Photon - Film Normana Leto

20 Września 2019, 18:00 (Piątek) - 22 Września 2019, 18:00 (Niedziela)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  PHOTON 20.09.2019
Wyprzedane Brak wolnych miejsc
  PHOTON 21.09.2019
już niedostępne -
  PHOTON 22.09.2019
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

PHOTON - FILM NORMANA LETO
Open Source Art Festival 2019 zaprasza na wydarzenie towarzyszące - pokaz filmu Normana Leto pt. Photon.


<<< | >>>

Miejsce: Sopot Centrum
Terminy: 
20.09.2019 - godz. 18:00
21.09.2019 - godz. 18:00
22.09.2019 - godz. 18:00

Na pokazy obowiązują zapisy: evenea
>>> Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu <<<
<<< | >>>

Film PHOTON jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.
Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę.
W drugiej części narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny, poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek? Takie sprawy, dotyczące bezpośrednio wszystkich ludzi, ukazane zostają na przykładzie jednego dnia z życia Wojciecha i jego żony, Emilii.
W ostatnim akcie filmu przyszłość ukazana jest w formie programu telewizyjnego, oglądanego przez wspomniane małżeństwo. Przewidywania oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Podczas gdy Emilia i Wojciech zasypiają przed ekranem, film sięga dalej, odważnie prognozując dalsze łączenie człowieka z technologią. Narracja jest tutaj niezwykle realistycznymi "ujęciami" przyszłych baz danych, miast przyszłości. Widzimy nie tylko znane z filmów sci-fi metropolie, ale również mniejsze obszary miejskie. Jak może wyglądać Płock albo Lublin za 500 lat? W dalszych prognozach film ukazuje zaskakujące rozwiązania architektoniczne oraz samo replikujące się maszyny.
Jaki będzie koniec wszechświata?

<<< | >>>

Norman Leto to artysta, samouk z pogranicza wideo, filmu i nowych mediów. Jego prace znajdują się w kolekcjach: CSW Zamku Ujazdowskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacji Sztuki Polskiej ING i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Pierwszy indywidualny pokaz prac Normana Leto miał miejsce w 2007 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W tym samym roku autor został zaproszony do współpracy z reżyserem Krystianem Lupą nad sztuką teatralną Factory Two, do której Norman Leto przygotował sekwencje wideo wyświetlane podczas spektaklu.
Okres 2009 - 2010 Norman Leto poświęcił na dokończenie autobiograficznej powieści "Sailor". Równolegle pracował nad pełnometrażowym filmem pod tym samym tytułem. Jest to luźna adaptacja książki. W całości sfinansowany z prywatnych pieniędzy autora film został bardzo dobrze przyjęty na 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty. Brytyjski tygodnik Tribune pisał o nim jako "najlepszym i najbardziej zaskakującym niezależnym debiucie festiwalu. Luc Godard byłby zachwycony". W 2011 roku film "Sailor" był gościnnie wyświetlany na międzynarodowym festiwalu FID Marseille, na Palic European Film Festival, w sekcji młodzi reżyserzy europejscy oraz na festiwalach filmowych w Bradford i Cottbus.

<<< | >>>

Film popularno-naukowy
W kinach od 6 października
Czas trwania: 107 min
Produkcja: Polska, 2017
Nagroda publiczności na 17.MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 2017
Dystrybucja w Polsce: Alter Ego Pictures Sp. z o.o., ul. Chełmska 21 lok. 422, 00-724 Warszawa, tel. +48 22 851 11 15


TWÓRCY:
REŻYSERIA I SCENARIUSZ Norman Leto
ZDJĘCIA Michał Marczak, Norman Leto
CHARAKTERYZACJA Aneta Chaber-Stankiewicz
MONTAŻ Norman Leto, Antoni Kowalczyk

MUZYKA Przemysław Książek, Przemysław Wierzbicki, Igor Szulc
DŹWIĘK Przemysław Wierzbicki, Przemysław Książek

ANIMACJA Norman Leto, Lightcraft
MONTAŻ Norman Leto, Antoni Kowalczyk
EFEKTY SPECJALNE Norman Leto, Daniel Markowicz, Katarzyna Biskup, Michał Szwed
PRODUCENT Daniel Markowicz, Piotr Galon

PRODUKCJA Lightcraft, BBI

OBSADA:
NAUKOWIEC - NARRATOR Andrzej Chyra
EMILIA Danuta Banach
STANISŁAW Stanisław Banach
ŻONA NAUKOWCA Kaja Werbanowska
BRUNO Iwo Piotrowski
DZIENNIKARKA Karolina Kominek



<<< | >>>

Zobacz również:

film wydarzenia Sopot