TEDxKatowice: Dla Odmiany

19 Listopada 2016, 11:00-17:00 (Sobota)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.

O TEDxKatowice

W duchu idei wartych rozpowszechniania, TED stworzył program TEDx. TEDx to program lokalnych wydarzeń organizowanych na zasadach wolontariatu, służących wymianie doświadczeń i pomysłów, którymi warto dzielić się z innymi. Nasze wydarzenia organizujemy pod nazwą TEDxKatowice, gdzie x = niezależnie zorganizowana konferencja TED.

Co to jest TEDxKatowice?
TEDxKatowice tworzy grupa wolontariuszy, która swoimi działaniami chce propagować idee warte rozpowszechniania. TEDxKatowice działa na licencji TED jako część programu TEDx, czyli imprez organizowanych przez fanów TED na całym świecie. Od strony administracyjnej wydarzenia obsługuje Fundacja Napraw Sobie Miasto.

W ramach licencji TEDx organizujemy:

  • TEDxKatowice - główna, całodniowa konferencja z udziałem kilkunastu prelegentów
  • TEDxKatowiceSalon - cykliczne mini­konferencje z udziałem kilku prelegentów połączone z oglądaniem TED Talk.

Co to jest TEDx (x = niezależnie zorganizowana konferencja)?
W duchu "idei wartych rozpowszechniania" w ramach organizacji TED stworzono TEDx, program lokalnych konferencji organizowanych niezależnie, który pomaga w rozpowszechnianiu idei TED. Nasza konferencja nosi nazwę TEDxKatowice, a "x" w jej nazwie oznacza niezależnie organizowane spotkanie na licencji TED. Podczas TEDxKatowice projekcje wybranych wykładów ze strony TED oraz wystąpienia zaproszonych prelegentów, zainspirują wymianę idei i nawiązywanie kontaktów w kameralnym gronie lokalnej konferencji. Chociaż TED określa ogólne wytyczne dotyczące programu TEDx, lokalne konferencje pod tym szyldem, takie jak TEDxKatowice, są organizowane niezależnie.

Co to jest TED?
TED (skrót od ang. słów Technology/Technologia, Entertainment/Rozrywka, Design/Projektowanie) jest organizacją non­profit, która zajmuje się "ideami wartymi rozpowszechniania" (ang. ideas worth spreading). Pierwsza konferencja odbyła się w 1984 w zamierzeniu jako jednorazowe wydarzenie. Od 1990 konferencje odbywają się już co roku. Obecnie TED to wiele projektów wspierających idee, które mogą zmienić świat. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają osiemnastominutowe wystąpienia, które następnie udostępniane są bezpłatnie na witrynie TED.com.

Prelegentami TED byli m.in. Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo­Iweala, IsabelAllende i premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Konferencja TED odbywa się co roku w mieście Long Beach w Kalifornii, z jednoczesną transmisją wideo dostępną w Palm Springs. W Wielkiej Brytanii organizowana jest natomiast coroczna konferencja TEDGlobal. Inicjatywy medialne TED to między innymi witryna TED.com gdzie codziennie umieszczane są najnowsze wystąpienia z cyklu TEDTalks), a także Open Translation Project, program w ramach którego powstają interaktywne transkrypty nagrań i napisy w językach obcych. Tłumaczenia takie wykonywane są przez wolontariuszy z całego świata. 

Organizacja TED funduje także doroczną nagrodę TED Prize, dzięki której wyjątkowe osoby, które pragną zmienić świat, mają możliwość zrealizowania swoich marzeń. TEDx umożliwia pojedynczym osobom i grupom indywidualną organizację lokalnych konferencji na całym świecie, a program TEDFellows pomaga innowatorom zmieniającym świat wejść do społeczności TED i przy jej pomocy zwiększyć skuteczność ich niezwykłych projektów. Śledź TED pod adresem twitter.com/TEDTalks lub na Facebooku, pod adresem facebook.com/TED.