To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  10.08.2019 - Krzyżtopór i Opatów. [Wycieczka autokarowa]

dostępnych: 0

Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Zamek Krzyżtopór był urządzony z niezwykłym przepychem. Strop sali jadalnej stanowiło ogromne akwarium z egzotycznymi rybami, a stajnie, mogące pomieścić 300 koni, wyposażono w marmurowe żłoby i zwierciadła.

Cztery zamkowe wieże symbolizowały cztery pory roku, dwanaście sal - miesiące, pięćdziesiąt dwie komnaty - tygodnie w roku, a trzysta sześćdziesiąt pięć okien - dni w roku.

Budowę tej wspaniałej rezydencji, która pochłonęła podobno kwotę 30 000 000 ówczesnych złotych, rozpoczęto w roku 1620 roku i prowadzono aż do roku 1644.

Do budowy zużyto 200 tysięcy cegieł, dach pokrywało 30 tysięcy dachówek. A jak głosi legenda, dla uzyskania wodoodpornej zaprawy dodano ponoć do wapna białka z miliona jaj kurzych.

Niestety, jako reprezentacyjna rezydencja zamek funkcjonował jedynie przez 11 lat!!! W czasie II Wojny Północnej, powszechnie nazywanej Potopem bez jednego wystrzału zajęli go Szwedzi.


Jak podaje strona www.zamkipolskie.pl

(…) Szwedzi opuścili Ujazd jesienią 1657 roku, wcześniej starannie ogołociwszy go z elementów dekoracyjnego wystroju, wyposażenia i biblioteki; nie uszkodzili jednak murów, co im się czasami przypisuje.

Pomimo ogromnej dewastacji gmach by
ł wciąż zamieszkany, najpierw przez Kalinowskich, później przez Wiśniowieckich, a w roku 1720 osiedli tu Morsztynowie. Żaden z kolejnych właścicieli Ujazdu nie miał ani woli ani środków na odbudowę i zagospodarowanie tej znakomitej rezydencji, która z wolna zaczęła chylić się ku ruinie.

Od 1770 roku Krzyżtopór był już tylko piękną ruiną, w której nikt nie mieszkał. (...)

Nawet jako ruina założenie zamkowo-pałacowe Krzyżtopór robi olbrzymie wrażenie. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji sprawdzić gorąco zapraszamy.

Po złożeniu wizyty w Ujeździe udamy się do pobliskiego Opatowa.

Dzisiaj to nieco senne miasteczko w przeszłości było jedną z najważniejszych miejscowości regionu i znanym węzłem szlaków handlowych, w tym słynnego szlaku bursztynowego.

Najstarsza osada z około X wieku znajdowała się na wzgórzu zwanym Żmigród, gdzie obecnie stoi zespół klasztorny Bernardynów z XV wieku, z czasem przebudowany w stylu barokowym.

Na przełomie XV i XVI wieku Tatarzy spalili miasto i w takim stanie zakupił je w 1514 roku kanclerz Krzysztof Szydłowiecki.

On to otoczył Opatów kamiennym murem wraz z 4 bramami, z których do dziś zachowała się jedynie Brama Warszawska. Kanclerz odbudował miasto wraz z XII-wieczną romańską kolegiatą.

W trakcie zwiedzania miasta zobaczymy:

Kolegiatę pod wezwaniem Świętego Marcina wzniesioną w wieku XII w stylu romańskim z wyjątkowo bogatym wystrojem. Całe wnętrze świątyni pokryte jest barokową XVIII-wieczną polichromią. Bogaty wystrój świątyni nie przesłoni jednak wartych szczególnej uwagi XVI-wieczne marmurowe nagrobki rodziny Szydłowieckich autorstwa wybitnych włoskich kamieniarzy pracujących przy budowie Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

Bramę Warszawską z XVI wieku, jedyną zachowaną bramę miejską w Opatowie

Kościół i klasztor Bernardynów z XV wieku. Historia tego kompleksu sięga XII wieku, kiedy to wzniesiono kościół przy grodzie nazywanym Żmigrodem. Istnienie parafii poświadczono w 1326 r. Po przeniesieniu parafii do kolegiaty w 1471 r. świątynię przejęli bernardyni.

Podziemia w Opatowie - opatowskie lochy to zespół dawnych piwnic kupieckich pod kamienicami stojącymi

na Rynku. Jako, że w Opatowie krzyżowały się szlaki handlowe, miasto zyskało znaczną popularność. Jednak mury miejskie ograniczały obszar i nie pozwalały budować nowych budynków, i z czasem zaczęło brakować miejsca na składowanie towarów. Kupcy i rzemieślnicy opatowscy rozpoczęli zatem budowę piwnic i korytarzy, które do dnia dzisiejszego ciągną się pod miastem.

Trasa ma długość 335 metrów i przechodzi przez 46 komór oraz korytarze biegnące pod Rynkiem na trzech poziomach. Panuje tu stała temperatura przez cały rok, zbliżona do średniej rocznej temperatury regionu (7-10 st.C).


PROGRAM

  • Spotkanie o godzinie 6.45 na dużym parkingu na Placu Defilad od strony ulicy Marszałkowskiej i wejścia głównego do PKiN. Odjazd o godzinie 7:00 w kierunku Ujazdu.
  • Zwiedzanie Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. (Około godziny)
  • Zwiedzanie Opatowa.
    • Rynek
    • Brama Warszawska
    • Kolegiata św. Marcina w Opatowie.
    • Podziemna Trasa Turystyczna. Trasa ma długość 335 metrów długości i przebiega na trzech poziomach. Na trasie znajdują się strome schody.
    • Klasztor ojców Bernardynów z dawnym wzgórzem miejskim.
  • Przerwa na posiłek w Iłży u podnóża wzgórza z Zamkiem biskupów krakowskich około godziny 16:30. Menu zostanie przesłane uczestnikom przed wyjazdem.
  • Powrót do Warszawy około godziny 20:00.

INFORMACJE TECHNICZNE

Koszt wycieczki - 170,00 PLN/osoba

Cena obejmuje koszt biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ujętych w programie, przejazd autokarem klasy turystycznej, opiekę pilota i lokalnych przewodników oraz ubezpieczenie NNW (do 10 000 PLN).

  • Cena nie obejmuje posiłków. Istnieje możliwość zamówienia obiadu w cenie 30,00 w restauracji w Iłży. Menu zostanie przedstawione uczestnikom drogą mailową.
  • Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 35 osób. Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat.
  • Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat.

-------------------------

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 50,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DOKONANIA REZERWACJI.

CAŁOŚĆ WPŁATY POWINNA WPŁYNĄĆ NA PODANY PONIŻEJ NUMER KONTA DO DNIA 19 LIPCA (PIĄTEK) 2019.

W tytule przelewu proszę wpisać hasło "UJAZD"

Dokonanie przelewu oznacza akceptację "Warunków uczestnictwa w wycieczkach jednodniowych organizowanych przez firmę *Arktour* w formacie pdf. Warunki uczestnictwa w wycieczkach jednodniowych. oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Osoby zainteresowane wykupieniem ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży (25,00 PLN) prosimy o kontakt mailowy na adres [email protected]

Arktour WHU
ul. Egejska 11
02-764 Warszawa

mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Przy rejestracji należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW ! Gdyby nie wyświetlało się pole daty urodzenia dane należy wpisać w polu "NOTATKA".

REZERWACJE OSÓB, KTÓRE NIE DOKONAŁY WPŁATY W PODANYM TERMINIE ZOSTANĄ ANULOWANE.

-------------------------

Wycieczkę pilotuje Arkadiusz Żołnierczyk.

Organizatorem jest firma Arktour WHU, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

www.zwiedzajznami.com.pl

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105
e-mail: [email protected]

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:
https://evenea.pl/polityka-prywatnosci

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia 27-570 Ujazd