To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Dostępne do Liczba
  Gotyckim szlakiem - Radzyń i Grudziądz.

dostępnych: 8

już niedostępne -

Szanowni Państwo

Ta wycieczka powinna usatysfakcjonować każdego miłośnika historii i gotyckiej architektury.

ARKTOUR I WAWAGRA zapraszają na północ, na Ziemię Chełmińską, by podziwiać budowle wznoszone z palonych cegieł w czasach gdy tereny te należały do Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. A bez oficjalnej nomenklatury - do Krzyżaków. A tam gdzie pojawiał się zakon wcześniej czy później dochodziło do konfliktu z Polską i historia lała się wartkim strumieniem.

Wyruszamy zatem do Radzynia Chełmińskiego i Grudziądza.

PROGRAM:

Przejazd w kierunku Grudziądza będzie znakomitą okazją do poznania historii ziemi chełmińskiej oraz tajemnic zakonu krzyżackiego. Wiele z nich, mimo upływu czasu, wciąż spędza sen z powiek historykom i archeologom.

Opowiemy również o regionalnej kuchni, a w drodze powrotnej spróbujemy chełmińskich smaków.

Radzyń Chełmiński - gród założony przez Krzyżaków po 1231 roku.

W towarzystwie lokalnego przewodnika zwiedzimy zamek w Radzyniu. Podczas zwiedzania poszukamy tajemniczych znaków Templariuszy.

Niestety nie są to wskazówki do miejsca ukrycia skarbu braci zakonnych, lecz pozostałość po ekipie filmowej, kręconej w zamkowych murach film "Pan Samochodzik i Templariusze".

Po zwiedzeniu zamku doznamy silnych wzruszeń dendrologiczno-historycznych podziwiając niezwykły okaz cisa pospolitego. Drzewo posadzono było na pamiątkę założenia Towarzystwa Jaszczurowego. Przynajmniej tak mówi legenda. Związek zaś istniał naprawdę i miał swoje tajemnice, a my spróbujemy je zgłębić.

Grudziądz - jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce z mnóstwem gotyckich zabytków.

Konrad Mazowiecki przepisał ziemię chełmińską wraz z Grudziądzem Krzyżakom. Rycerze zakonni, doceniając dogodne położenie miasta, ustanowili tu komturstwo. wznieśli okazały zamek, stanowiący zaplecze do wypraw przeciw Prusom.

Przez dziesięciolecia Grudziądz był tętniącym życiem portem wiślanym, który ze wszystkich sił starał się konkurować ze słynnym Toruniem w ilości przeładowywanego zboża.

W czasie wędrówki przez miasto zobaczymy między innymi zabytkowe wyjątkowo wysokie spichlerze nad Wisłą, mające do sześciu kondygnacji, Bramę Wodną, Górę Zamkową z pozostałościami zamku krzyżackiego, rynek z ławeczką Mikołaja Kopernika, tablicę upamiętniająca stracenie Mikołaja z Ryńska, pomnik ułana z dziewczyną.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Cena wycieczki: 130 zł/osoba.

Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota, całkowity koszt realizacji programu, bilety wstępu do obiektów muzealnych, ubezpieczenie NNW, podatek VAT.

Posiłek we własnym zakresie,

Spotykamy się w sobotę, 03 czerwca 2017 (sobota), o godzinie 07:00 przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki (od strony Alej Jerozolimskich) przy parkingu dla autokarów.  O godzinie 07:15 wyjazd w kierunku Ziemi Chełmińskiej.

Planowany powrót do Warszawy około godziny 23.00

W trakcie zwiedzania będzie około godzinna przerwa obiadowa. Posiłek we własnym zakresie.

Przy rejestracji konieczne jest podanie prawidłowej daty urodzenia, niezbędnej do zawarcia umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

W dniu 20.05.2017 do wszystkich osób, które dokonały rezerwacji miejsca zostanie przesłana wiadomość z informacją potwierdzającą zebranie grupy wyjazdowej wraz z numerem konta. Jeżeli ktoś takiego maila nie otrzyma a zarejestrował się prosimy o kontakt.

Przyjmowanie wpłat zakończy się w dniu 27.05.2017 (SOBOTA). Oznacza to, że przelewu środków należy dokonać najpóźniej w dniu 26.05.2017 (PIĄTEK).

DO AUTOKARU WSIADAMY W KOLEJNOŚCI DOKONYWANIA WPŁAT.

--------------------------

Organizatorem wycieczki jest firma Wawagra: www.wawagra.waw.pl/kontakt/

Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694

Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania wycieczki w wypadku nie zebrania odpowiedniej liczby uczestników, o czym natychmiast poinformuje drogą mailową. W wypadku odwołania wycieczki wpłacone środki zostaną bezzwłocznie zwrócone na konto wpłacających.

Ze względów organizacyjnych możliwa jest zmiana kolejności zwiedzania obiektów.
Zobacz również:

kultura i sztuka kultura i sztuka w grudziądz wydarzenia Grudziądz