Agile Silesia #12
3 lutego 2016 o 18:00 w Strefie Centralnej w Katowicach odbędzie się dwunaste spotkanie Agile Silesia. Strefa Centralna znajduje się przy Placu Śląskim 2 w centrum Katowic ( zobacz na mapie). W tej edycji przyjrzymy się bliżej skalowaniu Agile, a także współpracy pomiędzy User Experience Designer a Product Owner.
Wykłady
Tomasz de Jastrzębiec Wykowski - Skalowanie Scruma - Large Scale Scrum
O prelegencie
Tomasz jest pierwszym polskim Certyfikowanym Trenerem Scrum (Certified Scrum Trainer, CST) akredytowanym przez Scrum Alliance - najstarszą i największą organizację non-profit, mającą na celu promowanie Scruma.
W 2010 roku Tomasz założył firmę ProCognita i od tego czasu pomaga europejskim organizacjom IT wdrażać kulturę Agile jako niezależny trener i coach. Jego klientami są firmy od start-upów do międzynarodowych korporacji. Różni się również ich profil działalności, od instytucji finansowych ubezpieczeń, systemów embeded i telekomunikacji.
Tomasz cały czas poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach, spotkaniach lokalnych grup i szkoleniach. Swoje kompetencje trenerskie rozwija na dedykowanych szkoleniach. Jest Management 3.0 Facilitator, Certified LeSS Practictioner, a od 2008 roku posiada certyfikat Project Management Professional, PMP. Ukończył również studia podyplomowe z komunikacji.
Tomasz jest aktywnym członkiem społeczeństwa Agile. Prowadzi szkolenia i warsztaty w ramach międzynarodowych konferencji i spotkań lokalnych grup. Wspiera i organizuje wydarzenia Agile i Lean. Jest inicjatorem i współorganizatorem inicjatywy ALE Kraków
Pokrótce o prelekcji
Skalowanie Agile stało się bardzo popularne w ostatnich latach. Jednak większość organizacji szuka odpowiedzi na pytanie "JAK", a nie "DLACZEGO". Najczęściej generuje to masę skomplikowanych rozwiązań, ciekawych tytułów stanowisk i niespotykanych do tej pory wyzwań. Bardzo rzadko natomiast znajduje i rozwiązuje przyczyny istniejących problemów. Dlatego chciałbym nasze spotkanie zacząć od rozmowy z Wami dlaczego robimy pewne rzeczy. Dlaczego Scrum działa na poziomie jednego zespołu i jak możemy go użyć dla większej organizacji. Opowiem Wam też trochę o LeSSie (Large Scale Scrum), a jak starczy czasu, to spróbujemy ustalić jak zacząć transformację i czego unikać.
Co chciałbym, żebyście wynieśli? Zrozumienie, skąd biorą się Wasze obecne problemy i kilka eksperymentów, które mogą Wam pomóc.
Paweł Nowy Nowak - UX Designer spotyka Product Ownera - jak ułożyć dobrą współpracę?
O prelegencie
Paweł Nowak jest niezależnym konsultantem specjalizującym się w projektowaniu usług i doświadczeń (Service and Experience Design). Z branżą User Experience związany jest od 7 lat. Przez większość swojej dotychczasowej kariery był liderem zespołu UX w firmie Future Processing.
Jest pomysłodawcą i współrganizatorem konferencji World Usability Day Silesia (www.wudsilesia.pl). Wspólnie ze znajomymi prowadzi projekty społecznie zaangażowane, w których wykorzystuje design, by pomagać innym.
Prowadzi szkolenia z zakresu projektowania usług oraz UX, wykłada na kierunku User Experience Design w SWPS Katowice oraz bloguje na: www.nowy.me.
Pokrótce o prelekcji
Wszyscy wiemy, że "dobry UX" jest w cenie i że UX zdecydowanie wykracza poza interfejs użytkownika. Projektanci doświadczeń (UX Designerzy) mają olbrzymi wpływ na całe doświadczenie człowieka, korzystającego z produktów i usług. Skupiają oni swoją uwagę na dokładnym zrozumieniu ludzkich potrzeb, by stworzyć rozwiązanie, które będzie wartościowe dla użytkowników jak i opłacalne dla biznesu. Jednak rola i odpowiedzialność projektanta UX w niektórych obszarach mocno pokrywa się z rolą i odpowiedzialnością Product Ownera. Czy taki stan rzeczy zawsze musi prowadzić do konfliktu, czy może jest to szansa, na to, by zbudować lepsze rozwiązanie?
Podczas prezentacji podzielę się swoimi obserwacjami ze współpracy z wieloma Product Ownerami, z którymi przez ostatnie lata tworzyłem interaktywne produkty i usługi. Zaprezentuję również kilka zasad współpracy, które wypracowałem przez ten czas. Zasad, które nie tylko wspierają współpracę, ale również budowanie wzajemnego zaufania.
Open Space
Po wykładach zapraszamy do panelu dyskusyjnego, w ramach którego każdy z uczestników spotkania Agile Silesia będzie mógł zaproponować temat i przedyskutować swoje zagadnienie.
Przeczytaj o Open Space na Wikipedii oraz w artykule Dyskusje w formule Open Space
Miejsce
Plac Śląski 2, Katowice