ARTONOMIA Paweł Leszkowicz "ARTYSTA-KURATOR-INSTYTUCJA: Strategie współpracy, prezentacji twórczości i przetrwania"
12 Października 2019, 15:00-18:15 (Sobota)
ARTONOMIA to nowy projekt edukacyjny poznańskiej Fundacji Uniwersytetu Ekonomicznego! Zapraszamy artystów, twórców, animatorów i kadry kultury, by podniosły swoje zawodowe kompetencje oraz rzeszę ekonomistów, bankowców, finansistów, którzy chcieliby poznać świat sztuki, mecenatu artystycznego i kolekcjonerstwa. W programie warsztaty, szkolenia i spotkania z ciekawymi osobami, praktykami wielu dziedzin.
ARTONOMIA to forma dialogu ujęta w Laboratoria podzielone na bezpłatne warsztaty i szkolenia, mnóstwo praktycznej i aktualnej wiedzy. Organizatorem jest Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Głównymi partnerami: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu. ARTONOMIA współfinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Więcej szczegółów http://fundacjauep.pl/news/2019/20190919.html, https://www.facebook.com/fundacjauep/
Prosimy o punktualne przybycie na warsztaty.
Liczba miejsc jest ograniczona i zależy nam, aby dobrze wykorzystać szansę dla każdej chętnej osoby, dlatego prosimy o poinformowanie najpóźniej na 3 dni przed planowanym warsztatem o swojej nieobecności, abyśmy mogli przekazać wolne miejsce osobie z listy rezerwowej.
12 października 2019, godz. 15.00-18.15
Paweł Leszkowicz "ARTYSTA-KURATOR-INSTYTUCJA: Strategie współpracy, prezentacji twórczości i przetrwania"
sala 4.1 Centrum Edukacyjne Usług Elektronicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, ul. Towarowa 55, 61-896 Poznań
I grupa 15.00-16.30
II grupa 16.45-18.15
Warsztaty dla artystów i/lub kuratorów sztuki współczesnej. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników, szczególnie artystów i początkujących kuratorów, ze sposobami autoprezentacji, negocjacji i realizacji swojego projektu w duchu współdziałania i kompromisu z "instytucją" kultury, z jaką próbuje się nawiązać współpracę lub gdy takową się dopiero rozpoczyna. Ważną częścią pracy artysty, jak i kuratora, jest prezentacja swojego projektu artystycznego w taki sposób, aby zainteresować potencjalne instytucje: niezależne, komercyjne lub publiczne, polskie czy międzynarodowe. Można to zrobić poprzez opis i/lub wizualizacje projektu, lub bezpośrednią rozmowę o dziele, prezentację power point itp. W każdym przypadku wymaga to dokładnego ideowego przemyślenia realizacji oraz przedstawienia siebie samego, wstępnego oszacowania kosztorysu i ewentualnych warunków technicznych oraz wzięcia pod uwagę kontekstu w jakim będzie realizowany projekt artystyczny. Konieczne jest przygotowanie w obszarze zarówno wiedzy o kulturze współczesnej, jak i technologiach i miejscach ekspozycji.
Ponadto twórcy mogą współpracować z bardzo różnymi kuratorami, instytucjami i przestrzeniami, dlatego jest to działalność kreatywna wymagająca delikatnych, elastycznych i miękkich umiejętności oraz wiedzy. Twórczość jest przede wszystkim całym procesem, również psychologicznym i dyplomatycznym, który prowadzi do ostatecznego dzieła. Jak przejść przez ten labiryntalny proces i nie spalić za sobą mostów? Właśnie tej stronie twórczości, która rozgrywa się w tle, a jest niezwykle istotna, poświęcone będą moje warsztaty, oparte na wieloletniej pracy z różnymi instytucjami i artystami, sukcesach i klęskach, w Polsce i za granicą. Do uczestnictwa zapraszam twórców zainteresowanych publiczną prezentacją w grupie - siebie samego, swojej sztuki lub projektów wystawienniczych, ludzi otwartych na rozmowę i dialog.
Warsztaty odbędą się w niewielkich grupach, a uczestnicy są proszeni o przygotowanie, a następnie przedstawienie w trakcie warsztatów, krótkich prezentacji (3-5 min) na temat planowanej realizacji artystycznej. Jest to warunek udziału w warsztatach. Prezentacja może być w power point, pdf zapisana na pendrivie.
Paweł Leszkowicz - prof. UAM, historyk sztuki, wykładowca akademicki i niezależny kurator specjalizujący się w obszarze sztuki i kultury współczesnej. Autor wystaw i katalogów Miłość i demokracja (2006), Sztuka z kolekcji Grażyny Kulczyk (2007) Imperium zmysłów (2008), Vogue (2009), Urban Legends. Festiwal sztuki publicznej (2009), Ars Homo Erotica (2010), Love is Love. Sztuka jako aktywizm LGBTQ od Wielkiej Brytanii do Białorusi (2011), Civil Partnerships. Feminist and Queer Art and Activism in the UK (2012), Healing War Through Art (2014), Wojna i pokój (2015), Gościnność. Festiwal sztuki publicznej (2019). Autor książek: Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości (2001), Miłość i Demokracja. Refleksja o kwestii homoseksualnej w Polsce (2005), Art Pride. Sztuka gejowska z Polski (2010), Nagi mężczyzna. Akt męski w sztuce polskiej po 1945 roku (2012).
Miejsce
ul. Towarowa 55, Poznań