To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Dostępne do Cena Liczba
Maksymalnie 2 osoby z jednej firmy. Gra Lejek Sprzedaży

Maksymalnie 2 osoby z jednej firmy.

dostępnych: 0

Wyprzedane 49,20 zł Wyprzedane

Gra szkoleniowa Lejek Sprzedaży rozwija myślenie procesowe i strategiczne. 

To nowoczesne narzędzie szkoleniowe, które jest barwnym odzwierciedleniem realnych sytuacji biznesowych i symulacją rzeczywistych zdarzeń zawodowych. Gra pozwala na symboliczne doświadczenie sytuacji zdarzających się w codziennej pracy, a następnie wyciągnięcie znaczących wniosków wpływających na weryfikację i udoskonalenie dotychczasowych sposobów działania. Jest niezwykle angażującą aktywnością dla uczestników, gwarantujących spore przeżycia.


Fabuła:

Uczestnicy wcielają się w role menedżerów sprzedaży, zarządzających zespołami handlowców. W ciągu ok. 4 godzin rozgrywa się kolejne tury - kwartały sprzedażowe, które składają się na symulację części roku sprzedażowego. Gra polega na właściwym planowaniu sprzedaży w odniesieniu do realizacji narzuconych targetów. Celem każdego gracza jest osiągnięcie jak najwyższego wyniku finansowego. Grze towarzyszą mało przewidywalne zdarzenia losowe, które mogą ułatwić zadanie (np. zwiększony popyt) lub pokrzyżować plany graczy (np. urlop jednego ze sprzedawców), co wymusza elastyczność w stosowaniu zasad gry oraz weryfikację przyjętej strategii.

  • W trakcie kolejnego spotkania Autonomii Cafe uczestnicy znajdą czas na  rozmowę, dyskusję i networking. Zapewniamy: materiały, drobny poczęstunek, napoje oraz… dobrą atmosferę!

Adresaci szkolenia:

•Menedżerowie odpowiedzialni za wynik firmy. 

• Menedżerowie zarządzający zespołem sprzedaży.

•Właściciele firm zaciekawieni budowaniem strategii sprzedaży.

Co zyskasz po szkoleniu:

•Narzędzia do weryfikacji dotychczasowej strategii sprzedaży.

•Nowe spojrzenie na czynniki wpływające na wynik.

•Określisz priorytety dla swojej firmy w realizacji celów sprzedażowych.

Prowadzący: LUCYNA ŁAWNICZAK - konsultant, trener i coach ICC, menedżer z doświadczeniem handlowym, dyrektor zarządzająca Autonomia Consulting oraz IWONA RUKS - praktyk, menedżer sprzedaży, trener.


Zobacz również:

szkolenia szkolenia w Poznaniu Lejek sprzedaży Sprzedaż Strategie sprzedaży wydarzenia Poznań Iwona Ruks Lucyna Ławniczak szkolenia