To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja na debatę 3.02.2020
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Klub Absolwentów UW zaprasza na 1. debatę 3. edycji cyklu "Widoki na przyszłość" pt. Polonez czy chocholi taniec - co Polakom w duszy gra? Edukacja muzyczna jako zapomniany element spójności społecznej. 

Do udziału w cyklu zapraszamy całą społeczność UW (#JestemzUW) - absolwentów, studentów, doktorantów, badaczy i pracowników uczelni.

Czy państwo powinno opiekować się repertuarem i tworzyć opowieść o polskim muzycznym dziedzictwie? Czy do promocji kraju potrzebujemy więcej Ślaska i Mazowsza czy raczej Pendereckiego? Powojenna presja na "użycie" motywów ludowych zniechęcała wielu artystów do sięgania do muzycznej kultury wiejskiej - jak to się stało, że ci którzy w końcu zaczęli to robić (jak Górecki czy Kilar) osiągnęli międzynarodowy sukces? Czy ustalony odgórnie procent polskiej muzyki w mediach jakkolwiek działa na rzecz kultury polskiej? W jakim stopniu możemy czerpać z ludowej tradycji, nie traktując muzyki i tańca jako skansenu? Jak tworzyć lub odtworzyć coś co może być źródłem takiej inspiracji? Skąd bierze się wielkomiejska moda na kursy oberków i białego śpiewu? Jak sprawić, abyśmy wszyscy grali i śpiewali, traktując to jako zajęcie wspólnotowe, tak jak ma to miejsce w przypadku narodów traktujących muzykę i taniec tożsamościowo - na równi z językiem?

czas: 3.02.2020 w godzinach 18.00-20.00

miejsce: Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4

Paneliści:

prof. dr hab. Piotr Dahlig, kierownik Zakładu Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Piotr Zgorzelski, Basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Trio. Z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom w 2002 roku - "Janko Muzykant czyli szkoła wiejskiego muzykowania"). Od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na świecie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez Instytut Muzyki i Tańca, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Adama Mickiewicza.

Klaudia Niemkiewicz, doktor kulturoznawstwa, etnolożka (Uniwersytet Warszawski), autorka rozprawy "Przyswajanie wiejskich tradycji muzycznych. Refleksje krytyczne na temat recepcji muzyki ludowej przez muzykujących folklorystów w Polsce po roku 1980".

Moderator: Paweł Sulik, dziennikarz radia TOK FM zajmujący się problematyką społeczną i kulturalną. W swoich audycjach dużo miejsca poświęca rewolucji energetycznej, ochronie środowiska i problemom migracji. Autor programu radiowego "Los Polandos" poświęconego obcokrajowcom żyjącym w Polsce. Muzyk. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii UW.

Po debacie zapraszamy na toast noworoczny. 

Oprawa muzyczna: Weronika Sura, wirtuozka akordeonu.

Zobacz również:

konferencje Debata wydarzenia Warszawa