Seminarium 8a: Prawo przyjazne rozwojowi energetyki rozproszonej
26 Listopada 2019, 10:30 (Wtorek)
REJESTRACJA ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA
Prawo przyjazne rozwojowi energetyki rozproszonej
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w seminarium "Prawo przyjazne rozwojowi energetyki rozproszonej ", które odbędzie się 26 listopada b.r. w Centrum Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ul. Kawiory 21, budynek D-17, sala 1.19/1.20.
Celem seminarium jest próba wypracowania spójnego zestawu rozwiązań regulacyjnych, których wdrażanie wyzwoli szybszy rozwój energetyki rozproszonej.
Punktem wyjścia jest przedstawienie rekomendacji wypracowanych w ramach dotychczasowych prac w projekcie KlastER. Następnie przedstawiciele Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentują wypracowywane w swoich resortach propozycje rozwiązań regulacyjnych adresowanych do społeczności energetycznych - klastrów energii, spółdzielni energetycznych oraz prosumentów indywidualnych i zbiorowych. Rozwiązania te powinny być zharmonizowane z obowiązującym stanem prawnym UE, którego podstawy zostaną również przedstawione podczas seminarium.
W drugiej części spotkania odbędzie się dyskusja w formule "okrągłego stołu", której celem będzie zbudowanie spójnego zestawu proponowanych rozwiązań regulacyjnych wspierających rozwój energetyki rozproszonej w Polsce.
Wydarzenie jest kolejnym z cyklu seminariów i warsztatów realizowanych w ramach projektu "Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)". Organizatorami są członkowie konsorcjum realizującego projekt KlastER - Akademia Górniczo-Hutnicza, Ministerstwo Energii(lider konsorcjum) oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Projekt KlastER jest realizowany na podstawie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych GOSPOSTRATEG. Wśród celów projektu znajdują się m.in. wypracowanie strategii rozwoju klastrów energii w Polsce, utworzenie Sieci Kompetencji dla Energetyki Rozproszonej jako szerokiej platformy współpracy wszystkich interesariuszy, wypracowanie i wdrożenie rozwiązań wspierających zarządzanie w klastrach referencyjnych, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna.
Program
10:30 - 10:40 Informacja o projekcie KlastER i wprowadzenie do seminarium
Sławomir Kopeć, AGH
10:40 - 11:00 Rekomendacje uczestników projektu KlastER - podsumowanie prac warsztatowych
Piotr Budzisz, Pełnomocnik Klastra Energii "Żywiecka Energia Przyszłości"
Maciej Wąż, Mazowiecki Klaster ICT, Członek Zarządu KlasGRID
11:00 - 11:20 Klastry energii: bariery rozwoju i propozycje ich eliminacji
Jacek Piłatkowski, Tomasz Chmiel, Ministerstwo Energii
11:20 - 11:40 Regulacje wspierające rozwój energetyki prosumenckiej
Przemysław Hofman, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii tbc
11:40 - 12:00 Społeczności energetyczne w przepisach UE
Anna Kucharska, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza
12:00 - 12:30 Przerwa
12:30 - 14:15 Kierunek: spójny system prawny dla energetyki rozproszonej
Dyskusja w formule "okrągłego stołu"
14:15 - 14:30 Podsumowanie i zapowiedź dalszych działań
14:30 - 15:00 Lunch
Miejsce
ul. Kawiory 21, Kraków