżyserka podejmuje w filmie ważne tematy związane z polskimi tradycjami solidarnościowymi na emigracji, ukazuje przykłady więzi z krajem ojczystym, które często przejawiają się w wolnościowych i demokratycznych dążeniach i działalności. Autorka przypomina, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy zmuszeni do wyjazdu, podejmowali zza granicy działania na rzecz ojczyzny. Film skłania do refleksji i dyskusji o patriotyzmie, postawie obywatelskiej i poszukiwaniu świadomej tożsamości narodowej i kulturowej.

Dzięki obrazowi Ewy Górskiej "Polska silniej w was zamieszkała" młodzi ludzie będą mieli okazję odszukać w historii i dzisiejszych czasach wzorców dla określonej tożsamości narodowej i kulturowej. Być może film skłoni ich do zrozumienia samych siebie i świadomego identyfikowania się z miejscem swojego urodzenia i życia w coraz bardziej globalizującym się świecie.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Górska

Producent wykonawczy:

Video Studio Gdańsk

Patroni medialni pokazu:

TVP Gdańsk

Radio Gdańsk

Partnerzy:

I LO w Gdańsku

III LO w Gdańsku

X LO w Gdyni

Fundacja Centrum Solidarności

Gdyńskie Centrum Filmowe

Europejskie Centrum Solidarności

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2018

Zobacz również:

film film w Gdyni wydarzenia Gdynia

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "Pokaz filmu "Polska silniej w was zamieszkała" oraz spotkanie z Gośćmi i twórcami" jest Video Studio Gdańsk

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej