29.04 - 03.05.2017 - Śladami pana Wołodyjowskiego - Kresowe Zamki.
29 Kwietnia 2017, 06:15 (Sobota) - 3 Maja 2017, 22:00 (środa)
Step szeroki. Kresy Rzeczypospolitej.,

W stepie szerokim, którego okiem
Nawet sokolim nie zmierzysz
Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa
Pieśni o małym rycerzu
Tym razem Wawagra i Arktour WHU zapraszają Państwa do zwiedzania kresowych zamków. Wspólnie udamy się na Kresy by szukać śladów Pana Wołodyjowskiego i Onufrego Zagłoby.
A plan wygląda tak:
Dzień I
Zbiórka uczestników w dniu 29.04.2017 (sobota) o godzinie 6:15 na parkingu dla autokarów przed Pałacem Kultury od strony Kinoteki (od strony Alej Jerozolimskich. O godzinie 6.30 wyjazd z Warszawy.
Około godziny 10.30 przerwa na posiłek we własnym zakresie w Tomaszowie Lubelskim.
Przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej (formalności graniczne trwają około dwóch godzin, wszystkich uczestników wycieczki obowiązują paszporty ważne co najmniej pół roku w momencie powrotnego przekraczania granicy.).
Rohatyń - senne miasteczko położone nad rzeka Gniłą Lipą. Córką znanego rohatyńskiego popa miała być Anastazja Lisowska znana szerzej jako Roksolana - ukochana Sulejmana Wspaniałego. Zwiedzanie rynku z pomnikiem Roksolany, wybudowanej w XVI wieku cerkwi p.w. św. Ducha.
Halicz - dawna stolica księstwa halicko-włodzimierskiego. W Haliczu wespniemy się na szczyt wzgórza by odnaleźć pozostałości zamku starostów halickich z piękną panoramą na Dolinę Dniestru. Poszukamy też pozostałości danej gminy karaimskiej.
Stanisławów (obecny Iwano-Frankowsk) - zwany przed wojną małym Lwowem. Ufortyfikowane miasto zostało wybudowane na terenie dawnej wsi Zabłotowo staraniem Andrzeja Potockiego. Spacer ulicą Sapieżyńskich, pomnik Mickiewicza, ratusz, kolegiata NMP, kościół ormiański, synagoga reformowana.
Zakwaterowanie w hotelu trzygwiazdkowym w Iwano-Frankowsku (dawnym Stanisławowie). Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień II
Śniadanie bufetowe. Wyjazd w kierunku Kołomyi - stolicy historycznego Pokucia. Zwiedzanie Muzeum Huculszczyzny z największymi zbiorami obrazującymi codzienność Huculszczyzny i jej sztukę ludową, w tym słynne kafle i ceramikę. Spacer po historycznej części miasta z licznymi secesyjnymi kamienicami. W czasie zwiedzania Kołomyi odwiedzimy miedzy innymi miejsca związane z historią sformowania II Brygady Legionów.
Horodenka - miasteczko wzmiankowane po raz pierwszy w końcu XII wieku. Za sprawą Mikołaja Bazylego Potockiego, jednego z najbardziej znanych warchołów kresów południowo-wschodnich w okolicy Horodenki powstały aż pięćdziesiąt cztery kościoły ufundowane w dowód skruchy i żalu za grzechy. W Horodence poznamy historie sarmaty, który służkom kazał wchodzić na drzewa i udawać ptaki. Odwiedzimy też kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Teatynów - jeden z najcenniejszych zabytków baroku wybudowany przez architekta Bernarda Meretynę i przyozdobiony rzeźbami Jerzego Pinzla.
Czerwonogród - malowniczo położony w dolinie rzeki Dniestr nad dopływem rzeki Dżuryń. W Czerwonogrodzie odwiedzimy wodospad nad rzeką Dżuryń. Zobaczymy również pozostałości pałacu rodziny Ponińskich, który wybudowano na fundamentach wcześniejszego zamku, oraz ruiny kościoła, grób 60 mieszkańców Czerwonogrodu zamordowanych nocą z 2/3 lutego 1945 przez bojówki UPA
Zaleszczyki - polski biegun ciepła w okresie II Rzeczpospolitej. W okresie międzywojennym Zaleszczyki były jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów. Wzdłuż Dniestru po polskiej stronie biegły deptaki i stanowiska do kąpieli. Z Warszawy w sezonie letnim odchodziły regularne pociągi dowożące wczasowiczów i przywożące na Mazowsze melony, morele, arbuzy. W Zaleszczykach zobaczymy m.in. willę marszałka Józefa Piłsudskiego, willę Kasprowicza, wespniemy się również na wysoki brzeg Dniestru, żeby zobaczyć zapierający dech w piersiach widok.
Przejazd do Kamieńca Podolskiego, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień III
Śniadanie w formie bufetu.
Kamienice Podolski - legendarne miasto - twierdza. W Kamieńcu odwiedzimy katedrę św. Piotra i Pawła, którą Turcy Osmańscy przemianowali na meczet, którego pozostałością jest jedyny w tej części Europy zabytkowy minaret stojący u boku katedry, odwiedzimy m.in. basztę Batorego, legendarną studnię ormiańską, rynek polski z ratuszem, dawny klasztor Trynitarzy, kościół ormiański, Most Turecki, zamek dolny i górny, na którym poznamy prawdziwą historię Pana Wołodyjowskiego i Basieńki a właściwie Krystyny, losy Ketlinga (Hejkinga). Czas wolny na obiad.
Okopy św. Trójcy - zwiedzanie pozostałości twierdzy bastionowej zaprojektowanej przez Tylmana Gamerskiego w widłach rzek Zbrucz i Dniestr dla blokowania twierdzy w Kamieńcu, która stała się w 1672 siedzibą prowincji - eleajatu Podolskiego Imperium Osmańskiego. Okopy św. Trójcy są między innymi miejscem akcji "Nie-boskiej komedii".
Chocim - niezdobyta twierdza Rzeczpospolitej 1621, 1673. Twierdza bastionowa wybudowana na wysokim brzegu Dniestru. Pierwsze fortyfikacje powstały już w XI wieku. W czasie zwiedzania zamku ukrytego za siecią wałów obronnych powstałych w XVI i XVII wieku poznamy historię dwóch zwycięskich bitew hetmanów Chodkiewicza i Sobieskiego.
Powrót do hotelu obiadokolacja, wieczorny spacer w dolinie Smotrycza, nocleg.
Dzień IV
Śniadanie bufetowe. Wykwaterowanie z hotelu, wyjazd w kierunku Tarnopola.
Skała Podolska - krótki postój na zdjęcia dawnego zamku prywatnego wybudowanego przez Lanckorońskich.
Jazłowiec - przyjrzymy się pozostałościom słynnego zamku wzniesionego na przełomie XIV i XV wieku przez rodzinę Buczackich, zwiedzimy również okazały pałac wzniesiony przez Stanisława Poniatowskiego, grób błogosławionej Marceliny Darowskiej.
Buczacz - spacerując po okolicach rynku skupimy na buczackim ratuszu, poszukamy śladów urodzonego w Buczaczu Szymona Wiesenthala, wędrując w stronę ruin zamku cofniemy się w czasie do roku 1672 i poznamy bohaterską Teresę z Cetnerów Potocką oraz kulisy podpisania traktatu pokojowego w buczackim zamku pomiędzy rzeczpospolitą a imperium osmańskim..
Trembowla - pozostałości zamku górującego nad miasteczkiem wielokrotnie obleganego przez Tatarów, Kozaków, w końcu Turków. Na podzamczu zobaczymy miedzy innymi pomnik Anny Doroty Chrzanowskiej, która dzięki sile charakteru zagrzewała załogę liczącą nieco ponad 300 ludzi w czasie oblężenia tureckiego w 1675 roku. Pomimo że atakujący Turcy dysponowali 10000 żołnierzy, Chrzanowskiej udało się odeprzeć wszystkie szturmy i obronić zamek.
Zbaraż - zwiedzanie słynnej twierdzy opisanej na kartach "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza. W roku 1649 załoga twierdzy oparła się szturmom armii kozacko -tatarskiej, której liczebność historycy oceniają na około 180000 wojsk. W Zbarażu poznamy okoliczności przedarcia się przez obóz Kozacko - Tatarskich sił przez Pana Skrzetuskiego. Stawy już dawno wyschły.. ale historia wciąż jest równie niezwykła J
Wiśniowiec - legendarna siedziba rodu Wiśniowieckich. Odwiedzimy jedną z największych i najlepiej zachowanych n Wołyniu siedzib magnacki - zamek rodziny Wiśniowieckich. Tu poznamy bliżej historię Jeremiego Wiśniowieckiego, oraz wydarzenia które miały miejsce w XVIII wieku a do historii przeszył jako najwspanialszych ceremonii żałobnych rzeczypospolitej. Mszę żałobna ostatniego z Wiśniowieckich celebrowało 40 księży.. ale to dopiero początek opisu niezwykłego pogrzebu.
Zakwaterowanie w hotelu w Krzemieńcu, obiadokolacja nocleg.
Dzień V
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu.
Krzemieniec - zwiedzanie budynków dawnego Liceum Krzemienieckiego, Muzeum Juliusza Słowackiego, tzw. Góra Bony z pozostałościami zamku z czasów Kazimierza Wielkiego.
Wyjazd w kierunku granicy. O ile czas pozwoli zwiedzanie klasztoru prawosławnego w Poczajowie.
INFORMACJE TECHNICZNE (Warunki uczestnictwa, płatności etc. )
CENA: 700 zł/osoba
Cena zawiera: przejazd autobusem, noclegi, koszt realizacji programu (z wyłączeniem kosztów biletów wstępu płatnych dodatkowo 70zł/osoba), ubezpieczenie NNW i K.L, podatek VAT, obsługę pilocką i przewodnicką.
Cena nie zawiera:wydatków własnych uczestników, kosztów biletów wstępu płatnych dodatkowo 70 zł/osoba.
Rezerwacja miejsca jest bezpłatna. Przy dokonywaniu rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia uczestnika. Data jest niezbędna przy zawieraniu ubezpieczenia NNW i KL.
Po dokonaniu rezerwacji należy w ciągu siedmiu dni dokonać wpłaty zaliczki w wysokości 150,00 PLNna numer konta:
Arktour WHU
ul. Egejska 11
02-764 Warszawa
Bank Credit Agricole:
51 1940 1076 5974 9105 0000 0000
Przy dokonywaniu wpłaty prosimy umieścić w tytule przelewu hasło "Zamki"
Sugerujemy wykupienie w dowolnej firmie ubezpieczeniowej ubezpieczenia pokrywającego koszty rezygnacji z uczestnictwa w wycieczce wynikającego ze zdarzeń losowych.
Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych. Wynajęcie pokoju jednoosobowego wymaga dopłaty 200,00 PLN.
BY PRZEKROCZYĆ GRANICĘ KONIECZNE JEST POSIADANIE AKTUALNEGO PASZPORTU Z PRZYNAJMNIEJ PÓŁROCZNYM TERMINEM WAŻNOŚCI W DNIU 03.05.2017.
W wypadku niezebrania grupy organizator może odwołać wycieczkę.
W razie pytań prośba o kontakt:
e-mail: [email protected]
tel: 514-784-177
tel: 511-630-598
Organizatorem wyjazdu jest firma Wawagra.
ul. Młyńska 1 lok. 5
08-460 Godzisz
https://www.facebook.com/WawaGra
Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694.
Miejsce
Termin
Dodaj do kalendarzaOrganizator
Arktour - Arkadiusz Żołnierczyk
Legionów Polskich 74 lok. 3896-300 Żyrardów
Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105