Miasto 2050: "Życie w ekomiastach przyszłości" - warsztaty z designu spekulatywnego
30 Listopada 2019, 11:00-13:30 (Sobota)
Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk Zobacz na mapie
Do miast na całym świecie emigruje coraz więcej ludzi. Wiąże się to z wyższym komfortem życia, większymi możliwościami ekonomicznymi, a także łatwiejszym dostępem do ośrodków wiedzy i kultury. Niestety, udogodnienia, zapewniające nowoczesny styl życia, wpływają tym samym negatywnie na środowisko naturalne. Obecnie miasta są odpowiedzialne za ponad ⅔ całkowitej emisji dwutlenku węgla, przy czym jego ilość, w przypadku braku zastosowania skutecznych inicjatyw ekologicznych, do połowy XXI wieku może ulec podwojeniu.
W celu zażegnania kryzysu ekologicznego, ośrodki miejskie są zmuszone do drastycznej redukcji emisji gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych 30 lat. Eksperci pocieszają, oceniając iż przy wykorzystaniu obecnie istniejących technologii, emisja dwutlenku węgla może zostać obniżona o niemal 90%. Wyzwanie, przed którym stoją obecnie miasta i ich obywatele są punktem wyjścia do dyskusji na temat niezbędnych zmian ekologicznych w miejskim stylu życia.
Podczas warsztatów przybliżona zostanie metodologia designu spekulatywnego, czyli sposobu analizowania przyszłości w oparciu o storytelling i technikę tworzenia scenariuszy narracyjnych.
Uczestnicy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału we współtworzeniu ekomiast przyszłości. Komfort życia kolejnych generacji będzie konsekwencją naszych postępowań, jednak nie wszyscy do tej pory zdają sobie sprawę z rozmiaru kataklizmu ekologicznego i jego konsekwencji. Jak będzie wyglądało życie mieszkańców, których dobrobyt jest bezpośrednio uzależniony od ich stopnia zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju?
Karolina Thakker - absolwentka skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Industrial Design Engineering w Hadze. Multidyscyplinarna freelance designerka na co dzień pracująca w Holandii. Zajmuje się organizacją warsztatów spekulatywnych, dawniej w ramach kolektywu artystycznego ISKRA, a obecnie jako lider oddziału Speculative Futures w Rotterdamie (globalna inicjatywa mająca na celu szerzenie metodologii foresight thinking). Współpracowała również z polską firmą badawczą w celu analizy sposobów wprowadzania technologii innowacyjnych na polski rynek dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Miejsce
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk