Polonez czy chocholi taniec - co Polakom w duszy gra? 3. edycja debat "Widoki na przyszłość".
3 Lutego 2020, 18:00 (Poniedziałek)
Klub Absolwentów UW zaprasza na 1. debatę 3. edycji cyklu "Widoki na przyszłość" pt. Polonez czy chocholi taniec - co Polakom w duszy gra? Edukacja muzyczna jako zapomniany element spójności społecznej.
Do udziału w cyklu zapraszamy całą społeczność UW (#JestemzUW) - absolwentów, studentów, doktorantów, badaczy i pracowników uczelni.
Czy państwo powinno opiekować się repertuarem i tworzyć opowieść o polskim muzycznym dziedzictwie? Czy do promocji kraju potrzebujemy więcej Ślaska i Mazowsza czy raczej Pendereckiego? Powojenna presja na "użycie" motywów ludowych zniechęcała wielu artystów do sięgania do muzycznej kultury wiejskiej - jak to się stało, że ci którzy w końcu zaczęli to robić (jak Górecki czy Kilar) osiągnęli międzynarodowy sukces? Czy ustalony odgórnie procent polskiej muzyki w mediach jakkolwiek działa na rzecz kultury polskiej? W jakim stopniu możemy czerpać z ludowej tradycji, nie traktując muzyki i tańca jako skansenu? Jak tworzyć lub odtworzyć coś co może być źródłem takiej inspiracji? Skąd bierze się wielkomiejska moda na kursy oberków i białego śpiewu? Jak sprawić, abyśmy wszyscy grali i śpiewali, traktując to jako zajęcie wspólnotowe, tak jak ma to miejsce w przypadku narodów traktujących muzykę i taniec tożsamościowo - na równi z językiem?
czas: 3.02.2020 w godzinach 18.00-20.00
miejsce: Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4
Paneliści:
prof. dr hab. Piotr Dahlig, kierownik Zakładu Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Piotr Zgorzelski, Basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Trio. Z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom w 2002 roku - "Janko Muzykant czyli szkoła wiejskiego muzykowania"). Od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na świecie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez Instytut Muzyki i Tańca, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Adama Mickiewicza.
Klaudia Niemkiewicz, doktor kulturoznawstwa, etnolożka (Uniwersytet Warszawski), autorka rozprawy "Przyswajanie wiejskich tradycji muzycznych. Refleksje krytyczne na temat recepcji muzyki ludowej przez muzykujących folklorystów w Polsce po roku 1980".Moderator: Paweł Sulik, dziennikarz radia TOK FM zajmujący się problematyką społeczną i kulturalną. W swoich audycjach dużo miejsca poświęca rewolucji energetycznej, ochronie środowiska i problemom migracji. Autor programu radiowego "Los Polandos" poświęconego obcokrajowcom żyjącym w Polsce. Muzyk. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii UW.
Po debacie zapraszamy na toast noworoczny.
Oprawa muzyczna: Weronika Sura, wirtuozka akordeonu.
Miejsce
Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4, parter, Warszawa