Dzień Mózgu

14 Czerwca 2018, 14:00 (Czwartek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
  Rodzaj Dostępne do Liczba
  Dzień Mózgu
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Wydarzenie ma na celu przybliżyć szerszej publiczności, w jaki sposób działa nasz mózgu, co mu szkodzi, a co pomaga funkcjonować lepiej. Chcemy propagować wśród społeczeństwa wiedzę o mózgu poprzez uczestnictwo w popularnonaukowych wykładach i warsztatach. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do zgłębiania wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu, a także poznanie warsztatu pracy neurobiologów, neurochirurgów i psychologów.

,,Dzień Mózgu"

KIEDY: 14 czerwca 2018r. (czwartek, 14.00-15.30 w sali 0.5 oraz 15.00-16.30 w sali 0.4)

GDZIE: Uniwersytet SWPS WZ Sopot, ul. Polna 16/20, 81-745 Sopot

Pierwszą prelekcję wygłosi dr Kamila Jankowiak-Siuda, która odpowie na pytanie ,,Gdzie w mózgu kryje się empatia?".

Co się dzieje w mózgu człowieka, gdy widzi dookoła dziejącą się krzywdę, gdy współodczuwa, rozumie i troszczy się o innych? Czy istnieją czynniki, które zmieniają poziom empatii? Czy wszyscy są zdolni do empatii? Czy można wytrenować empatię?W trakcie wykładu zostaną przedstawione najnowsze dane dotyczące neurobiologicznych podstaw empatii bólu. Przyjrzymy się jak różne cechy obserwatorów bólu jak i cierpiących mogą wpływać na zmianę aktywności empatycznego mózgu, jak osoby wrażliwe w przetwarzaniu bodźców reagują na ból innych w porównaniu do osób narcystycznych czy psychopatycznych . Przyjmując założenie, iż nasz mózg jest niezwykle dynamiczny, na koniec zobaczymy, co można uczynić aby zwiększyć poziom empatii na poziomie plastycznego mózgu. Sala 0.5, godzina 14.00-15.30, 14 czerwca 2018r.

Drugi wykład poprowadzi prof. dr hab. Małgorzata Kossut, która opowie o ,,Mechanizmach neuroplastyczności". 

Neuroplastyczność to właściwość mózgu, dzięki której jest on zdolny do adaptacji, zmienności, samonaprawy, uczenia się i pamięci. Na zjawisko neuroplastyczności składa się długi szereg zmian komórkowych i molekularnych - zmieniają się synapsy, rozgałęzienia dendrytów, liczba i kształt kolców dendrytycznych, rosną zakończenia aksonalne, zmienia się grubość ich osłonki mielinowej, niekiedy powstają nowe neurony. Możemy te zjawiska podzielić na plastyczność synaptyczną i zmiany strukturalne neuronów. Termin neuroplastyczność można uznać za parasol, pod którym kryje się wiele procesów, spowodowanych różnymi przyczynami i dotyczących różnych struktur mózgu, połączonych tym, że trwale zmieniają własności neuronów. Na wykładzie będą omówione różne przejawy plastyczności mózgu i ich komórkowe mechanizmy. Sala 0.4, godzina 15.00-16:30, 14 czerwca 2018r.

Serdecznie zapraszamy na dzień pełen wiedzy o jednym z najważniejszych narządów człowieka!

UWAGA: Obowiązują zapisy. Wydarzenie jest bezpłatne.

XXX

Kim jesteśmy?

Empiria jest interdyscyplinarnym kołem, działającym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie. Działalność koła koncentruje się na pogłębianiu i popularyzacji wiedzy z zakresu nauk psychologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem neuropsychologii, psychologii poznawczej, psychologii zdrowia oraz psychoonkologii. KN Empiria otrzymało I wyróżnienie w konkursie StRuNa za działalność w roku akademickim 2012/2013. Projekt "Warsztat badacza", realizowany w maju i czerwcu 2014 r., zdobył główną nagrodę w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego StRuNa 2014 w kategorii "Najlepszy Projekt Roku". Ponadto Koło otrzymało wyróżnienie w kategorii "Koło Naukowe Roku 2014".

Zobacz również:

szkolenia szkolenia w 81-745 sopot wydarzenia 81-745 Sopot

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "Tydzień Zdrowia Psychicznego. Rozumiem i akceptuję." jest Koło Naukowe Empiria

4 grudnia 2017, 17:00 (poniedziałek)

Dodaj do kalendarza

uniwersytet swps, wydział zamiejscowy w sopocie

ul. Polna 16/20 , 81-745 Sopot

Zobacz na mapie

Organizator


Zobacz również:

konferencje konferencje w Sopocie Mózg Neurologia Zarządzanie emocjami Zdrowie wydarzenia Sopot