We Need More Space in Cracow #3

2 Października 2019, 18:00-20:30 (środa)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka

dostępnych: bez ograniczeń

Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Potrzebujesz kosmosu tak bardzo jak my? 2 października przyjdź do HEVRE i weź udział w niezwykłym kosmicznym spotkaniu! 🚀

Na scenie pojawią się niezwykli prelegenci z kosmicznymi prezentacjami. A oto - agenda:

🔭 Jak zacząć obserwować niebo? - Mariusz Grabowski

Każdy ma do niego darmowy dostęp. Każdy może unieść wzrok i na nie popatrzeć. Jednak dopiero świadome rozpoznawanie obiektów i zjawisk na niebie wzbudza w nas wielkie emocje i daje niezrównaną satysfakcję z obcowania z Kosmosem. Jak zacząć swoją przygodę z astronomią? Jak wybrać swój pierwszy teleskop? Tego właśnie dowiesz się z prezentacji.

👤 Mariusz Grabowski - Z zawodu inż ynier elektronik. Z zamiłowania astro-amator i popularyzator astronomii. Prowadzi stronę Amatorzy Nocnego Nieba na Facebooku, serwis NieboZaOknem.pl oraz kanał NieboZaOknem na YouTube. Gdy pogoda nie sprzyja obserwacjom, wskakuje w sportowe ciuchy i od lat z uporem nabija biegowe kilometry. W wolnym czasie fotograf sportowy i przyrodniczy.

🚀 Z Krakowa na Marsa - roverem! - AGH Space Systems

Kalman to łazik marsjański, nad którym pracujemy od trzech lat w ramach działalności w KN AGH Space Systems. Z powodzeniem uczestniczy w międzynarodowych zawodach studenckich (zajęliśmy drugie miejsce na zawodach European Rover Challenge 2019!!!), na których autonomicznie przemieszcza się po trudnym terenie, pobiera próbki, poszukuje w nich życia oraz wykonuje zadania manipulacyjne. Podczas prezentacji zademonstrujemy Wam jego umiejętności oraz opowiemy historię zarówno Kalmana jak i jego dalekich kuzynów z Marsa. Jeśli chcecie dowiedzieć się czy Kalman poleci w kosmos, jakie kwiatki lubi najbardziej lub po prostu zbić z nim piątkę, zapraszamy na naszą prezentację.

👤 Kasia Gajewska - Jest studentką geologii, jednak jej głównym zainteresowaniem jest materia pozaziemska. Od lat bardziej niż to co na Ziemi fascynuje ją to co na nią przybywa z kosmosu. Jej głównym zadaniem w AGH Space Systems jest uczenie Kalmana how into science oraz przeszkadzanie pozostałym członkom zespołu.

👤Kamil Machoń - aktualny lider zespołu Kalmana, z wykształcenia automatyk, z zawodu i zamiłowania programista. W kole naukowym uczy łazika być samodzielnym, a w wolnym czasie chodzi po górach, gra w szachy i oddaje się czytelnictwu.

👤Jakub Pegza - W zespole łazika od dwóch lat, z zawodu programista embedded. W wolnym czasie ciągnie go w Beskidy lub kajakiem w dół rzeki, często z gitarą na ramieniu. Zapalony grzybiarz.

💨 Żywioł, który kształtuje Marsa - Joanna Kozakiewicz

Ze względu na to, że obecnie na powierzchni Marsa nie ma wody w stanie ciekłym, a temperatura rzadko przekracza 0 stopni Celsjusza, Marsa możemy traktować jako zimną pustynną planetę. W związku z tym głównym czynnikiem kształtującym powierzchnię Czerwonej Planety jest wiatr. Formy terenu związane z działalnością wiatru, jak np.: wydmy, ripplemarki czy jardangi, dominują w krajobrazie Marsa, a zjawiska takie jak burze pyłowe czy diabełki pyłowe odgrywają znaczącą rolę w globalnej cyrkulacji atmosferycznej Czerwonej Planety.

👤 Joanna Kozakiewicz Jestem astronomem w Obserwatorium Astronomicznym UJ - zajmuję się badaniami planetarnymi. Obecnie prowadzę badania w ramach trzech projektów marsjańskich. Jeden z projektów związany jest z tworzeniem nowej aparatury dedykowanej do badań atmosfery i podpowierzchni Marsa, pracującej w zakresie fal elektromagnetycznych ekstremalnie niskich częstotliwości. Dwa pozostałe projekty związane są z transportem eolicznym (wiatrowym) w rejonach równikowych Marsa i z tworzeniem narzędzi do szybkiego przetwarzania i analizy danych spływających z instrumentów pracujących na Marsie.

🏙️ Kosmiczna stolica Europy

Jest takie miasto na południu Francji, które skupia najwięcej firm "kosmicznych" w Europie. To właśnie tam odbyła się wizyta studyjna osób związanych z sektorem kosmicznym z Krakowa. Poznaj uczestników wyjazdu, ich doświadczenia i relacje z francuskimi firmami.

👤Jarosław Chojnacki - Od 4 lat wspiera startupy IT w Inkubatorze Technologicznym w Krakowskim Parku Technologicznym. Koordynator programu akceleracyjnego SpaceUP BSA dedykowanego dla projektów z sektora SpaceTech. Współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną i zagranicznymi podmiotami promując i wspierając w Polsce innowacyjne technologie kosmiczne na potrzeby ziemskich zastosowań. Prowadził firmę zajmując się wizerunkiem przedsiębiorstw w Internecie oraz tworzeniem i wdrażaniem projektów startupowych.

👤 Waldemar Franczak - Po otrzymaniu tytułu inżyniera mechatroniki na krakowskim AGH i magistra Systemów Wizyjnych i Robotyki prestiżowego programu VIBOT, Waldemar rozpoczął pracę w w przemyśle satelitarnej obserwacji Ziemi. Aktualnie współzałożyciel i specjalista od danych satelitarnych w spectator.earth, pracuje nad platformą ułatwiającą wprowadzenie informacji opartych na zdjęciach satelitarnych do codziennego życia każdego z nas.

👤 Paweł Kisielewicz - Absolwent Politechniki Opolskiej - kierunek Elektrotechnika o specjalizacji Automatyki i Metrologia Elektryczna. Mieszkaniec Krakowa od ponad 17 lat. Naukowiec, programista, architekt złożonych systemów informatycznych oraz systemów przetwarzania danych satelitarnych. Pasjonat budowania systemów Embedded. Obecnie koordynator międzynarodowego projektu BalticSatApps - który wspiera rozwój i wykorzystanie technologii obrazowania satelitarnego w krajach bałtyckich z ramienia Politechniki Krakowskiej przy udziale Krakowskiego Parku Technologicznego. 

Co dalej?

A po prezentacjach... kosmiczna integracja ✨ Zachęcamy, aby wraz z nami zostać w Hevre i kontynuować kosmiczne rozmowy przy herbacie/piwie/winie 👩🚀

Po więcej kosmicznych wydarzeń i informacji zajrzyj na We Need More Space.

Zobacz również:

konferencje Astronomia Kosmos wydarzenia 31-058 Kraków