Szkolenie: pomoc hipoterapeuty

17 Września 2019, 17:00 (Wtorek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Zapisy
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Na czym polega praca pomocnika hipoterapeuty?


Podstawową zasadą bezpieczeństwa w zespole terapeutycznym jest posiadanie przeszkolonego pomocnika, który podczas całej terapii - kontaktu pacjenta z koniem z ziemi oraz podczas wykonywania ćwiczeń na koniu, wykaże się doświadczeniem w obsłudze konia i wiedzą pozwalającą współgrać w zespole hipoterapeutycznym. Podstawowym obowiązkiem profesjonalnego pomocnika jest:

  • wykonywanie poleceń hipoterapeuty
  • dbanie o dobrostan fizyczny i psychiczny konia
  • troska o poprawę komfortu świadczonych usług
  • postawa pełna szacunku dla zwierzęcia i osób chorych
  • przestrzeganie reguł bezpieczeństwa w pracy z koniem
  • ubezpieczenie własne.
    Pomocnik Hipoterapeuty powinien utrwalać i rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w procesie
    ciągłego kształcenia się.

W skład zespołu terapeutycznego wchodzi:

  • Wykwalifikowany hipoterapeuta.
  • Lekarz prowadzący lub konsultujący zespół.
  • Wykwalifikowany hipoterapeuta.
  • Współpracownicy: fizjoterapeuta, psycholog, pedagog, pedagog specjalny, neurolog, ortopeda lub inny specjalista w zależności od specyfiki problemu pacjenta.

Co daje nasze szkolenie?

Po ukończeniu naszego kursu i zdaniu egzaminu końcowego uczestnik szkolenia otrzymuje uprawnienia profesjonalnego pomocnika w zespole hipoterapeutycznym. Uzyskane w ten sposób uprawnienia wydane przez zarząd Stowarzyszenia Kendżi oraz partnera firmę Eva-Med na terenie Śląskiego Centrum Hipoterapii umożliwia podjęcie legalnej współpracy w zespole hipoterapeutycznym. Dodatkowo uczestnik otrzymuje legitymację w wersji plastikowej oraz CERTYFIKAT ukończenia szkolenia.

Zajęcia są przewidziane dla grupy 12 osób.
Szkolenie składa się z:
1. części ogólnej i specjalistycznej ,zajęcia grupowe - łącznie 4 godziny wykładów z teori,
2. części praktycznej, zajęcia indywidualne - po 4 godzi. dla każdej z osób/ łącznie 48 godzin,
3. części egzaminacyjnej grupowej teoretycznej tj. test i egzaminu indywidualnego tj. praca w zespole z koniem i hipoterapeutą - po godzi. na osobę / łącznie 12 godzin.

Opanowanie każdej z części jest zależne od determinacji, dyspozycyjności oraz dotychczasowej wiedzy kursanta. Osoby posiadające już wiedzę i doświadczenie, sprawniej poradzą sobie z przygotowanym materiałem. Najbardziej aktywni uczestnicy mogą ukończyć szkolenie zaledwie w 7-8 dni.
Po każdym temacie przystępuje się do testu cząstkowego. Po rozwiązaniu wszystkich testów cząstkowych, przechodzi się do egzaminu zaliczeniowego praktycznego oraz testu generalnego. W wypadku nie zaliczenia jednego z testów można nieodpłatnie przystąpić do niego ponownie. Ilość prób jest nieograniczona. Czas pracy oraz termin ukończenia szkolenia określa termin realizacji projektu w którym jest możliwość organizacji zajęć praktycznych i egzaminu końcowego wedle indywidualnych potrzeb i dyspozycyjności czasowej.

W szkoleniu mogą wziąć osoby w wieku od 13 roku życia. Pierwszeństwo mają wolontariusze z terenu gminy Czerwionka-Leszczyny. Warunkiem otrzymania certyfikatu oprócz zdania egzaminów jest również wykonanie trzech prac społecznych objętych tematyką szkolenia.

Terminy części teoretycznej: 17 i 24 września

O zakwalifikowaniu się na szkolenie poinformujemy najpóźniej 15.09.2019 drogą mailową.

Szkolenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Kendżi na terenie Śląskiego Centrum Hipoterapii w Stanowicach w partnerstwie z firmą Eva-Med. Szkolenie prowadzi wykwalifikowana kadra z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i hodowlanym: pedagog, hipoterapeuta i instruktor jeździectwa.

Szkolenia są realizowane w ramach Projektu "Wolontariat wzmacnia". Projekt "Wolontariat wzmacnia" dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018 oraz środków finansowych Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. 

Zobacz również:

szkolenia Wolontariat wydarzenia Czerwionka-Leszczyny