11.02.2017 W poszukiwaniu białego złota i pasiastych krzemieni - Ćmielów. [Wycieczka autokarowa]
11 Lutego 2017, 07:45-19:00 (Sobota)
Ćmielów,

Tym razem zapraszamy na wycieczkę w sposób delikatny gdyż motyw przewodni naszej wycieczki jest nadzwyczaj kruchy.
Ruszamy do "porcelanowego miasteczka" - Ćmielowa.
W roku 1709 Johann Friedrich Böttger, alchemik elektora saskiego i króla Polski Augusta II Mocnego wyprodukował twardą białą porcelanę.
Od tego czasu datuje się produkcję porcelany europejskiej. Porcelanę nazywano "białym złotem" gdyż osiągała ceny zbliżone do tego cennego kruszcu.
W trakcie wyjazdu zwiedzimy Żywe Muzeum Porcelany oraz kopalnię krzemionki. Patrząc na ćmielowski zamek dowiemy się jak to się stało, że Mikołaj Radziwiłł został "sierotką" oraz zejdziemy pod ziemię do kopalni krzemienia pasiastego.
--------------------------
Szczegółowy plan wycieczki poniżej:
Spotykamy się 11.02.2017 (sobota) o godzinie 7:45 przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki (Alej Jerozolimskich). O godzinie 8.00 wyjazd w kierunku Ćmielowa.
Planowany powrót około godziny 19.00
Ćmielów - niewielka miejscowość leżąca nad rzeką Kamienną, od wieków znana z wyrobów garncarskich. Wpływ miała na to doskonałej jakości glina wydobywana ze złóż w najbliższej okolicy. Przywilej dla garncarzy z Ćmielowa potwierdził król Stanisław August. Ćmielów słynie z wyrobów porcelanowych od roku 1807!
Żywe Muzeum Porcelany - wewnątrz dawnego pieca poznamy proces powstawania porcelany, krok po kroku- od wydobycia specjalnej białej glinki po proces wypalania i malowania. Po zwiedzaniu możliwość zrobienia zakupów w sklepie firmowym.
Zamek w Ćmielowie - pozostałości renesansowego zamku. Rezydencja wzniesiona przez Szydłowieckich była miejscem narodzenia Mikołaja Radziwiłła Sierotki, zniszczona w 1656 roku przez wojska księcia Rakoczego popadła w trwała ruinę. Prezentacja ubioru stroju szlacheckiego z przełomu XVI i XVII wieku.
Przerwa na posiłek we własnym zakresie w okolicy Ostrowca Świętokrzyskiego.
Krzemionki Opatowskie - zapuścimy się kilaka metrów pod ziemię, aby poznać tajemnice pradziejowej kopalni krzemienia pasiastego.
Krzemień pasiasty, zwany dziś kamieniem "nadziei", był w schyłku epoki kamienia jednym z najbardziej cenionych surowców do produkcji narzędzi, przede wszystkim siekier, toporów i dłut. Śmiało można stwierdzić, że był "stalą" pierwszych kultur rolniczych.
W trakcie zwiedzania przejdziemy trasą wiodącą przez labirynt podziemnych wyrobisk, gdzie zobaczymy m.in. wykonane na ścianie chodnika wyobrażenie bogini matki, która miała chronić pracujących górników. Po wyjściu na powierzchnię odwiedzimy rekonstrukcję osady neolitycznej oraz nowy pawilon muzealny wraz z ekspozycją poświęconą krzemieniowi pasiastemu i pradziejom doliny rzeki Czarnej.
--------------------------
Cena: 106 zł/osoba
Cena zawiera: całkowity koszt realizacji programu, wejście do obiektów, ubezpieczanie NNW, podatek VAT.
Rezerwacja miejsca jest bezpłatna.
Przy rezerwacji miejsca niezbędne jest podanie daty urodzin. Bez daty urodzin nie ma możliwości objęcia uczestnika wycieczki polisą NNW.
W dniu 29.01.2017 do wszystkich osób, które dokonały rezerwacji miejsca zostanie przesłana wiadomość z informacją potwierdzającą zebranie grupy wyjazdowej wraz z numerem konta. Jeżeli ktoś takiego maila nie otrzyma a zarejestrował się prosimy o kontakt.
Przyjmowanie wpłat zakończy się w dniu 04.02.2017 (SOBOTA). Oznacza to, że przelewu środków należy dokonać najpóźniej w dniu 03.02.2017(PIĄTEK).
--------------------------
Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania wycieczki w wypadku nie zebrania odpowiedniej liczby uczestników, o czym natychmiast poinformuje drogą mailową. W wypadku odwołania wycieczki wpłacone środki zostaną bezzwłocznie zwrócone na konto wpłacających.
Ze względów organizacyjnych możliwa jest zmiana kolejności zwiedzania obiektów.
**************************
Organizatorem wycieczki na zlecenie Arktour WHU jest firma Wawagra: www.wawagra.waw.pl/kontakt/
Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694
DO ZOBACZENIA !
Miejsce
Termin
Dodaj do kalendarzaOrganizator
Arktour - Arkadiusz Żołnierczyk
Legionów Polskich 74 lok. 3896-300 Żyrardów
Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105