Zielony Letni Uniwersytet 2019 - Closer to Europe

11 Lipca 2019, 16:30 (Czwartek) - 14 Lipca 2019, 10:00 (Niedziela)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Udział w ZLU 2019
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Zielony Letni Uniwersytet 2019 odbywa się w szczególnym momencie, gdy Unia Europejska ma już nowy Parlament Europejski. Wiemy już, że siły pro-europejskie nadal wyraźnie dominują, nie dając pola nacjonalistycznym populistom, ale dodatkowo nastąpiła "Zielona Fala" i frakcja Zieloni/Wolny Sojusz Europejski zyskała 20 nowych członków stając się czwartą co do wielkości grupą polityczną Parlamentu Europejskiego. W Polsce, mimo utworzenia niezwykłej jak dotąd koalicji pięciu partii przynależących do czterech (zwycięskich) formacji europejskich, Koalicji Europejskiej, nie udało się wygrać z widmem autorytarnego nacjonalizmu. Nie wygrały wartości europejskie: tolerancja, państwo prawa, pluralizm, demokracja, i solidarność. Mimo, że w debacie kampanii pojawiły się po raz pierwszy tematy ekologiczne - przede wszystkim zmiana klimatu, transformacja energetyczna i zanieczyszczenia środowiska, Partia Zieloni nie uzyskała mandatu w Parlamencie Europejskim, a żaden z trójki wybranych Europosłów z partii Roberta Biedronia Wiosna, progresywnej i proekologicznej, nie jest przedstawicielem ekologicznych ruchów i nie ma dorobku ani wiedzy w tych dziedzinach. Przedyskutujemy nową Unię Europejską na otwierającej debacie plenarnej "Czy Zielona Fala w Parlamencie Europejskim daje nadzieję na stawienie czoła kryzysowi klimatycznemu i poprawę demokracji w UE?"

Wraz z Zielonymi politykami i polityczkami z sąsiednich krajów zastanowimy się czy jest jakaś recepta na rozwój Zielonych miast jako promieniujących wysepek w ogólnie konserwatywnych regionach.

Zmiany klimatu i transformacja energetyczna będą ważnym filarem tegorocznego ZLU. Dzięki obecności z jednej strony ekspertów ds. energii i klimatu, z drugiej strony przedstawicieli i przedstawicielek organizacji i ruchów pro-klimatycznych, w tym nowych oddolnych ruchów: Obóz dla Klimatu, Strajk dla Ziemi, Extinction Rebellion i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny MSK.

Przyszedł też czas na polityczne zajęcie się problemem wielkiego wymierania czyli walką o zachowanie różnorodności biologicznej. Jaki jest stan populacji zwierząt dziko żyjących na obecną chwilę, co już robimy i z jakim skutkiem, co możemy, powinniśmy, musimy zrobić - jako obywatele, aktywiści, eksperci, politycy? Czy łowiectwo ma jeszcze rację bytu, a jeżeli tak to w jakiej formie i z jakimi regułami? Zideologizowanie ochrony przyrody przez rządzących konserwatywnych populistów świetnie pokazuje jak bardzo ekologia jest dziś polityczna, a tempo degradacji siedlisk i zmniejszania się populacji zwierząt pokazuje jak bardzo potrzebna jest dziś zielona polityka.

Wobec skróconego czasu na powstrzymanie katastrofy klimatycznej i raportu IPBES o 6. Wielkim Wymieraniu, biorąc pod uwagę nowy układ sił w Parlamencie Europejskim, wracamy do dyskusji o modelu ekonomicznym przyszłości - jak powstrzymać wszechwładzę gospodarczą korporacji i wciąż bezkrytyczną wiarę we wzrost gospodarczy jako pożądany kierunek? Jak przekonać partnerów z dominujących frakcji i grup politycznych, że podcinamy sobie gałąź, na której siedzimy? Jak sfeminizować gospodarkę, rozwinąć gospodarkę Dóbr Wspólnych, gospodarkę społeczną i solidarną, jak przyspieszyć przejście do gospodarki samoograniczenia, uczynić post-wzrost istotnym alternatywnym paradygmatem, wprowadzić do wiodących instytucji gospodarczych wskaźniki służące ograniczeniu katastrofy klimatycznej, zmniejszenia zużycia zasobów, ograniczenia utraty bioróżnorodności i poprawy sprawiedliwości społecznej?

Będzie też wciąż mowa o żywności i koniecznej transformacji rolnictwa w kierunku agroekologii, ale też koniecznej spójnej polityki, nastawionej na zachowanie żyznych, niewyjałowionych i niezanieczyszczonych gleb i wód oraz dostępu każdej Polki i każdego Polaka, każdej Europejki i każdego Europejczyka, do żywności wysokiej jakości. Wypracowana dzięki współpracy wielu interesariuszy Wspólna Polityka Żywności musi zostać wdrożona w Unii Europejskiej. Omówimy dlaczego i wypracujemy rekomendacje jak możemy w tym pomóc. Dowiemy się o ONZowskiej dekadzie agroekologii, zastanowimy się czy chodzi o tą samą agroekologię, o którą walczy La Via Campesina, ruch Nyeleni i Koalicja Żywa Ziemia i czy można wykorzystać tę dekadę do Zielonych i aktywistycznych działań.

Wyzwania są wielkie, czasu mało. IPCC nas ostrzegło, że mamy najwyżej dwie dekady na wprowadzenie radykalnych zmian. Poza wiedzą potrzebne są umiejętności działania, organizowania się i współpracy - zwykłych obywateli i obywatelek, aktywistów i aktywistek, naukowców i naukowczyń, artywistów i artywistek, organizacji, grup nieformalnych i ruchów między sobą, wszystkich zaangażowanych osób i platform aktywistycznych z zielonymi politykami i polityczkami. Musimy rozwijać umiejętności aktywizowania ludzi i rzecznictwa na rzecz wdrażania zmian na wszystkich poziomach. Wymiana doświadczeń i wiedzy jest tu kluczowa. Na ZLU 2019 będą obecni aby podzielić się swoimi doświadczeniami m.in. przedstawiciele i przedstawicielki: Koalicji Ratujmy Rzeki, Koalicji Żywa Ziemia, kampanii NiechŻyją!, Koalicji Klimatycznej, Polskiej Zielonej Sieci, sieci Więcej niż Energia, Kongresu Ruchów Miejskich, Obozu dla Klimatu, Strajku dla Ziemi, Extinction Rebellion Polska, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego…

Jak zwykle będą z nami Zielone Wiadomości (uczestnicy otrzymają nowy numer ekologiczny i aktywistyczno-klimatyczny), będą przedstawiciele Zielonych think-tanków, fundacji i partii z innych krajów i z poziomu europejskiego, będą Zieloni politycy i polityczki z Polski.

Zapraszamy!

Udział w ZLU jest płatny, prosimy o zapoznanie się z tabelą opłat.

Zobacz również:

konferencje wydarzenia Ośno Lubuskie